Domů
Rychlé zprávy
V Novém Boru podepisují petici proti vybudování nadzemního vedení, po vzoru Německa jej chtějí pod zemí
Südlink německo HVDC kabel

V Novém Boru podepisují petici proti vybudování nadzemního vedení, po vzoru Německa jej chtějí pod zemí

Rychlé zprávy
6 komentářů
27. květen 2019, 18:30
ČTK

V Novém Boru na Českolipsku lidé podepisují petici na podporu vedení velmi vysokého napětí 110 kilovoltů podzemním kabelem přes celé území CHKO Lužické hory včetně novoborské části Arnultovice a okolí vrchu Skalka. Připojit se mohou i obyvatelé Radvance a Sloupu v Čechách. Petice je namířena proti plánu společnosti ČEZ Distribuce vybudovat z České Lípy přes Nový Bor do Varnsdorfu vedení nad zemí. Ministerstvo životního prostředí už k záměru vydalo souhlas.

„Požadujeme, aby ministr životního prostředí prověřil souhlasné stanovisko EIA a přitom respektoval zákonné požadavky na posouzení vlivu záměru na krajinný ráz, životní prostředí, pohodu obyvatel a na veřejné zdraví. Zároveň zajistil nové objektivní posouzení tak, aby nebyla účelově protežovaná nadzemní varianta. Zejména požadujeme, aby propojovací vedení 110 kV vedlo kabelem přes celé území Lužických hor, minimálně pak přes Nový Bor, který je součástí CHKO,“ řekl ČTK zástupce petičního výboru a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

Venkovní vedení
Ilustrační foto

Výstavba vedení, které má posílit zásobování Šluknovského výběžku elektřinou, se připravuje přes 20 let. Oblast, v níž žije 60.000 lidí, dnes zásobuje jediné vedení vybudované v 60. letech minulého století.

„V případě vážnějšího poškození přívodního dvojitého vedení 110 kV, přerušení obou linek nebo pádu stožáru hrozí několikahodinové, ale i několikadenní přerušení dodávky do větší části této oblasti,“ řekla již dříve ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

V plánu je výstavba 33 kilometrů dlouhého vedení vysokého napětí 110 kV. První zhruba 11 kilometrů dlouhá etapa povede v nynější trase z České Lípy do Nového Boru. Počítá s rekonstrukcí a zvýšením kapacity současného vedení.

Ilustrační foto

Zbylých 22 kilometrů z Nového Boru do Varnsdorfu je vedení nové, z toho pět kilometrů přes CHKO Lužické hory bude vedeno podzemním kabelem. Zbylé nadzemní vedení jde podél silnic první třídy 9 a 13 a v souběhu s vysokotlakým plynovodem. Stavět by se mělo začít příští rok.

Nový Bor od začátku nadzemní variantu vedení odmítá, hlavními argumenty jsou zdravotní rizika, znehodnocení pozemků v obytné zóně i vizuální stránka stavby.

„Nechceme bránit rozvoji Šluknovského výběžku, ale v případě Arnultovic a Skalky chceme, aby byl dodržen zákon bez výjimek a rádi bychom naši část Lužických hor měli bez stožárů,“ dodal Dvořák.

Leona Vacková dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Martin Pácalt
27. květen 2019, 19:06

Ten požadavek je legitimní. Českolipsko sice je poškozeno těžbou uranu, jsou tam podivně prázdné veliké plochy krajiny s mizerným zalidněním, ovšem Lužické hory a okolí si podzemní vedení zaslouží.

Carlos
27. květen 2019, 20:28

To je to ještě s těmi sloupy nepřešlo? Vždyť existuje i vyjádření obcí že jestli to nejde jinak, tak raději ať se dováží proud z Německa. To je s tím ČEZem jak na palici, kdyby si to usmysleli den před stavbou a pár lidí, no dobře, postavte, to ale tady je to setrvalý postoj několika obcí a celkem dost lidí, přesto si tlačí pořád to své. A to se prosím uvažovalo i o takových věcech jako elektrárna na biomasu v místě, jistě by se vešly i plynové motory, dovoz proudu, chytrá síť s bateriemi, ale přes to se tlačí "jediné správné" řešení.

Nemáte někdo mapu geotermálních zdrojů? Já jenom že HDR by mohly být lepším řešením než toto vedení.

Josef
28. květen 2019, 00:30

No dobře tak ať si na to udělají sbírku , jinak požadavek není legitimní u nás nejsou podzemní vedení nízkého napětí ani vysokého napětí v intravilánech menších obcích a představa, že někdo bude požadovat VVN kabel mimo obec je v této situaci absurdní. To si zase někdo myslí že je pupek světa....

Loudil
28. květen 2019, 09:42

Docela by mne zajímala nákladovost obou druhů vedení. Když si představím stovky tun železa nutného na desítky kusů desítek metrů vysokých stožárů, stovky izolátorů, beton na základny stožárů a práci montérů ve velkých výškách , pak se mi to nadzemní nejeví moc laciné. Nejsem odborník, ale několik lidí obsluhujících zemní stroj, který dělá pro kabel rýhu v zemi mi připadá lacinější. Je jasné, že je nutné mít souhlas majitelů pozemků a to dá práci, ale to snad platí i pro vedení nadzemní ?? Kdy by chtěl mít dráty 110 KV nad zahrádkou či dokonce samotný stožár někde na dvoře ?

frank
28. květen 2019, 13:25

Podzemní vedení je cca 9-10x dražší, hlavní problém je nutnost izolace , v případě vysokonapěťových vedení se nejedná o rýhu, ale doslova o výkopy v rozměrech metra ,. navíc vedení má kratší životnost a jeho údržba, i přes menší poruchovost, je složitá.

Je problém s chlazením, ( vyžaduje speciální zásyp kolem kabelů ) výhodou je cca a 1/3 užší ochranné pásmo ale klasické zemědělství je v ochranném pásmu podzemního vedení prakticky vyloučeno ,další výhodou je odolnost proti počasí.

Myslím, že by se spíš mělo podzemí vést nízké napětí, které je zdrojem více než 90 procent poruch díky počasí, tam by ty náklady vyšly lépe, hlavně kvůli tomu, že podzemní izolované kabely VVN se, díky objemu, musí spojovat z krátkých úseků které se " vejdou na cívky" a i nízkého napětí by se daly " kusy" značně prodloužit....

Carlos
29. květen 2019, 21:20

No jenomže ta 110 se celkem běžne ještě kabely tahá. Takto vypadá pokládka takového kabelu

h-f. at/projekte/110-kv-kabel-jochenstein-ranna Takže zase tak špatné a náročné na prostor zrovna 110kV vedení není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se