Domů
Elektřina
EDF ve čtvrtek rozhodne o jaderném projektu Hinkley Point C

EDF ve čtvrtek rozhodne o jaderném projektu Hinkley Point C

EDF ve čtvrtek učiní dlouho odkládané rozhodnutí ohledně konečné investice do dvou jaderných reaktorů Hinkley Point C ve Velké Británii. Rozhodnutí je dlouhodobě odkládáno kvůli finanční situaci EDF a problematické technologii.

Francouzským státem kontrolovaná energetická společnost Électricité de France (EDF) ve čtvrtek večer informovala o setkání představenstva, které proběhne následující čtvrtek 28. července a kde bude učiněno konečné rozhodnutí ohledně výstavby projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C.

„Dva reaktory v Hinkley Point posílí přítomnost EDF v Británii, zemi, kde její dceřiná společnost EDF Energy již provozuje 15 jaderných reaktorů a je největším dodavatelem elektřiny,“

uvedla EDF ve svém prohlášení.

Schválení projektu by znamenalo úlevu pro britskou vládu, jelikož dostupný výkon elektráren v zemi klesá především díky odstavování uhelných elektráren, které nejsou dostatečně nahrazovány novými kapacitami. Británie je nyní nucena zajišťovat dostupný výkon systémem podobným kapacitním platbám.

Problémy s technologií i financemi

EDF v dubnu prohlásila, že odkládá rozhodnutí na září, zatímco bude jednat s odbory. Jednalo se již o několikáté odložení konečného rozhodnutí o investici do elektrárny, která má poskytnout 7 % dodávek elektrické energie Velké Británie.

V roce 2007 vedoucí obchodu EDF pro Velkou Británii, Vincent de Rivaz, předpokládal, že Britové začnou elektřinu z Hinkley Point C využívat již na konci roku 2017. Od té doby došlo k výraznému posunu harmonogramu, především kvůli obavám o schopnost EDF financovat projekt, jehož náklady vyjdou na 18 miliard liber (581 miliard korun).

V březnu společnost kvůli obavám o její finanční budoucnost spojených s výstavbou Hinkley Point C opustil finanční ředitel Thomas Piquemal. Podle něj mělo být rozhodnutí odloženo o 3 roky, kdy bude jasnější situace ohledně financí EDF a problematické technologie reaktorů EPR.

Předběžná podoba Hinkley Point C – dvou nových bloků s reaktory EPR

Technologii EPR reaktorů, jež pochází z dílny Framatome (nyní součástí Areva Nuclear Power) a EDF, provází průtahy ve výstavbě ve všech prozatímních projektech. Projekt francouzské elektrárny ve Flamanville postihly průtahy mimo jiné vzniklé problémy s kvalitou tlakové nádoby reaktoru.

Prvním spuštěným EPR reaktorem by se měl na začátku roku stát čínský Taishan 1, následovat by měl na konci roku 2018 reaktor ve finském Olkiluotu, jehož výstavba započala ve srovnání s Taishan o 4 roky dříve.

Úvodní fotografie: Sídlo EDF, Francie. Autor: Guillaume Cattiaux, Flickr

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.