Domů
Rychlé zprávy
První zpoždění pro Hinkley Point C? V EDF údajně věří až v rok 2027
Nad Hinkley Pointem se stahují mraky. Pochybností o projektu za desítky miliard euro přibývá. Rozhodnutí o jeho realizaci se tak oddaluje. Autor: Jens Roesner, flickr.com

První zpoždění pro Hinkley Point C? V EDF údajně věří až v rok 2027

Jaderná elektrárna Hinkley Point C bude podle interních dokumentů společnosti EDF opožděna přibližně o dva roky. Ovlivněn bude i datum spuštění elektrárny, již nyní se počítá s překročením rozpočtu o 1-3 mld. liber oproti původně plánovaným 18 mld. britských liber.

Jeden z hlavních projektů jaderné elektrárny, který se v současné době realizuje, je bezesporu jaderná elektrárna Hinkley Point C. Stavba elektrárny sice již byla odstartována, nicméně stále se jedná zejména o přípravné práce a již nyní se spekuluje o prvním prodražení elektrárny a opoždění oproti harmonogramu.

Aktuálně provádí francouzská energetická společnost EDF přezkum ceny a harmonogramu, a proto ještě nebyla přesná čísla ze strany EDF potvrzena. Přesto podle informací deníku Le Monde a The Telegraph interní dokumenty ukazují na fakt, že elektrárna nebude spuštěna na konci roku 2025, jak bylo původně plánováno, ale až v průběhu roku 2027.

Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point
Infografika: Jaderná elektrárna Hinkley Point

Především kvůli zpoždění projektu oproti původnímu harmonogramu je elektrárna riziková. Pokud vezmeme v úvahu fakt, že stavba elektrárny je na úplném začátku a již nyní se hovoří o dvouletém zpoždění, je na místě zvážit rizika krácení garantovaných výkupních cen.

Podle dohody o garantované ceně za výkup elektřiny totiž v případě opoždění projektu může být podpora krácena. Pokud bude elektrárna hotova do roku 2029, zůstává podpora zachována, problémy nastávají až v případě překročení roku 2029. V případě dokončení elektrárny po roce 2029 ale do roku 2033 se doba podpory zkracuje vždy o rok za každý rok zpoždění.

V případě spuštění elektrárny až po roce 2033 by měla vláda Velké Británie možnost od dohody odstoupit a garantovanou cenu za výrobu elektřiny vůbec neposkytovat.

Z hlediska harmonogramu je dále zajímavostí, že od roku 2008 je elektrárna stále dále od své realizace. V roce 2008 se totiž počítalo se spuštěním elektrárny v roce 2017, což znamenalo přesně 9 let na realizaci. Pokud by platilo, že elektrárna má být spuštěna až v roce 2027, trvala by stavba 10 let.

Hinkley Point C má být první nová jaderná elektrárna v Británii za více než dvě poslední dekády. Již v loňském roce byly vynaložené náklady na elektrárnu ve výši 2,5 mld. britských liber. Na rozdíl od jaderných elektrárna Olkiluoto a Flamanville nebude mít elektrárna pouze jeden, ale dva reaktory typu EPR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516