Domů
Společnosti ve světě
EPH a Enel uzavřeli dohodu o prodeji 66 % akcií Slovenských elektráren

EPH a Enel uzavřeli dohodu o prodeji 66 % akcií Slovenských elektráren

Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) v pátek oznámil, že jeho dceřiná společnost EP Slovakia podepsala smlouvu se společností Enel Produzione SpA o prodeji 66% podílu firmy Enel SpA ve Slovenských elektrárnách. Celková cena za dvoutřetinový podíl se bude pohybovat kolem 750 milionů eur. Obchod bude realizován ve dvou fázích. 

EPH ve své páteční tiskové zprávě potvrdil spekulace o tom, že se s italským Enelem dohodl na prodeji majoritního podílu ve Slovenských elektrárnách. Kromě potvrzení podpisu smlouvy o prodeji zároveň odtajnil technickou stránku celého obchodu.

„Technicky bude prodej proveden formou převodu celého 66% podílu v držení Enel Produzione na nově vzniklou společnost (“HoldCo”). Následně může EP Slovakia získat až 100% základního kapitálu HoldCo. Tento převod společnosti HoldCo na EP Slovakia bude realizován ve dvou fázích.“

Tisková zpráva EPH k podepsání dohody.

V první fázi prodá Enel Produzione  společnosti EP Slovakia 50% podíl na základním kapitálu nově vzniklé společnosti HoldCo za 375 milionů eur, přičemž 150 milionů eur zaplatí EP Slovakia při vypořádání první fáze obchodu a zbylých 225 milionů bude zaplaceno při vypořádání druhé fáze.

Druhou fází obchodu je uplatnění prodejní opce ze strany Enel Produzione nebo nákupní opce ze strany EP Slovakia. Opce mohou být podle EPH uplatněny do 12 měsíců poté, co jaderná elektrárna Mochovce obdrží povolení ke zkušebnímu provozu budovaných reaktorů 3. a 4. bloku.

Po uplatnění kterékoliv z těchto opcí převede Enel Produzione zbylých 50 % akcií společnosti HoldCo na EP Slovakia opět za 375 milionů euro. Tato částka bude splatná při vypořádání prodeje.

EPH by tedy celkem měl Enelu za dvoutřetinový podíl zaplatit 750 milionů euro. Společnost ale zároveň dodává, že finální částka může být jiná, protože se pro její určení použije mechanismus úprav. Úpravy budou vypočítány nezávislými odborníky a budou reflektovat jednotlivé parametry, jako jsou vývoj finanční pozice Slovenských elektráren, vývoj cen energií na slovenském trhu nebo hodnota třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce.

O majoritní podíl má zájem také Slovensko

Přesně dva dny po oznámení uzavření dohody mezi EPH a Enelem podepsalo podle serveru E15.cz Slovensko s Enelem memorandum, na jehož základě získal stát předkupní právo na 17 % akcií ve Slovenských elektrárnách.

„Slovensko má opci na 17 procent (akcií SE), kterou může uplatnit do šesti měsíců od dokončení všech povolení k třetímu a čtvrtému bloku Mochovců. To by znamenalo, že Slovenská republika může získat většinu ve Slovenských elektrárnách.“

Slovenský premiér Fico.

O tom, kdo získá ve Slovenských elektrárnách majoritní podíl, se tak pravděpodobně rozhodne až po probíhající dostavbě JE Mochovce. Uvedení 3. bloku JE Mochovce do provozu se předpokládá v průběhu následujícího roku, přičemž elektřinu by mohl do sítě začít dodávat ke konci příštího roku či na počátku roku 2017. Zprovoznění čtvrtého bloku by mělo následovat přibližně rok po bloku třetím.

Zdroj úvodní fotografie: www.seas.sk

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.