Domů
Rychlé zprávy
SÚRAO předloží návrh na snížení počtu míst pro úložiště v půlce prosince
Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.

SÚRAO předloží návrh na snížení počtu míst pro úložiště v půlce prosince

Rychlé zprávy
Bez komentáře
22. listopad 2018, 16:33
ČTK

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dokončuje oponenturu k návrhu na snížení počtu lokalit vytipovaných v ČR pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu z devíti na čtyři. V polovině prosince ho chce předat ministerstvu průmyslu a obchodu, které rozhodne o dalším postupu. ČTK to řekl ředitel SÚRAO Jiří Slovák na dnešním semináři k dukovanské elektrárně ve Valči na Třebíčsku. Obce a spolky ve zvažovaných lokalitách proti možné stavbě úložiště dlouhodobě protestují.

Každou lokalitu podle Slováka odborníci vyhodnotili z hlediska bezpečnosti, proveditelnosti záměru i jeho vlivu na životní prostředí.

„Můžu dneska jednoznačně říct, že všechny lokality vyhovují z hlediska bezpečnosti a můžu říct, že jsme se opravdu v tom hodnocení opírali jen a jen o bezpečnost,“ řekl Slovák.

Výčet lokalit, jimiž správa navrhne se dál zabývat, neuvedl.

První oponentní řízení bylo podle Slováka 7. listopadu, závěrečné bude 28. listopadu. Oponenturu zajišťují experti Vysoké školy báňské, kteří se podle Slováka na řešení úkolu nepodíleli. Návrh by pak měla projednat Rada SÚRAO, která zasedne 12. prosince.

„Po projednání v radě, předpokládám, 13., 14. (prosince), ten materiál pošleme na ministerstvo,“ uvedl.

jaderný odpad
Ilustrační foto

Mezi zvažované lokality zatím patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku, Kraví Hora na Žďársku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren – Na Skalním poblíž Dukovan a Janoch u Temelína.

Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku.

Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

Věra Stejskalová kš

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se