Domů
Společnosti ve světě
Gazprom ohlásil nejhorší pololetní výsledky v historii

Gazprom ohlásil nejhorší pololetní výsledky v historii

Ruský gigant, společnost Gazprom, oznámil své nejhorší pololetní výsledky v historii. V prvním pololetí roku 2015 klesla produkce zemního plynu o 13,1 % na 209 mld. m³ a export zemního plynu o 12,9 % na 88,5 mld. m³.

Podle ruských analytiků je nutné, aby společnost přehodnotila svojí rozvojovou strategii a hledala trh pro nové zákazníky.

Pololetní výsledky byly zveřejněny v reportu připraveném ruským ministerstvem pro ekonomický rozvoj za letošní první pololetí. Podle odhadu ministerstva poklesne za celý rok produkce Gazpromu o 7,2 % na 414 mld. m³ zemního plynu – nejnižší výsledek v celé historii společnosti.

Výsledky přichází v období, kdy Gazprom nemůže prodat přebývající množství plynu v důsledku klesající poptávky na jeho klíčových trzích. Odborníci věří, že negativní výsledky mají příčinu ve špatně nastavené podnikové strategii, ale zároveň věří, že konec roku by mohl situaci vylepšit.

Plynovod Nord Stream

Gazprom udělal chyby v předpovědi vývoje na klíčových trzích

Podle energetického analytika Ilya Balakireva ovlivnila situaci Gazpromu řada faktorů, z nichž ale některé mohly být lépe predikované a kontrolované.

„To se týká především predikcí vývoje situace na Ukrajině a amerického boomu břidlicového plynu. Zejména se ale jedná o mylné kalkulace Gazpromu, který trvale zvyšuje produkci bez vhodného uvážení vývoje poptávky,“

Ilya Balakirev

Balakirev ale dále uvedl, že plány Gazpromu se řádově pohybují spíše v desetiletích než v měsících, a proto nemusí být měsíční propady v poptávce tak závažné.

Gazprom dále doufá, že poptávka v Evropě dále poroste, což dokládá i začátek roku 2015, kdy se meziročně spotřeba plynu v Evropě zvýšila o 12 % (což ale bylo z velké části způsobeno letošní chladnější zimou).

Podle analytiků je pro Gazprom klíčový rozvoj nových trhů, jako například podpora LNG terminálů a rozvoj na Asijských trzích, protože v Evropě dlouhodobě ztrácí svoji pozici zejména na úkor Norska.

„V krátkodobém až dlouhodobém horizontu existují pro Gazprom dvě možnosti – radikálně změnit strategii společnosti nebo expandovat na nové trhy,“

Ilya Balakirev 

Již nyní je vidět, že se Gazprom snaží o rozvoj infrastruktury, aby zvýšil svoje prodeje. Ať už v Evropě za pomocí plynovodu Turkish Stream nebo rozšíření plynovodu Nord Stream, tak i v Asii stavbou plynovodu Power of Siberia do Číny.

Plán plynovodu Power of Siberia (Síla Sibiři)

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.