Domů
Rychlé zprávy
Práce na prvním úseku podmořského HVDC vedení mezi Velkou Británii a Belgií započaty

Práce na prvním úseku podmořského HVDC vedení mezi Velkou Británii a Belgií započaty

První úsek nového podmořského HVDC kabelu mezi Belgií a Velkou Británií byl umístěn v Anglii v Kentu. Nové vedení zvýší kapacitu propojení Velké Británie s pevninskou Evropou o 20 %.

Společnost Nemo Link, společný podnik britského provozovatele elektrizační soustavy National Grid a belgického provozovatele elektrizační soustavy Elia System Operator, uvedla, že začala první část pokládky kabelu HVDC vedení mezi Belgií a Velkou Británií. Práce začaly na britské straně na východním pobřeží v Kentu. Na belgické straně se začne s pracemi s největší pravděpodobností během příštího roku.

Nové kabelové vedení mezi Velkou Británií a Belgií. Zdroj: Nemo Link

Nové podmořské vedení se bude skládat ze dvou kabelů XPLE a bude provozováno na napěťové hladině 400 kV.

Přesné umístění nového vedení a lokalita stanic. Zdroj: Nemo Link

Je to první z několika plánovaných propojení mezi Velkou Británií a Francií, Norskem, Dánskem a Belgií. Velká Británie plánuje vybudovat tři nová podmořská vedení do Francie, která přidají kapacitu 3,4 GW k současným 2 GW. Do Norska vznikne podmořské vedení o kapacitě 1,4 GW a do Dánska je v plánu nové podmořské vedení o kapacitě 1 GW. Projekty pokračují i přes počáteční obavy, že Brexit bude mít dopad na celkové řízení a spolupráci.

„Dobře integrovaná elektrizační soustava je prospěšná pro spotřebitele a obecné blaho, protože poskytuje přístup k levným, obnovitelným zdrojům energie kdekoli v Evropě a umožňuje exportovat přebytečnou energii v případě potřeby,“ uvedl generální ředitel společnosti Elia System Operator Chris Peeters.

Zdroj: Power Engineering International

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se