Domů
Rychlé zprávy
Výroba a akumulace elektřiny pomocí fotosyntézy? I to je možné

Výroba a akumulace elektřiny pomocí fotosyntézy? I to je možné

Výzkumní pracovníci Kalifornské univerzity v Los Angeles vyvinuli novou technologii, jenž umožní skladovat energii ze Slunce až po dobu několika týdnů.

Vědci se při vývoji této inovační technologie inspirovali procesem fotosyntézy, pomocí něhož získávají energii rostliny.

Na rozdíl od tradičních fotovoltaických článků vyrobených z křemíku, využívá tato technologie plasty. Kromě nižší ceny materiál přináší možnost napodobit struktury vyskytující se v rostlinách.

„V procesu fotosyntézy využívají rostliny vystavené slunečnímu záření důkladně uspořádané nanostruktury svých buněk, pomocí nichž jsou schopny rychle oddělit elektrony od pozitivně nabité molekuly a tím udržují pozitivní a negativní náboje oddělené,“ popisuje princip této technologie Sarah Tolbert, profesorka chemie a spoluautorka tohoto výzkumu.

Další z cest akumulace?

„Moderní plastikové solární články nemají, na rozdíl od rostlin, správnou konfiguraci struktury, protože jsme nikdy nevěděli, jak jí dosáhnout. Avšak tento nový systém dokáže udržet náboje oddělené po celé dny, až týdny. Jakmile dosáhnete vhodné struktury, můžete nesmírně navýšit schopnost uchování energie,“ dodává profesorka Sarah Tolbert.

Další z řady spoluautorů, profesor chemie Benjamin Schwartz, komentuje průlomovou technologii následovně: „Jakmile náboje zůstanou separované, celý systém funguje mnohem lépe. Toto je poprvé v historii, kdy byly pro tyto účely využity moderní syntetické organické fotovoltaické materiály.“

Usilovná práce výzkumníků nyní spočívá v přenesení této technologie do podoby reálně využitelných, efektivních solárních článků.

Zdroj úvodní fotografie: inhabitat.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.