Domů
Rychlé zprávy
Protesty zastavily výstavbu závodu na zpracování jaderného paliva v Číně

Protesty zastavily výstavbu závodu na zpracování jaderného paliva v Číně

Po protestech tisíců lidí v ulicích čínského Lianyungangu se rozhodli představitelé města zastavit plánovanou výstavbu závodu na přepracování jaderného paliva. Ambiciózní čínské plány v oblasti jaderné energetiky tak můžou být ohroženy také ze strany domácího obyvatelstva.

Ve středečním stručném oznámení představitelů města bylo sděleno rozhodnutí o ukončení přípravných prací na projektu výstavby závodu na přepracování jaderného paliva ve městě Lianyungang na severovýchodě provincie Ťiang-su.

Důvod rozhodnutí oficiálně oznámen nebyl, je ovšem zřejmé, že se jedná o reakci na několikadenní protesty obyvatel v ulicích města. Dle informací serveru South China Morning Post vyšli do ulic tisíce protestujících, kteří se obávali potenciálního rizika radiace. Lidem v ulicích také vadila nedostatečná transparentnost v rozhodování o možné výstavbě jaderného zařízení.

Zařízení na přepracování paliva v blízkosti jaderné elektrárny

China National Nuclear Corporation (CNNC) zde měla v úmyslu vybudovat závod na přepracování jaderného paliva, dodavatelem technologie pak měla být francouzská Areva. Lokalita plánovaného závodu byla vybrána s ohledem na blízkost jaderné elektrárny Tian Wan, která má v současnosti již v provozu dva bloky (typ reaktoru VVER-1000/428), každý o výkonu 1 GW. Další dva gigawattové bloky jsou nyní ve výstavbě.

Jedna provincie vypadla, dalších 5 zůstává ve hře

Středeční oznámení neznamená, že projekt výstavby nového závodu je definitivně u konce. Spolupráce mezi CNNC a Arevou má podporu z nejvyšších vládních míst, ačkoliv finální dohoda ještě nebyla podepsána. Dalších pět čínských provincií připadá v úvahu pro výstavbu nového závodu, jehož výstavba by měla začít v roce 2020 a dokončen by měl být do roku 2030.

Otázkou ovšem zůstává, jakým způsobem bude daná problematika vysvětlena obyvatelům ostatních potenciálně dotčených provincií a zda se nebude opakovat obdobný scénář jako v Lianyungangu.

Zdroj úvodního obrázku: wikimedia.org

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
12. srpen 2016, 12:22

Koukám že v komunistické Číně už mají více demokracie než v protikorupčním ČEZku.

nikdo
15. srpen 2016, 22:32

Tak to koukate spatne, jak by to asi dopadlo kdyby demonstranti chteli svobodne volby, soutez vice politickych stran nebo autonomii pro Tibet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se