Domů
Rychlé zprávy
Problémy Arevy nekončí, inspekce v Le Creusot nedopadla dobře
Areva

Problémy Arevy nekončí, inspekce v Le Creusot nedopadla dobře

Produkce součástí pro jaderné elektrárny v Le Creusot, kde docházelo k falšování dokumentů, je po zveřejnění reportu britského regulačního úřadu opět zpochybňována. Na místě, kde budou mimo jiné vyráběny součásti nových bloků jaderné elektrárny Hinkley Point C, se údajně opět používaly zakázané prostředky k dodatečným změnám v dokumentaci. 

Problémy továrny Le Creusot poprvé vypluly na povrch již v první polovině roku 2015, kdy byla objevena vyšší koncentrace uhlíku v reaktorové nádobě nového bloku JE Flamanville. Nyní se zdá, že problémy stále nejsou zcela vyřešeny.

Od objevení falšované dokumentace prochází zejména francouzské elektrárny podrobnými kontrolami, stejně jako samotná výroba součástí v Le Creusot, kde byla falšovaná dokumentace objevena.

Nyní je problému opět věnována pozornost poté, co britský úřad ve zprávě z inspekce varoval před nedodržováním dohledu nad výrobou v továrně ze strany EDF. Pro Velkou Británii je výroba v Le Creusot klíčová zejména proto, že i z této továrny budou pocházet některé části nových bloků JE  Hinkley Point.

Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point
Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point

Report, který získala agentura Reuters, obsahuje závěry inspekce z 16. prosince loňského roku a podle úřadů byly podmínky výroby za očekáváními. V návaznosti na to byly nařízeny dodatečné inspekce, které mají vyvrátit pochybnosti o možných vadách na nových jaderných blocích ve Velké Británii.

Zpráva sice přiznává, že na hodnocení účinnosti některých nápravných opatření je ještě brzy, ale některá zjištění jsou poměrně závažná. Zejména jde o fakt, že i přes zákaz užívání korekčního roztoků k falšování dokumentace byly objeveny důkazy o jeho dalším užívání.

„Je pozoruhodné, že po všech zprávách o falšování dokumentace zaměstnanci v Le Creusot nadále používali Tipp-Ex.“
Paul Dorfmann, University College London 

Po objevení skandálu s falšovanou dokumentací došlo k rozsáhlým kontrolám po celém světě. Dodatečnými kontrolami prošel nově stavěný blok ve finském Olkiluotuamerické jaderné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr
28. březen 2017, 12:03

I ve Francii zvítězili po dlouhých létech idealističtí humanisté a jim na ruku jdoucí byrokraté, a proto teď vyrábí nejlživější a nejporuchovější jaderné reaktory a nadkritické tepelné elektrárny na světě.

V EU už zůstává funkční moderní těžký průmysl jen v konzervativních částech Německa a jeho nejbližším nezápadním okolí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se