Domů
Elektřina
Westinghouse: Smlouvu na 6 reaktorů v Indii podepíšeme v červnu

Westinghouse: Smlouvu na 6 reaktorů v Indii podepíšeme v červnu

Podpis dohody mezi Westinghouse Electric Company a Indií o výstavbě šesti jaderných reaktorů se opět odkládá. CEO Westinghouse Daniel Roderick ještě v lednu letošního roku mluvil o podpisu v březnu, tedy v době plánované návštěvy indického premiéra Narendra Modiho ve Washingtonu. Ve středu však Roderick oznámil posunutí podpisu na červen. 

Výkonný ředitel amerického dodavatele jaderných technologií Westinghouse Electric Company Daniel Roderick ve středu oznámil, že společnost podepíše dohodu o výstavbě šesti jaderných reaktorů v Indii až v červnu. Podpis dohody, která má završit více než desetileté jednání, měl přitom podle lednového prohlášení proběhnout již v březnu.

„Může to trvat do, řekněme, začátku června, což je termín, kdy proběhne mezivládní jednání s Indií. Vše potřebné jsme Indii postoupili. Indie v současné době pracuje na dokončení papírování.“
Daniel Roderick, CEO Westinghouse Electric Company

Roderick odmítl prozradit celkovou hodnotu obchodu. Podle zahraničního serveru Reuters však řekl, že India ohodnotila Westinghouse jako „konkurenceschopného dodavatele“, což by mělo umožnit další posun v jednání.

Plánovaný rozmach jaderné energetiky v Indii

Indie má v plánu významně zvýšit výkon svých jaderných elektráren, který je v současné době necelých 5,8 GW. Do roku 2032 by měl instalovaný výkon těchto zdrojů dosáhnout 63 GW, což má Indii usnadnit plánovaný ústup od využívání fosilních paliv.

V minulosti byl rozvoj jaderné energetiky v Indii přibrzděn vyloučením z mezinárodního obchodu s jadernými technologiemi kvůli nepodepsání Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Toto vyloučení trvalo více než 30 let.

Izolaci Indie ukončila série smluv v roce 2009. Indie tak nyní může v oblasti jaderné energetiky obchodovat se zeměmi, se kterými podepíše smlouvu o spolupráci. Mezi tyto země patří Austrálie, Kanada, Francie, Kazachstán, Rusko, Velká Británie a USA.

Úvodní fotografie: Výstavba čínské jaderné elektrárny Sanmen (zdroj: www.westinghousenuclear.com)

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se