Domů
Společnosti
ČEZ za první tři čtvrtletí téměř zosminásobil čistý zisk
budova čez

ČEZ za první tři čtvrtletí téměř zosminásobil čistý zisk

Společnosti
19 komentářů
10. listopad 2022, 09:20
ČTK

Čistý zisk skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun. Firma to dnes uvedla na svém webu. ČEZ je největší energetická firma v zemi. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Provozní zisk skupiny ČEZ před odpisy (EBITDA) činil 89,3 miliardy korun. Meziroční nárůst o 88 procent byl podle firmy daný enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích, rekordním ziskem z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a také vysokou provozní spolehlivostí elektráren v letošním roce.

Bezprecedentní růst EBITDA segmentu výroba byl snížen zhoršením výsledků hospodaření v oblasti prodeje, na kterou růst cen komodit dopadá negativně. EBITDA společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn koncovým zákazníkům v ČR, meziročně klesla o půl miliardy korun. „Důvodem je extrémní nárůst pořizovacích cen plynu a elektřiny v roce 2022, který byl částečně kompenzován dočasnými sezonními vlivy,“ uvádí společnost.

Provozní výnosy skupiny ČEZ za první tři letošní kvartály dosáhly 211,1 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 35 procent.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy za celý letošní rok očekává skupina ČEZ na úrovni 65 až 75 miliard korun. „Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 52 až 60 miliard korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Pro stát jako majoritního akcionáře by to znamenalo příjem 36 až 42 miliard korun.

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách skupiny ČEZ vzrostla za prvních devět měsíců meziročně o tři procenta na 22,6 terawatthodin (TWh). Produkce v uhelných elektrárnách stoupla o pět procent na 11,6 TWh.

Naopak výroba z obnovitelných zdrojů klesla od začátku roku do konce září o 15 procent kvůli podprůměrným hydrometeorologickým podmínkám a z důvodu odstávky elektrárny v Trutnově-Poříčí, která částečně spaluje biomasu. Ještě výraznější pokles postihl plynové zdroje skupiny ČEZ. Vyrobily 1,8 TWh proudu, meziročně o 28 procent méně.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta. Při zohlednění kalendářních a klimatických vlivů byl pokles o jeden procentní bod nižší. Spotřeba velkých podniků klesla o dvě procenta. Spotřeba domácností byla o deset procent nižší, především v důsledku teplého začátku roku, a také proto, že letos pracovali lidé méně z domova než loni.

ČEZ patří mezi firmy, na které chce vláda uvalit daň z neočekávaných zisků, která má sloužit k pokrytí mimořádných nákladů v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Takzvaná windfall tax má platit od příštího roku do roku 2025. Skupiny ČEZ se bude v případě schválení Parlamentem týkat i zavedení stropů tržních příjmů z výroby elektřiny. Z příjmů nad stanovený cenový strop mají výrobci odvádět státu 90 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Jiří Švarc
10. listopad 2022, 10:35

Jeden rok takových zisků a může koupit novou JE v hotovosti za své bez půjček.

Milan Vaněček
10. listopad 2022, 10:46

Přesně tak, ať to udělá a nezatěžuje stát a daňové poplatníky dalšímy výdaji (na půjčky ČEZu, na odkup akcií ČEZu na 100%).

Emil
10. listopad 2022, 11:09

O něčem takovém nerozhoduje ČEZ ale jeho akcionáři, tj. fakticky Ministerstvo financí.

PetrX
11. listopad 2022, 08:36

A proto se jen za ty peníze zřídí nová divíze s dalším ředitelem několika vedoucími a naberou se úředníci

Emil
11. listopad 2022, 08:50

Za jaké peníze? O čem to píšete? Máte nějaký konkrétní zdroj informací, nebo jde jen o vaše dojmy?

PetrX
11. listopad 2022, 09:21

Emil. to byla nadsázka ?.Jde o to jak naloží s tím ziskem, ze by mohli postavit nové jadro. A to by jako tedy mohli, když už jsme u toho. Peníze skončí pres dividendu ve státním rozpočtu, a to je taky v pořádku. Na to kvádrový taky měli myslet z hlediska peněz.

intfor
10. listopad 2022, 12:07

Vlada cenovym stropem rekla, ze si investice do jadra nepreje a ze se to nevyplati.

