Fiala v HN: Plánovaná přeměna ČEZ nikoho nepoškodí, hledáme správný model i čas
Zamýšlená transformace energetické společnosti ČEZ je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezbytná mimo jiné kvůli rozvoji jaderné energetiky, rozhodně ale nikoho nepoškodí. Současně nelze počítat s tím, že by na záměrech státu někdo „masivně“ vydělal, řekl předseda vlády v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN). Vláda podle něj nyní hledá vhodný model i čas, každopádně ale nechystá vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné.
„Co mohu říct, že se nikdo nemusí bát. Žádné vytěsnění minoritních akcionářů, zestátňování nebo kroky, které by byly pro někoho nevýhodné, naše vláda nechystá a neuděláme je,“ řekl premiér k chystané restrukturalizaci ČEZ.
Vláda podle něj v současné době hledá správný model a správnou chvíli na přeměnu strategické společnosti, kterou většinově vlastní stát. „Ale určitě se nemusí nikdo bát, že bychom ho poškodili. Na druhou stranu ti, kteří kalkulují s tím, že na záměrech státu nějak masivně vydělají, tak s tím se také nedá počítat,“ dodal.
Otázku, zda na podzim 2025, kdy má končit mandát Fialovy vlády, bude výrobní část ČEZ pod stoprocentní kontrolou státu, nechal premiér bez odpovědi. „Ale jsem přesvědčen, že k nějaké transformaci dojít má a musí, už i proto, že chceme uskutečňovat budování kapacit v oblasti jaderné energetiky, kde je role státu zásadní,“ dodal.
Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Podle analytiků návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ. Fiala v této souvislosti už dříve odmítl, že by zákon cílil na konkrétní firmu. Zároveň ale připustil, že vláda chce posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, což se podle něj ukázalo být důležité v době nedávné energetické krize.
Fiala v rozhovoru také řekl, že vláda má zájem, aby se v Česku vyráběly čipy a baterie. Je to podle něj cesta, jak získat konkurenční výhodu proti dalším zemím, není to ale možné bez veřejné podpory.
Slibně vypadá podle Fialy jedna z nejvýznamnějších investic v Česku, a to amerického výrobce čipů Onsemi do rozšíření výroby v závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Korporace chce investovat dvě miliardy dolarů, rozhoduje se mezi USA, Korejí a Rožnovem. „Dříve než se domluví tato velká strategická investice, vláda dala investiční pobídku i další firmě, která vyrábí komponenty pro mikročipy,“ uvedl premiér bez dalších podrobností. Česko se podle něj snaží být atraktivní pro investory, nemůže ale konkurovat například asijským zemím cenami energií, nevýhodou je i nedostatek pracovních sil, řekl Fiala.
Mohlo by vás zajímat:
Ježíši to se mi ulevilo, jsem rád, že vše potvrdil premiér, který si za svým slovem vždy stojí.
1953 Zápotocký: Naše měna je pevná a měnová reforma nebude...
2022 Fiala: Daně nezvýšíme...
2023 Fiala: Přeměna ČEZ nikoho nepoškodí...
Takových už bylo.
Poškodí to úplně všechny, když ničím jiným, tak drahými energiemi. Překotný odchod od uhlí k občasným zdrojům energie, kde jejich zoufalou výrobu bude docvrnkávat plyn. Když to bude jenom drahé, bude ještě dobře, daleko spíše nás to vrhne do role prosebníků, loudících po troškách teoretické přebytky těch ostatních a platících za ně krvavé peníze.
Jako majitel akcií ČEZu začínám mít obavy, když Fiala tvrdí, že plánovaná přeměna ČEZ nikoho nepoškodí. Fiala totiž lže neustále. A teď babo raď prodat nebo ještě chvíli počkat, akcie ČEZ vlastní hodně politiků, takže si to snad politici zařídí, aby neprodělali. Nicméně u moci jsou nyní Fiala, piráti, STAN, KDU a TOP09, tzn. strany, které nemají kapitalismus zrovna v lásce. Je otázkou kolik z vládních politiků akcie vlastní.
Důležité je podívat se kam jdou investice do energetiky v nejvyspělejších zemích světa. Jak to vypadá v USA je vidět z tohoto článku
pv-magazine.com/2023/10/20/ferc-figures-shows-us-solar-capacity-could-surpass-natural-gas-by-2030/
Z posledního obrázku zde je jasně vidět, že daleko nejvíc investic jde do fotovoltaických elektráren, následuje bateriová akumulace a větrné elektrárny. Investice do jaderných elektráren jsou zcela zanedbatelné (vše v posledních pěti letech).
