Domů
Společnosti ve světě
Evropské energetiky od roku 2010 odepsaly aktiva v hodnotě 100 mld. euro
https://www.flickr.com/photos/photo64/4538204029/

Evropské energetiky od roku 2010 odepsaly aktiva v hodnotě 100 mld. euro

Evropské energetické společnosti v minulém roce odepsaly rekordní část svých aktiv, čímž se celkové snížení hodnoty aktiv velkých evropských energetických společností za posledních 6 let se vyšplhalo na sumu přesahující 100 miliard euro (2,7 bilionu korun). Informuje o tom list Financial Times.

12 největších evropských energetických společností podle analytiků investiční banky Jefferies odepsalo za rok 2015 ze svých aktiv přes 30 miliard euro (811 miliard korun), jednalo se především o elektrárny.

Celkem energetické společnosti od roku 2010 odepsaly 104 miliard euro. Důvodem je pokles cen elektřiny spolu s nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Hodnota  uhelných a paroplynových elektráren tak oproti původním kalkulacím výrazně klesla. Německé společnosti zasáhlo také rozhodnutí vlády o odstavení všech jaderných elektráren do roku 2022.

Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld
Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld byla první velkou jadernou elektrárnou v Bavorsku, která byla odstavena (zdroj Avda).

Kritici tvrdí, že mnoho společností příliš utrácelo ve fúzích a akvizicích, což znamenalo nadhodnocení jejich aktiv.

„Energetické společnosti prošly v letech 2002-2010 zlatým obdobím, kdy růst cen elektřiny znamenal, že se zisk v celém odvětví téměř zdvojnásobil. Společnosti utratily většinu získaných financí nakupováním jedna druhé, čímž se nafoukla hodnota aktiv. To, co vidíme teď, je splaskávání oné bubliny,“ tvrdí analytik Jeffreis Peter Atherton.

Od začátku desetiletí bylo 10 největšími energetickými společnostmi v Evropě uzavřeno nebo zakonzervováno více než 50 GW instalovaného výkonu paroplynových elektráren.

Všem odpisům ještě není konec

Ve Velké Británii společnost ENGIE, provozovatel elektrárny Rugeley B, minulý týden oznámila uzavření elektrárny od června tohoto roku. Rugeley B se tak stane letos již třetí britskou uhelnou elektrárnou, která je kvůli nízkým cenám elektřiny a přísnějším emisním normám uzavřena.

Ze všech evropských energetických společností byla ENGIE nucena z aktiv odepsat největší část, především kvůli provozování množství zahraničních tepelných elektráren. Společnost za uplynulý rok odepsala aktiva v hodnotě 8,7 miliardy euro ve snaze přeorientovat se mimo evropskou energetiku.

Podobně jsou na tom německé E.ON a RWE nebo také francouzská EDF. ENGIE a EDF nedávno oznámily snížení dividend z důvodu ochrany hodnoty majetku.

rwe

Analytici Jefferies předpovídají, že další odpisy mohou následovat, ale spíše z tzv. goodwillu společností než samotné hodnoty aktiv.

Goodwill představuje nehmotnou součást majetku společnosti, jedná se například o hodnotu ‚jména‘ společnosti. Jedná se o částku, která je rozdílem mezi účetním oceněním a tržním oceněním společnosti. V rozvaze společnosti se Goodwill projeví jako cenová prémie, kterou nakupující zaplatí navíc nad aktuální tržní hodnotu aktiva, které odkupuje.

Data Jefferies ukazují, že 8 největších evropských energetik ze svého goodwillu odepsalo za posledních 6 let okolo 24 miliard euro. Na druhou stranu tyto společnosti stále disponují goodwillem ve výši 80 miliard euro.

RWE na konci minulého roku disponovala mimořádným goodwillem ve výši 12 miliard euro, což je 170 % tržní hodnoty aktiv společnosti, která činí 7,1 miliardy euro.

Štítky:RWE
Engie
EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se