Domů
Elektřina
PRE po loňské pauze vyplatí svým akcionářům dividendu
Praźská energetická

PRE po loňské pauze vyplatí svým akcionářům dividendu

Společnost Pražská energetika (PRE) vyplatí po roční pauze svým akcionářům dividendu ze zisku. Rozhodla o tom dnešní valná hromada firmy. Za akcii bude vyplaceno 885,32 koruny před zdaněním, dvojnásobek proti roku 2016, kdy valná hromada schválila dividendu 442 korun za akcii. Celková částka určená k výplatě je 3,4 miliardy korun. Rozhodný den pro výplatu dividendy je dnešek, splatná je do 20. července. Poté se nárok promlčuje.

Skupině PRE, která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, stoupl loni meziročně zisk po zdanění o 7,6 procenta na téměř tři miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o 2,3 procenta na 19,4 miliardy korun. Samotná Pražská energetika a.s. loni meziročně zvýšila čistý zisk o 0,4 procenta na 2,2 miliardy korun.

„Skupina PRE vygenerovala v roce 2017 konsolidované provozní cash flow v hodnotě asi 3,8 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že valná hromada v roce 2017 nerozhodla o výplatě dividend, došlo k výraznému nárůstu krátkodobých aktiv. Jejich hodnota dosáhla zhruba 6,3 miliardy korun, což představuje dvojnásobek proti konci roku 2016,“ uvedl dnes předseda představenstva PRE Pavel Elis.

Akcionáři firmy dnes schválili i výplatu tantiém členům představenstva, závodní a dozorčí rady společnosti. Celkem bude vedení vyplaceno 24,2 milionu korun, částka nevybočuje z úrovně z minulých let.

Staronovým členem dozorčí rady firmy byl zvolen Franz Retzer. Členové rady následně schválili odstoupení člena představenstva firmy – poslance hnutí ANO Pavla Pustějovského a jeho nahrazení Radimem Křížem.

Ve výroční zprávě za loňský rok firma uvedla, že k úspěšným výsledkům za rok 2017 přispěl mírný nárůst objemu dodávek ve všech prodejních segmentech.

„V oblasti elektřiny se objem dodávek podařilo navýšit o 13 gigawatthodin (GWh), v oblasti plynu o 85 GWh. Množství distribuované elektřiny na licencovaném území meziročně vzrostlo o 47 GWh a objem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie se proti předchozímu roku zvýšil o 1,3 GWh,“ uvedla společnost.

Celkem firma loni zákazníkům dodala 5,93 terawatthodiny (TWh) elektřiny a 337 GWh plynu.

PRE má téměř 700.000 odběratelů a zaměstnává asi 1400 lidí. Mezi její základní aktivity patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha.

Ilustrační foto

Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta. Loni nebyla dividenda schválena, protože se majoritní akcionář Pražská energetika Holding zdržel hlasování.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří PREdistribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok; PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, eYello CZ, jenž pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu, a nově zřízená společnost PREzákaznická.

Dalšími dceřinými firmami jsou společnost Kormak, která zajišťuje inženýrské, projekční a stavební práce v distribučních sítích, a firma Kormak nemovitosti, která spravuje nemovitý majetek. Skupina PRE provozuje i mobilního operátora PREmobil.

Štítky:PREdividenda

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.