Domů
Rychlé zprávy
Putin: Rusko je připraveno kompletně financovat projekt Paks II

Putin: Rusko je připraveno kompletně financovat projekt Paks II

Rusko je připraveno poskytnout veškeré finanční prostředky pro rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks, projekt Paks II. Ve čtvrtek to po jednání s maďarským prezidentem Viktorem Orbánem v Budapešti řekl novinářům ruský prezident Vladimir Putin.

Podle mezivládní maďarsko-ruské dohody podepsané počátkem roku 2014 mají ruské podniky a jejich mezinárodní subdodavatelé dodat dva VVER-1200 reaktory, na které Rusko poskytne státní půjčku ve výši až 10 miliard euro (270 miliard korun) na financování 80 % projektu.

„Projekt stojí 12 miliard €, z nichž 80 % mělo pocházet z ruského úvěru. Seznámil jsem (maďarského) premiéra s dalšími možnostmi. Jsme připraveni financovat 100 % projektu, ale v tom případě by měly být podmínky dohody mírně odlišné,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Podle Putina projekt zajistí 10 000 nových dobře placených pracovních míst, zlepší maďarskou energetickou bezpečnost a pomůže maďarské ekonomice.

V jaderné elektrárně Paks jsou v provozu čtyři Ruskem dodané tlakovodní reaktory VVER-440, jejichž spuštění proběhlo v letech 1982 a 1987. Elektrárna v současné době vyrábí zhruba 40 % veškeré elektrické energie vyrobené v Maďarsku.

Putin dodal, že uvedení dvou nových bloků do provozu umožní zdvojnásobit produkci elektřiny elektrárny a uspokojit rostoucí poptávku, která je nezbytná pro rozvoj nových výrobních zařízení v Maďarsku.

Vyšetřování Evropskou komisí

Předmětem vyšetřování Evropské komise v rámci projektu Paks II bylo zadání veřejné zakázky, a zda financování projektu odpovídá státní podpoře. Evropská komise v listopadu loňského roku schválila přidělení kontraktu výstavby projektu Paks II ruskému Rosatomu a uzavřela tím část vyšetřování. V současné době stále probíhá vyšetřování ohledně státní podpory.

„Jedna otázka zůstává otevřená a čekáme na rozhodnutí EU. Jsme přesvědčeni, že naše dohody jsou plně v souladu s požadavky EU a doufáme, že tento rok budeme moci začít s přípravami a odstartovat výstavbu v roce 2018.“

„Čekáme, až konečně začnou stavební práce, protože co je to za jadernou elektrárnu, o které všichni o mluví, ale nikdo ji ještě neviděl? Ještě ani nebylo kopnuto do země.“
maďarský premiér Viktor Orbán

Úvodní fotografie: alstom.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se