Vattenfall uzavřel svou jedinou uhelnou elektrárnu v Nizozemsku

DomůRychlé zprávyVattenfall uzavřel svou jedinou uhelnou elektrárnu v Nizozemsku

Energetická společnost Vattenfall 23. prosince v 11 hodin ukončila provoz uhelné elektrárny Hemweg 8. Tento krok je důsledkem nutnosti snižovat emise CO2 v zemi a součástí harmonogramu na ukončení produkce elektrické energie z uhlí do roku 2030.

Uhelná elektrárna Hemweg 8 s instalovaným výkonem 650 MW byla zprovozněna v roce 1994 a dle původního plánu měla být vyřazena z provozu až v roce 2020.

20. prosince ale nizozemský Nejvyšší soud potvrdil předchozí rozhodnutí ve sporu mezi nizozemskou vládou a nizozemskou nadací Urgenda a rozhodl, že tamní vláda má povinnost urychleně a výrazně snížit emise v souladu se svými závazky v oblasti lidských práv. Soud rozhodl, že vláda musí do konce roku 2020 snížit emise skleníkových plynů alespoň o 25 % oproti hladinám z roku 1990.

Už v březnu 2019 nizozemská vláda oznámila, že uhelná elektrárna Hemweg 8 by měla přestat využívat uhlí pro výrobu elektrické energie do konce roku 2019. Jejím uzavřením se tak částečně naplňuje požadavek na snížení emisí, který Nejvyšší soud nedávno potvrdil.

Uzavření elektrárny tak bylo urychleno, elektrárna přišla o pětileté přechodné období, které Vattenfallu nizozemská vláda v květnu 2018 přislíbila. Za brzké ukončení provozu avšak bude společnost spravedlivě kompenzována. Demontážní práce mají začít již příští rok

„Vattenfall nevidí v uhlí žádnou budoucnost. Během rozhovorů o ukončení využívání uhlí v Nizozemsku jsme byli od začátku otevřeni k brzkému ukončení provozu v elektrárně.“ – Alexander van Ofwegen, ředitel sekce výroby tepla a elektřiny v Vattenfall Netherlands

Osud zbývajících uhelných elektráren v Nizozemsku

V Nizozemsku jsou v současnosti provozovány 4 uhelné bloky. Nejstarší z nich, elektrárna Amercentrale 9, byla zprovozněna v roce 1993. Další elektrárny, Eemshaven a Maasvlakte 3 a  Engie Centrale Rotterdam, byly zprovozněny po roce 2015. Německá společnost Uniper, vlastník elektrárny Eemshaven, již nizozemské vládě pohrozila soudní arbitráží, neboť vládní návrh, aby elektrárna přešla z uhlí na biomasu, považuje za neekonomický.

Již v listopadu 2016 přitom Institut pro ekonomiku energetiky a finanční analýzy (IEEFA) označil ve své zprávě 3 nové uhelné bloky za špatná investiční rozhodnutí.

Budoucnost lokality Hemweg 8

V rámci transformace nizozemského energetického sektoru Vattenfall v současnosti investuje do rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Společnost v rámci těchto plánů plánuje učinit z lokality centrum pro zásobování Amsterdamu energií a teplem z obnovitelných zdrojů.

Zdroj úvodního obrázku:  Vattenfall