Ve vyspělé světové ekonomice je situace v energetice jasná. Bohužel současné dlouhodobé plány ČR jdou někam úplně jinam.
Nicméně některé kroky naší vlády jsou pozitivní, například, cituji:
"Slibně vypadá podle Fialy jedna z nejvýznamnějších investic v Česku, a to amerického výrobce čipů Onsemi do rozšíření výroby v závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Korporace chce investovat dvě miliardy dolarů, rozhoduje se mezi USA, Korejí a Rožnovem"
Jedná se o rozšíření výroby silikonkarbidových čipů, zatím v Rožnově je jen část operací vedoucích k výrobě SiC čipů, což jsou zásadně důležité součástky pro výkonovou elektroniku, s parametry mnohem lepšími než má zatím dominující křemík.
Z hlediska fotovoltaiky a elektromobility je tato investice velmi důležitá.
Vždyť v ČR je to úplně stejné, Vaněčku, taky jdou v posledních letech prakticky veškeré investice do fotovoltaických elektráren a investice do jaderných elektráren jsou zcela zanedbatelné. Druhá věc je jak se tyto investice promítají do reálné výroby elektřiny, tam je zatím naopak "naprosto zanedbatelná" zase ta fotovoltaika.
Ano, byla doba kdy se u nás i ve světě investovalu jen do jádra a fosilu. Stará energetika. To ve světě skončilo a u nás? Uvidíme.
Energetický přechod chce čas, zatím i ve světě dominuje stará energetika, v 2030 budou vidět prvé výrazné výsledky té nové, v 2050 bude přechod dokončen, když půjdou investice u nás stejným směrem, jako ve vyspělém světě.
To skončilo i u nás, Vaněčku, to už je vidět docela dlouho, a zase se to začíná vracet, jak u nás tak "ve světě". Že vy to nevidíte nebo nechcete vidět neznamená, že to tak není. Jen z občasných zdrojů se totiž energetika poskládat nedá.
Přírodní podmínky Kalifornie, AZ, NM a Velkých Plání jsou co do slunce a větru podstatně lepší, než v ČR. Daňové pobídky taktéž.
Pochválil jsem teď vládu, že chce podpořit investici do silikonkarbidu v Onsemi v Rožnově. Je to důležité pro fotovoltaiku i elektromobilitu.
Kupodivu, příspěvek je censurován, musím počkat zda bude uveřejněn.
Nerozumím tomu.
To dělá automat podle některých slov...
Hlavně odkazy to hodí na schválení..
Investice do energetiky jdou skutečně nejvíce do fotovoltaiky , jenže proč ? Protože je levnější než jaderná energie a pokud májí země potenciál zvýšit využité FVE pak je to pro ně dobré , jenže relativně nízká cena FVE je vykoupena tím ,že zdroje běží jen přes den a v severnějších zemích 3 měsíce v roce fungují špatně , to definuje potenciál FVE pro výrobu el. energie. Tedy nahradit denní spotřebu v létě pro ČR to znamená že výkon FVE lze přibližně cca 3 násobit , pak už nebude možné energii přímo využít a v tom je právě zakopaný pes , když zapojíme akumulaci cena energie stoupá nejdříve můžeme mít jen akumulaci den /noc to umožní zvýšit výkon FVE o 1/3 tedy někam je 13GW a tím končíme, protože delší akumulace neexistuje ne v masovém měřítku máte tedy výrobu 13TWh tj asi 20% spotřeby el. energie ta má ovšem asi 17% podíl na celkové spotřebě takže jsme pokryly 3,4% našich potřeb pomocí FVE. A co těch 96,6% ??? Můžeme elektrifikovat tím se zvedne spotřeba el. energie a bude možno využít více solární energie , doprava , tepelná čerpadla, teplárenství v létě kovohutě atd. Jenže tím se celková situace s podílem FVE nebude příliš měnit i kdyby se podíl elektřiny zvedl ze 17 na 50% pořád mají FVE strop 10% celkové spotřeby. Tato fyzikální realita se odrazí v cenách v létě klesne cena elektřiny nízko a další výstavba FVE ne nebude vyplácet a spotřebitel mít ale cenu nízkou nebude a zimě bude cena vysoká. To bude výsledek rozvoje FVE v ČR.
Že bude cena elektřiny půl rok nízká (zhruba od jarní po podzimní rovnodennost) s tím už snad skoro každý souhlasí. Fotovoltaika (a s odstupem 5-10 let i baterie) tomu hodně pomohou.
Také spotřeba nafty a benzinu hodně poklesne (u nás tak za 15-20 let).
