Domů
Elektrárny v ČR
Sobotka: Investice do jádra by vytvořily příjmy po desítky let, jsou ale rizikové
Letecký pohled na JE Temelín.

Sobotka: Investice do jádra by vytvořily příjmy po desítky let, jsou ale rizikové

Investice do nových jaderných zdrojů v Česku by vytvořily příjmy státu po desítky let. Na Žofínském fóru to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda podle něj stavbu jaderných bloků podporuje, při aktuálním nastavení trhu jsou ale rizika těchto investic vysoká. Za problém označil i délku schvalovacích procesů v Česku.

„Bohužel je potřeba si uvědomit, že i tady narážíme na chronickou bolest České republiky, a tou je neúměrná délka povolovacích a schvalovacích procesů. Hledáme možnosti, jak tento zdlouhavý a neefektivní systém změnit. Jednou z možností, kterou jsme identifikovali, je úprava stavebního zákona tak, aby bylo možné provést územní řízení pro nové jaderné bloky před výběrem jejich dodavatelů,“ řekl Sobotka.

Připomněl, že tuto změnu zákona právě projednává Sněmovna.

„Pokud neuděláme novelu stavebního zákona, tak se povolovací procesy neúměrně protáhnou a budeme mít problém udržet Dukovany jako jadernou lokalitu,“ upozornil premiér.

Potvrdil, že stavba nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany má prioritu před stavbou nové bloku v Jaderné elektrárně Temelín.

Dostavba bloku v JE Dukovany
Ilustrační foto

Na možné zdržení příprav stavby nového jaderného bloku v Dukovanech již dříve upozorňovali vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Štuller hovořil o zpoždění tří až čtyř let, Drábová o zhruba dvouletém.

Současná vláda neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Odhady nákladů dostavby se tehdy pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.

Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Rozhodnutí o výstavbě brzdí rozhodnutí o způsobu financování projektu.

Dnešního fóra se zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který by měl na konci února na postu skončit. Sobotka v pondělí sdělil, že ve čtvrtek předá prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na Mládkovo odvolání. Sobotka ani Mládek se dnes k záležitosti nevraceli.

Dostavba JE Temelín
Ilustrační foto

Mládek mimo jiné řekl, že poptávku po elektřině může do budoucna ovlivnit také elektromobilita.

„Poptávka po elektřině může dramaticky vzrůst,“ uvedl.

Podotkl, že jde o významnou příležitost i pro Česko, země má v Krušných horách velké zásoby lithia, které se využívá na výrobu baterií do elektromobilů.

„Můžeme mít výrobu baterek, nemusíme mít výrobu elektromobilů. Můžeme mít výrobu elektromobilů, nemusíme mít výrobu baterek. Úplně nejlepší by samozřejmě bylo mít obojí,“ dodal.

V minulosti se spekulovalo o tom, že továrnu v Česku by mohl postavit například americký výrobce elektrických vozů a baterií Tesla Motors.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
22. únor 2017, 06:55

Pánové na Žofínském fóru trefili jeden zásadní problém výstavby JE. Musí se dobře odhadnout spotřeba elektřiny nějakých 15-30 let dopředu. Přitom jen takové "detaily" jako je plošné rozšíření tepelných čerpadel pro vytápění a elektromobilita jsou slušná nejistota. V podmínkách ČR může být spotřeba elektřiny v roce 2030 45 TWh, ale taky 75 TWh.

Martin Pácalt
22. únor 2017, 13:01

Článek je sice o premiérovi, ale mě v téhle souvislosti napadl náš pan současný ministr financí, který tak rád do rozpočtu bere v úvahu dividendy ČEZu, ale ani za nic nechce garantovat výkupní cenu, i když jde o investici do budoucnosti. Mám strach, že nás jako stát nerozhodnost těchto lidí posune do žumpovního stavu energetiky, ve kterém je nyní Británie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se