Nikkei: Toshiba ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý
Chystaný bankrot americké jaderné divize japonského konglomerátu Toshiba se oproti původním zprávám uskuteční již v úterý 28. března. Původní informace hovořily o pátku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na japonský list Nikkei. Toshiba podle zdrojů připravuje restrukturalizaci divize Westinghouse podle kapitoly 11 zákona o bankrotech. Japonský podnik nechtěl informace zdrojů komentovat.
Podle listu Nikkei se představenstvo sejde již v úterý a rozhodnutí o kapitole 11 by mohlo padnout v týž den. Finanční podporu by Toshibě měla poskytnout jihokorejská firma Electric Power Corp, známá jako Kepco. I ta zprávu odmítla komentovat.
Toshiba očekává, že přihlášení amerického podniku do režimu ochrany před věřiteli pro ni bude v současném fiskálním roce znamenat náklady až jeden bilion jenů (225,1 miliardy Kč), tvrdí zdroje. Dosud firma počítala s částkou 712,5 miliardy jenů.
Westinghouse se potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Žádost o soudní ochranu před věřiteli by mohla omezit budoucí ztráty firmy.
Toshiba převzala Westinghouse s velkou slávou v roce 2006 a z jaderné energie pak učinila významnou část svého podnikání. V březnu 2011 ale přišla jaderná katastrofa v japonské elektrárně Fukušima.
Jedním z jejích důsledků byl růst nákladů v této sféře kvůli zvýšeným nárokům na bezpečnost. Jaderná sféra se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílí asi třetinou.
Mohlo by vás zajímat:
Tak myslím že právě se nám výběrové řízení na jaderky poněkud zjednodušilo. S firmou v úpadku asi nebude chtít nikdo moc jednat. Takže kdo nám zbývá? Rosatom, Kepco, Mitsubishi?
Nerad bych něco přivolával, mám takový blbý zvyk něco napsat a ono se to stane, ale něco takového může brzy postihnout i tu část Arevy, která staví elektrárny.
Aby to za nás nakonec nerozhodly úpadky firem. :) No možná by to bylo lepší.
Osobní názor, pokud by se mělo něco stavět a pokud by to měl být tlakovodní reaktor, pak asi bude nejlepší se spolehnout, byť je to politicky problematické, bohužel, na ruskou technologii. Myslím že prokázali jistou pružnost, když v krátkém čase po roce 2011 přišli s vylepšením o lapače AZ. Také jsou tu s nimi zkušenosti.
Měl bych malý dotaz pro pana Závodského, pokud se objeví, byl Westinghouse uchazečem o výstavbu nových bloků, nebo ne? V minulé iteraci jistě, ale nevím, jestli byl i v současné.
Dobrý den, ano myslím že je to veřejná informace. Westinghouse byl mezi firmami se kterými jsme jednali na MPO leden/únor.
Osobně si myslím, že Westinghouse bude nějakou formou pokračovat, přeci jenom 99 jedoucích bloků v USA (některé z nich jsou pravda od GE) a 4 rozestavěné AP1000.
Je také pravdou, že cca 60% bloků na světě je tlakovodních a tedy vychází z konceptu Westinghouse (Francouzské, Německé, Korejské, ...) ale to už je historie.
Děkuji za odpověď.
Možná že se z Westinghouse do budoucna stane, spíš je to možnost, poskytující nějaké údržbové služby spíš než že by se dále podílely na budování nových jaderek.
Navíc ne všechno je přímo made by Westinghouse, parogenerátory myslím dělával často Babock & Wilcox, turbíny a generátory jsou myslím tak co kdo dodal...
Otázka jestli by mohla dostavbu převzít jiná firma, jestli by to vůbec šlo. Ale zase chápu že nebudou chtít dát plány z ruky.
Tady je vidět jak je jaderná energetika rizikové podnikání. Japonsko bylo projaderné, Toshiba chtěla expandovat,
pak přišla havarie a nyní v Japonsku většina lidí je proti jaderné energetice a jaderné energetické společnosti utrpěly velkou finanční ztrátu (TEPCO by též úplně zbankrotovalo kdyby ho nezachránil stát).
Zkrátka JE jsou ekonomicky drahé a podnikatelsky velmi rizikové , i se státními garancemi.
Ano, krachuje jaderná firma. Ty fotovoltaické už v Japonsku zkrachovaly loni: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/japonsko-snizilo-dotace-na-fotovoltaiku-radu-firem-pry-ceka-bankrot-1312397
Fotovoltaický průmysl je hodně roztříštěný, na rozdíl od konzolidovaného jaderného kde těch firem zůstává už jen pár. Ve fotovoltaice jsou bankroty potřebné aby se snížil obrovský počet výrobců solárních panelů, jako v automobilovém průmyslu pak zůstanou jen desítky nejsilnějších. Je nesmysl srovnávat kolos Westinghouse s desítkami malých krachujících firmiček.
