
Těžba plynu v USA v předešlém roce stagnovala, rozvoji LNG navzdory
Těžba plynu v USA v roce 2024 rostla jen mírně, rostoucímu exportu LNG navzdory. Produkci na vybraných ložiscích podle americké vládní agentury EIA pomohly zejména příznivé ceny texaské ropy. Nižší ceny plynu na mezinárodních trzích naopak nebyly příliš příznivé pro těžaře z jihu a východu Spojených států. Ti se potýkají s vyššími náklady i nedostatečnou infrastrukturou.
Americký export zkapalněného zemního plynu (LNG) od roku 2016 neustále roste. Z přibližně 14 milionů metrů krychlových (mcm) denně se objem navýšil na 337 mcm denně v roce 2024. Takovému trendu odpovídá i rostoucí objem produkce USA, což souvisí zejména s rozvojem těžby břidlicového plynu.
Navzdory tomu produkce plynu v zemi poslední roky výrazný rozvoj nezažívá. Podle posledních dat americké Energy Information Administration (EIA) vzrostla produkce plynu v zemi o méně než 11,3 milionu kubických metrů denně. Sektor tak v předešlém roce rostl jen mírně.
Texasu pomohla vyšší cena ropy, těžaře v Apalačském pohoří brzdí infrastruktura
Na mírném růstu těžby se podílela zejména těžba v oblasti Permian Basin, která se nachází na pomezí Nového Mexika a Texasu. V této oblasti mají silné zastoupení společnosti jako Exxon Mobil, Chevron a Occidental Petroleum, do které v minulém roce významně investoval americký investor Warren Buffet. Ložiska v této oblasti se v roce 2024 podílela z 22 % na celkové produkci zemního plynu v USA.
Podle zprávy je růst produkce v Permian Basin primárně důsledkem těžby doprovodného plynu vznikajícího při těžbě ropy. Té se na trhu v roce 2024 dařilo. Průměrná cena ropy West Texas Intermediate (WTI) v roce 2024 činila 77 USD za barel (přibližně 71 EUR za barel). To je dostatečná úroveň k tomu, aby těžaři byli v této oblasti aktivní.
Naopak stagnující byly aktivity těžebních vrtů v oblastech Haynesville a Apalačského pohoří. Haynesville se nachází na opačné straně Texasu a významně zasahuje do sousední Louisiany. Tato oblast se nachází v blízkosti LNG terminálů v Mexickém zálivu. Z Apalačského pohoří, kde se nachází největší ložisko v USA, Marcellus Shale, zas pochází 20-30 % veškeré produkce zemního plynu v zemi.
Dle EIA růst produkce v Apalačském pohoří na východě USA v posledních letech zpomaluje, což je způsobeno především omezenou kapacitou plynovodů. Nedostatečná infrastruktura, vzdálenost od exportních terminálů a složitost další výstavby jsou experty často označovány jako hlavní bariéry pro rozvoj těžby v tomto regionu.
K současné situaci těžařů plynu v Apalačském pohoří přispěly i nízké ceny plynu v klíčovém distribučním uzlu Henry Hub. Ty měly podle měsíčníků EIA vliv i na produkci v oblasti Haynesville, kde jsou ložiska plynu hlouběji než v jiných regionech, což vede k vyšším nákladům na těžbu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se