Temelín i Dukovany díky mrazům vyrábí více elektřiny
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila za víkend díky mrazivému počasí 105.107 megawatthodin elektřiny. Je to řádově o desetitisíce kilowatthodin elektřiny více než v létě. Mráz totiž pomáhá zvyšovat výkon elektrárny, rychleji chladne voda v chladících věžích. Mráz svědčí i Jaderné elektrárně Dukovany. ČTK to dnes řekli mluvčí Temelína Marek Sviták a mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.
Elektřina, kterou vyrobil Temelín za uplynulý víkend, by stačila 30 tisícům českých domácností na celý rok.
„Během mrazivé soboty, kdy zde v noci teploty spadly až k minus 20 stupňům Celsia, vyrobily oba bloky nejvíce v tomto týdnu. Při nízkých teplotách se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu. Například rozdíl mezi zimním a letním obdobím představuje denně ve výrobě řádově desetitisíce kWh elektřiny,“ řekl Marek Sviták.
Nevýhodou mrazů je, že v Temelíně musí častěji kontrolovat pomocné technologie.
Mrazivé počasí svědčí také Jaderné elektrárně Dukovany na Třebíčsku.
„Ale my díky schopnosti našich osmi chladicích věží můžeme těchto maximálních výkonů dosahovat i při vyšších teplotách, nejen když jsou takové velké mrazy,“ řekl ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.
Během velkých veder mohou Dukovany naopak k ochlazování vody využít i nové chladicí věže. Proti starším 125 metrů vysokým věžím s přirozeným prouděním vzduchu jsou sedmkrát nižší a k chlazení vody používají mohutné ventilátory.
Mohlo by vás zajímat:
Větším rozdílem teplot roste (mizerná) účinnost všech parních strojů (elektráren) to má Clausius-Rankinův cyklus od přirození. To není žádná zásluha jaderné energetiky, spíže omezení že stále jedou na páru a více jak polovinu energie promrhají ohřevem okolí.
Mimochodem fotovoltaické panely mají nárůst výkonu s poklesem teploty ještě vyšší a když se půjde do extrému, tak nehrozí ani zamrznutí chladící vody a teoreticky můžeme jít až k absolutní nule.
Tedy opravdu, co je na těchto stránkách napsáno, tak musí být po zásluze potrestáno, že? Nemusíme jít do žádných extrémů, ale zrovna o tomto období byly fotofoltaické panely vesměs zapadané sněhem, doba denního světla je s bídou 8hodin a doba slunečního svitu nestojí za řeč. Ať si lajk, kterému zřejmě měl patřit váš komentář, udělá názor sám na to, kolik které zdroje v ČR vyrábějí elektřiny. Fotovoltaiky jsou hnědé a jaderky světle modré.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se