RWE si chce usmířit akcionáře a plánuje vyplácet za letošní rok dividendu

DomůRychlé zprávyRWE si chce usmířit akcionáře a plánuje vyplácet za letošní rok dividendu
https://www.flickr.com/photos/photo64/4538204029/

Navzdory loňské největší ztrátě v historii plánuje RWE vyplácet za letošní rok dividendu. Dle informací agentury Reuters chce RWE vyplácet  dividendu za rok 2017 ve výši 0,5 euro na akcii. Oznámení o výplatě dividend má vzbudit důvěru trhu, že i přes současné složité podmínky na energetickém trhu, bude RWE schopna dosahovat dobrých hospodářských výsledků.

Rok 2016 byl pro RWE z pohledu hospodaření nejhorší za celou 119letou historii společnosti. Na RWE stejně jako na ostatní velké německé energetické společnosti tvrdě dopadají následky Energiewende. Nejvíce citelná pro hospodaření RWE byla povinnost vytvoření dodatečné rezervy ve výši 6,8 mld. eur pro účely uložení vyhořelého jaderného paliva. Tato rezerva má sloužit pro hrazení nákladů na transport paliva, jeho trvalé uložení a další související činnosti.

Na ztrátě RWE se podílejí i odpisy německých elektráren a aktiv v Británii, Nizozemsku a Turecku. Negativně se na hospodaření RWE podepisuje i rapidní nárůst výroby elektřiny z dotovaných OZE, který tlačí tržní cenu komodity dolů a zároveň vytlačuje klasické fosilní zdroje z trhu.

Souběh všech nepříznivých okolností vedl RWE k rozhodnutí, že výplata dividend za kmenové akcie se neuskuteční ani za rok 2016, stejně jako tomu bylo v roce 2015. Držitelé prioritních akcií dostanou stejně jako v minulém roce dividendu 0,13 euro za akcii.

Dividenda by se v příštím roce již vyplácet měla

RWE plánuje po dvouleté odmlce od příštího roku opět začít s výplatou dividend i za kmenové akcie. Aktuální odhad výše dividendy za letošní rok je 0,5 euro za akcii. RWE doufá, že vyplácení dividend alespoň na této úrovni bude možné i v následujících letech. Snahou RWE je uklidnit rozhořčení minoritních akcionářů jakými je například sdružení německých měst VKA, které vlastní 23 % akcií RWE. Dividendy RWE totiž bývaly stabilní součástí městských rozpočtů.

„Výplata dividend v příštím roce i v následujících letech bude možná především díky probíhající reorganizaci společnosti a významným úsporám nákladů,“  prohlásil Markus Krebber, CFO RWE.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují