ČEZ ESCO a Slovenský plynárenský průmysl založily společnou firmu
ČEZ ESCO, dceřiná společnost polostátní energetické skupiny ČEZ, a Slovenský plynárenský průmysl (SPP) zakládají společnou firmu ESCO Slovensko. Má pomáhat modernizaci energetiky na Slovensku, zvyšovat energetickou účinnost a pomáhat s plněním závazků souvisejících s klimatickými změnami. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Vznik firmy ještě podléhá schválení slovenským antimonopolním úřadem.
„Evropa míří k uhlíkové neutralitě. To znamená nejen velkou výzvu, ale také příležitost, protože o klimaticky šetrné technologie bude zájem po celém světě. ČEZ působí v sektoru moderních energetických služeb ESCO v České republice, Německu, Rakousku, Polsku nebo v severní Itálii. Máme zájem ty nejmodernější technologie propagovat a budovat také na Slovensku,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Slovensko se jako první ve střední Evropě přihlásilo k cíli Evropské unie dosáhnout uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Uhlíková neutralita znamená, že každá země vyprodukuje jen tolik skleníkových plynů, kolik jich je schopna neutralizovat. Emise oxidu uhličitého mohou být kompenzovány třeba vysázenými stromy.
„SPP jako největší dodavatel energií na Slovensku chce být aktivním hráčem v oblasti transformace energetiky. Vstup na trh energetických služeb a energetické účinnosti je příležitostí doplnit portfolio spolehlivé dodávky elektřiny a plynu o další služby,“ uvedl předseda představenstva SPP Milan Urban.
Evropská energetika prochází podle Čermáka největší revolucí za posledních 50 let. „Moderní energetická řešení se stávají tržně konkurenceschopnými, jsou plně digitalizovaná a usnadňují fungování podniků, měst a celé veřejné správy. Technologické produkty a služby ESCO budou také pomáhat s plněním evropských klimatických cílů,“ řekl.
Evropská unie se v Zelené dohodě pro Evropu dohodla na tom, že bude do roku 2050 klimaticky neutrální a v souvislosti s tím reviduje i dříve dohodnuté cíle. Dnes EU oznámila, že zpřísní své klimatické závazky k roku 2030. Shodli se na tom po celonočním jednání v Bruselu prezidenti a premiéři členských zemí, kteří podpořili omezení celounijních emisí skleníkových plynů o nejméně 55 procent proti roku 1990.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se