Veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily budou muset být v evidenci, kterou zatím vede ministerstvo průmyslu pro čerpací stanice a stanice na plyn. Počítá s tím novela zákona o pohonných hmotách, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu novely informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

V evidenci jsou zatím klasické čerpací stanice na benzin a naftu a stanice na plyn. Novela má upravit i dosavadní registr. Provozovatelé pump budou muset podle předlohy nově oznamovat druhy prodávaných pohonných hmot.

Obchodníci s pohonnými hmotami a provozovatelé benzinek budou smět nakupovat stlačený zemní plyn jen od držitelů licence. Změní se i povolování vzniku čerpacích stanic, řešit ho budou stavební úřady podle stavebního zákona.

Předloha, která reaguje na evropskou směrnici o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva, zavede definice a povinnosti, které souvisí s vytvořením infrastruktury pro alternativní paliva. Týká se to především právě elektromobility a definice příslušných pojmů.

tesla v české republice - supercharger
Ilustrační foto

Například za běžnou dobíjecí stanici pro elektromobily bude podle novely považována stanice, která umožňuje přenos elektřiny do elektrického vozidla s výkonem 22 kilowattů (kW) nebo nižším. Dobíjecí stanice s výkonem vyšším než 22 kW budou označeny jako vysoce výkonné. Prodejci elektřiny nebudou distributory pohonných hmot podle zákona o pohonných hmotách.

Poslanci při projednávání ve Sněmovně vyňali z působnosti zákona soukromé dobíjecí stanice vybudované třeba doma pro vlastní potřebu, v bytových domech bytových družstev nebo společenství vlastníků, pokud jsou určeny pro jejich obyvatele.

Zákon se také nebude vztahovat na dobíjecí stanice s výkonem do 3,7 kW určené k dobíjení jednostopých vozidel.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *