Domů
Rychlé zprávy
V dole Rožná dnes symbolicky ukončí těžbu uranu
Uranova ruda v sudech

V dole Rožná dnes symbolicky ukončí těžbu uranu

Šedesátiletou éru dobývání uranové rudy v dole Rožná na Ždársku dnes horníci symbolicky ukončí ceremoniálem, při němž bude na povrch vyvezen poslední vůz vytěžené suroviny. Rožná je posledním uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě, aktivní těžba v něm skončila s minulým rokem. Pracovníci těžebního závodu Geam už provádějí práce směřující k likvidaci důlního díla.

Dnešní akce se kromě vedení státního podniku Diamo, pod nějž Geam spadá, zúčastní také zástupci ministerstva průmyslu a Českého báňského úřadu.

Ložisko uranových rud Rožná bylo objeveno v roce 1956, těžba tam byla oficiálně zahájena o rok později hloubením těžní jámy R1. Z dolu bylo od té doby vyvezeno téměř 17 milionů tun uranové rudy. Uzavření hrozilo dolu v minulosti vícekrát, usnesením vlády byla těžba několikrát prodloužena.

Závod Geam sídlící v Dolní Rožínce kvůli skončení těžby uranu uzavřen nebude, věnovat se bude zahlazování hornické činnosti. Diamo také v této lokalitě zajišťuje pro Správu úložišť radioaktivních odpadů provoz podzemního výzkumného pracoviště Bukov.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se