Domů
Společnosti ve světě
Gazprom měl loni čistou ztrátu 629 mld. rublů, je to první ztráta za 20 let
Gazprom může nyní plynovod Opal využívat pouze z 50 %.
Zdroj: Gazprom

Gazprom měl loni čistou ztrátu 629 mld. rublů, je to první ztráta za 20 let

Ruský plynárenský gigant Gazprom se v loňském roce propadl do čisté ztráty 629 miliard rublů (161 miliard Kč). V roce 2022 ještě hospodařil s čistým ziskem 1,2 bilionu rublů. Dnes to s odkazem na sdělení firmy napsala agentura Reuters. Na výsledku se negativně projevilo mimo jiné i snížení prodeje plynu do Evropy o více než polovinu. Analytici, které oslovila agentura Interfax, odhadovali, že společnost vykáže zisk 447 miliard rublů. Pro podnik je to první ztráta za více než 20 let.

Vývoz plynu z Ruska do Evropy, která bývala jeho hlavním exportním trhem, prudce poklesl kvůli politickým důsledkům konfliktu na Ukrajině. Gazprom má monopol na dodávky plynu do zahraničí a stal se nejcitelnější obětí západních sankcí. Firma se také zapojila do rozsáhlého programu dodávek zemního plynu místním domácnostem.

Dnes Gazprom podle Reuters uvedl, že v roce 2023 utrpěl čistou ztrátu z prodeje 364 miliard rublů. V roce 2022 dosáhl zisku 1,9 bilionu rublů.

Celkové tržby společnosti loni klesly na 8,5 bilionu rublů z 11,7 bilionu rublů v roce 2022.

Podle výpočtů agentury Reuters se dodávky zemního plynu od Gazpromu do Evropy v roce 2023 propadly o 55,6 procenta na 28,3 miliardy metrů krychlových. Gazprom nezveřejňuje vlastní statistiky vývozu od začátku roku 2023.

„Celoroční hrubý provozní zisk EBITDA ve výši 7,2 miliardy dolarů (168 miliard Kč) byl nejhorší za posledních 22 let, od doby, co společnost v roce 2002 vykázala 7,6 miliardy dolarů,“ uvedl analytik Ronald Smith z moskevské makléřské společnosti BCS Global Markets.

Výsledky poukazují na dramatický úpadek Gazpromu, který byl od rozpadu Sovětského svazu jednou z nejmocnějších ruských společností, často využívanou jako páka při řešení sporů se sousedy, například s Ukrajinou a Moldavskem. Podle analýzy Reuters představuje loňská ztráta první roční ztrátu Gazpromu od přelomu 90. let a začátku nového tisíciletí, kdy firmu v roce 2001 převzal spojenec prezidenta Vladimira Putina, Alexej Miller.

Společnost, která nyní sídlí v Petrohradě, utrpěla koncem 90. let velké ztráty poté, co se zadlužila v cizích měnách. Tento dluh se posléze v rublovém vyjádření nafoukl v důsledku finanční krize v roce 1998.

vjn mka

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Honza Nedvěd
3. květen 2024, 09:26

Prolhany média lžou, ruský plyn byl přece přesměrovaný na lukrativní čínský trh! Evropa zmrzla a Ru s ko už neplatí západní blahobyt svým levným plynem.

Jimi
3. květen 2024, 09:37

Je to ztrata prvni, ale rozhodne ne posledni. Prejeme soudruhum hodne zdaru v dosahovani jeste vetsich ztrat i v pristich letech.

Zdeves Pavel
3. květen 2024, 11:25

Ztráta je že souhrnu všech aktivit. Pokud měli velké investice, vygenerovali ztrátu. Západ bude ještě prosit o plyn.

Roman Kosařík
3. květen 2024, 12:35

Vlhký sen, nebo zbožné přání? Oni ty velké investice totiž neměli... Aby to spíš nebylo nakonec naopak.

https://www.gazprom.com/investors/disclosure/reports/2023/

Omega
3. květen 2024, 13:23

No to nevím. NS1+NS2 - z 75% zničen. Trubky do evropy přes ukrajinu dlouhodobě neudržované, přes polsko jsou poláci proti, do číny - kapacita na 25% trubek do evropy. Zbývá LNG - a na tom je menší zisk než na dopravě trubkou. Navíc donutili Evropu platit drahou elektriku (s velkou pomocí němců) a to bude dost silná páka na vyjednání dlouhodobých kontraktů v evropě. Řekl bych, že ten podnik bude ztrátový pár let.

Petr prochaska
3. květen 2024, 16:45

Dlouhodobě nebude plyn hrát takovou roli. Bude se vyrábět vodík nebo se bude rovnou vyrábět zemní plyn (P2G). I němci plánovali NS1+NS2 jen na přechodné období než bude hodně OZE.

Lukáš
3. květen 2024, 21:04

Zapad uz rusky plyn davno nezaujima ;)

Peter
3. květen 2024, 15:08

Peskov tvrdil že Európa bez Ruského plynu zamrzne. Tiež vravel že sankcie nefungujú. Putinovi sa podarilo rozbiť zlaté vajce Ruskej ekonomiky.

Miroslav
3. květen 2024, 15:15

Tak za 2 roky přijít o 78% exportu na velmi lukrativním trhu, se musí projevit. A bude hůř, protože od příštího roku nebude fungovat ani plynovod přes Ukrajinu, takže poslední zákazníci v EU ( Maďarsko, Slovensko a Rakousko) budou muset brát od jinud.

Petr prochaska
3. květen 2024, 16:47

Maďarsko bere plyn z Ruska přes Turecko a Balkán. Velkým odběratelem Ruska je Turecko.

Pavel
3. květen 2024, 15:21

gazprom je hlavně puťkova pokladnička. Z ní si kradou kremlu poslušní oligarchové, z ní se financuje válka na Ukrajině a z ní si samozřejmě krade i puťka sám. Když přišli o přísun financí z EU ale krade se vesele dál není divu, že slepice snášející zlatá vajíčka jménem Gazprom byla zaříznuta.

Jan Stehlik
4. květen 2024, 08:10

A není to naopak ? Narozdíl od ukrajiny nedovolil rozkradení a strategické firmy jsou státní . Tedy ještě do války měla země velmi malé dluhy a dokonce fond bohatství . Třeba na UA asi měli papaláši málo a dlouhé ruce . Paradoxně toto asi dalo duvěru lidí putkovi , že nedovolil vyprodej a zajistil funkční stát . Kdyby jel styl UA tak už je země rozdělená na mnoho královstvíček a v bankrotu .

Jan Veselý
4. květen 2024, 08:43

Co se týče korupce, tak rozdíl je v tom, že v UKR se s korupcí snaží něco dělat, zatímco v RU si například i vrabci na střeše cvrlikají, že ministr obrany si pro sebe ukradne třetinu rozpočtu na armádu a další cca třetinu jeho podřízení. A nikomu to tam, zdá se nevadí. Spřízněný oligarcha kasíroval velké peníze za neexistující síť spojenců a agentů v Kyjevě. Když začala válka, ukázalo se, že to byl všechno bulšit, ale oligarcha byl odměněn.

A co se týče toho fondu, každá normální země by ty peníze reinvestovala - do lepší infrastruktury, do lepšího bydlení, do lepšího vzdělání, do lepší zdravotní péče, .... Jinými slovy do budoucích zisků. Takhle se jim ty peníze ve válce rozplynou jak pára nad hrncem a výše zmíněné věci tam budou stále stát za houby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se