No a o zimu se musí v naší oblasti (Německo, Dánsko, Polsko, Rakousko, ČR) postarat větrné elektrárny. Hodně větrných elektráren. Proto je Dánové, Němci, Poláci a Rakušané hodně staví.
Pak bude i v zimě elektřina levná jako v létě. Samozřejmě, až bude taky většina budov dobře zateplená, to zabere hodně (aspoň 20 let) času.
Nesouhlasí, Vaněčku. Levná bude kolem poledne kdy nejvíc svítí, ale aby byla levná i ráno a večer kolem západu a východu slunce, k tomu žádný důvod není. Akumulace totiž taky nijak levná není. A v zimě to platí podobně. Opět levná nebude vyjma náhodných období kdy hodně fouká.
V zemích kde už teď mají vysoký podíl občasných zdrojů je to krásně vidět.
Emile, asi nevíte co frčí, orientace půlky panelů na východ a druhé půlky na západ, nebo orientace bifaciálních panelů hranou ke slunci, takže v poledne máte minimum generace elektřiny a dopoledne a odpoledne maximum.
V současné době, kdy panely jsou levné a nedotuje se výroba, dotuje se jen investice, už stratila smysl orientace panelů jen na jih po optimálním (z hlediska celoroční výroby) úhlem. Počkejte si na dobu až bude instalován dvojnásobek, trojnásobek či pětinásobek panelů co dnes (bude to brzy) a uvidíte.
Je vidět, že neznáte současné trendy a bojujete se starými slaměnými panáky...
Vaněčku, slaměné panáky tu stavíte jen vy sám. Kolem západu a východu slunce je výroba z fotovoltaiky oproti výrobě v poledne minimální. Tento fakt se žádnou orientací významně změnit nedá. Tomu odpovídá i cena elektřiny v tu dobu oproti ceně elektřiny v poledne.
Výroba se dotuje stále, přestaňte si vymýšlet.
Počkejte si sám a uvidíte, že jste se ve svých věštbách opět vůbec netrefil, jako už tolikrát.
Emile, 1) už děti ví že dopoledne a odpoledne není Vaše "kolem západu a východu slunce"
2) starý tunel z 2009-10 se tak dotuje, nové dotace u nás do fotovoltaiky jsou jen investiční, ne za vyrobené kWh
Na rozdíl od Vás jsem ve svých předpovědích konzistentní, spíše konzervativní a vyplňují se mi. To mě uspokojuje.
1) Vaněčku, o "dopoledne a odpoledne" jsem vůbec nic nepsal, tak mi to přestaňte demagogicky podsouvat.
2) Račte si všimnout, že nebyla řeč o tom co se děje "u nás" ale cituji: "v naší oblasti (Německo, Dánsko, Polsko, Rakousko, ČR) ", a "v naší oblasti" se výroba vesele dotuje dál.
3) Konzistentní sice jste ale vaše předpovědi se nevyplňují ani omylem. Podle vašich předpovědí např. "Cena elektřiny nad 100 Eur/MWh je (nereálný) sen jaderného průmyslu" nebo podle vašich předpovědí měla již kolem roku 2020 fotovoltaika "ve střední Evropě" být "již bez dotací výkupní ceny". Obě tyto věštby naprosto selhaly, tak tu nevykládejte pohádky.
Cena elektřiny bude určitě dříve nebo později v letním období nižší, než v zimním. Rozhodně ale nebude půl roku nízká, v létě nebude levná a v zimě už vůbec ne.
Špatně přiřazeno, reakce na p. Vaněčka
Když si vyrábíte elektřinu sám (rodinný dům či firma) a máte provozní náklady prakticky nulové a tu energii spotřebujete na místě (žádná distribuce této elektřiny buhví kam)
tak jaká bude asi její cena??
A čím více se bude cena investice snižovat (jak se i děje) tím víc bude takovýchto výrobců elektřiny, ať již v řádu MWh nebo GWh.
A investiční náklady, úrokové náklady jsou také nulové? Asi sotva.
Investiční náklady jsou už nízké a budou ještě nižší. To před 10 lety nebylo. Právě v investičních nákladech to je. No a současná vysoká inflace táhne lidi dát si něco užitečného na střechu za své peníze (které ztrácejí rychle cenu), investovat ze svého, bez půjčky.
Ceny fotovoltaiky na střechách jsou stále přemrštěné, fakticky veškerou dotaci si pro sebe stáhne firma, co to instaluje a vyřizuje papíry.
Co se týče jádra, to právě potápí vysoké investiční náklady a extrémně vysoké úrokové náklady (taky vzhledem k dlouhé době výstavby). To máte pravdu, pro jádro Vaše námitka platí. Proto elektřina z nového jádra nikdy levná nebude.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se