Tyhle výmluvy jsou už vyloženě trapné. Většina fotovoltaických firem v EU a USA už zkrachovala. Vytlačily je čínští výrobci, kteří svými "eko výrobky" tráví široké okolí.
Co to říkáte za nesmysly? Píši to na iPadu, navrženém v Kalifornii a vyrobeném v Číně jak má napsáno na zadní straně. A jsem s ním už hodně let spokojen.
A co jsou fotovoltaické firmy? Firmy vyvíjející FV články a design FV panelů a elektráren? Produkující polysilikon? Vyrábějící stroje na produkci FV panelů? Vyrábějící panely? Provádějící instalace? Ti, kteří to organizují? Ti, kteří to organizačně zajišťují? Ti, kteří to financují?
Dneska je to typicky tak, že třeba v Mexiku se staví FVE. Instalují se čínské panely vyrobené na německých strojích podle patentů z několika různých výzkumáků po světě. Investor je italská firma, která má japonskou mechanizaci a mexické zaměstnance. Financuje to banka z USA. Prostě globální byznys.
Čínské firmy jsou v tomhle řetězci v podobné pozici jako zemědělci v potravinářství, nejvíce se nadřou a mají nejmenší podíl na zisku.
Počet krachujících firem není podstatný důležitý je "velikost trhu", kolik se toho buduje. V USA bylo v roce v roce 1900 sto automobilek, o 20 let později už byli fakticky jen Ford, GM a Chrysler a výroba byla 500x větší.
Toshiba hlavně udělala dvě kritické chyby, snažili se vertikálně integrovat výrobu, což se hrubě nepovedlo, a finančně ručí za dostavbu JE, to byl vyloženě nerozum.
Teď zkusí řízený bankrot, aby mohli restrukturalizovat dluhy a závazky. Je jen otázkou, jak budou dále důvěryhodným partnerem.
Ta vertikální integrace rozhodně není hloupý nápad. Zásadním problémem dnešního jaderného průmyslu je, že jakýkoli subdodavatel může začít vydírat, respektive pokud z nějakého důvodu odpadne, tak je to velký problém. Klíčové věci musí mít pod sebou jedna firma, jinak je to vždycky rizikové, nejde dělat jenom design a všechny komponenty nakupovat. Samozřejmě k tomu je potřeba mít nějaký odbyt, aby se ten kolos uživil. Pokud západ jaderky nestaví, tak holt je jeho firmy už brzy nebudou umět, to je přirozený vývoj a odehrál by se v kterémkoliv jiném průmyslovém odvětví. Kdyby Evropa OZE masivně nedotovala a nestavěla jako o život, tak to firmy z EU také nebudou umět. Oni to nebudou ovšem za pár let umět stejně, protože je přejede čínská konkurence a pak už firmy z EU nebudou schopné vyrobit a dodat v energetice prakticky nic. Dnes už je v EU problém vyrobit prachobyčejný horkovodní kotel na plyn. Teď se minimálně 10 let nebude nic stavět ve velké energetice, pak EU zjistí, že neumí stavět už ani paroplynové elektrárny. No a za pár let se zjistí, že už ani není, kdo by mohl něco vyrábět, protože všichni vystudovali politologii. A to je zhruba směr, kterým se tohle společenství ubírá. Pokud se rychle neprobereme, nemáme proti Asii žádnou šanci a budeme historickým skanzenem, kam budou Číňané jezdit na dovolenou a politologové jim budou v hotelu čistit boty.
Já neříkám, že to je hloupý nápad, já říkám, že jim se nepovedla. Ze zbytkem nesouhlasím, to jsou jen takové defétistické řeči, z větší části v rozporu s realitou. Už jen to, že čínská konkurence není mimo domácí hřiště ve větrné energetice konkurenceschopná a nevypadá to, že by měla být. A paroplynky se v EU stále staví.
A jestli Vám tak vadí nedostatek inženýrů v procesu, tak začněte osobním příkladem. Švihněte s lobbismem a zapojte se. Naučte se konstruovat elektrárny podle vlastního gusta, třeba vás potom budou královsky platit. Nechte politology jednat s politiky a působit na veřejnost.
Jo a pak to dopadne jako ve Francii, kde se tito dohodli, že budou v EU tlačit, aby bylo možno stavět jen nejmodernější nadkritické tepelné elektrárny a superbezpečné obrovské jaderné bloky, které u nich zrovna vyvinuli.
Až na to, že v realitě se pak prokázalo, že to prakticky už taková skvadra vedená převážně humanistickými zachránci a řiditeli světa nezvládá funkčně vyrobit, a tak se už jen zmohli na mnohaleté maskování a prodlužování masivními podvody.
Finští hudebníci jsou prostě skvělí a stále jezdí jen metrem a do kopce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se