Milan Vaněček
10. listopad 2022, 12:19

To je cenový strop pro staré jádro, Dukovany ČEZ dostal od státu, stejně jako část Temelína.

Teď teprve má ČEZ možnost investovat za své jako účastník budoucího obrovského EU trhu s elektřinou.

Než se postaví nové jádro (min 15 let) tak cenové stropy budou zrušeny a bude tu skutečný trh.

Emil
10. listopad 2022, 13:35

ČEZ nic od státu nedostal, stát pořád 70 % těch elektráren vlastní, zbylých 30 % stát prodal za tehdejší tržní cenu, která se mu tehdy velmi hodila. ČEZ téměř žádné "své" nemá, když si akcionáři každoročně naprostou většinu zisku rozdělí a stát vám z toho např. financuje důchod.

Vývoj jde zatím přesně opačným směrem než ke "skutečnému trhu".

intfor
10. listopad 2022, 15:38

Stát ukazuje, že tu skutečný trh nechce, chce regulaci, obírání akcionářů a dotace. Investoři si toho všímají.

Mimochodem je celkem běžné, že někdo založí firmu a vloží do ní nějaký majetek a pak třeba část té firmy prodá.

Martin P
10. listopad 2022, 20:02

Regulace není sprosté slovo. Regulace je nástroj, kterým se může surový kapitalizmus změkčit, obrousit mu hrany, aby někoho nepokoušelo kapitalizmus nahradit komunizmem nebo socializmem. ;-)

Pravoslav Motyčka
10. listopad 2022, 22:41

Pane Vaněčku netvrdil jste jak jsou OZE levné a jádro drahé. Proč tedy nemají OZE strop 70 a jádro 180 EUR ???.

Martin P
10. listopad 2022, 20:13

Prvním krokem by spíš mělo být vyrovnání se s menšinovými akcionáři a vlastnický podíl státu mít na 100%. Pak není problém mnohem rychleji regulovat ceny pro domácnosti i firmy (fixace, dlouhodobé kontrakty pro místní průmysl atd.).

A hlavně by se 100%ním podílem státu vytvořily předpoklady pro snažší financování, povolovací procesy, garance úroků na úvěru (možná by ani nebyly třeba, jeden reaktor za cenu 150mld Kč "overnight prize" je při délce stavby 5 let a fakturaci dle hotových etap díla financovatelný z každoročních dividend 30+ mld. Kč a ještě něco zbyde pro státní rozpočet nebo přípravu dalšího bloku jinde ;-) ). Průběžným financováním z dividend by se odstranil argument odpůrců jádra, že blok bude v ceně peněz stát 300-400mld. Kč a po 20 letech.

Tahle země již jednou dokázala v jediném roce spustit dokonce hned dva bloky Dukovan (ale až po zkušenostech z pionýrskými Jaslovskými Bohunicemi)...U velkých 4 bloků , o kterých je poslední dobou řeč by stálo za to mít každé dva až tři roky spuštěný blok.

hobitt@email.cz
10. listopad 2022, 18:28

Ať mi nikdo neříká, že jsou energie drahé když si evidentně ČEZ mastí kapsy!

Hned následně ČEZ napsal, že bude zvyšovat ceny! To je nějaký divný, ne?

Zisky má 8x větší, ale je mu to málo a ještě zvyšuje ceny?

Nemělo by to být naopak? Když má velké zisky, tak by měl snížit cenu ne? Zvlášť když je krize tak fakt nechápu že mají žaludek na to takhle ještě přispívat ke krizi. A bez skrupulí si ještě zvyší cenu na úkor lidí! I když mají obrovský zisky?

To je slušná lichva.

Stát je většinový vlastník, tak jak to, že když má plnou pusu keců o záchraňování lidí o energetickékrizi, ale nemůže ČEZu nařidít, aby ceny naopak snižil, když mají takhle velké zisky?

Emil
10. listopad 2022, 19:17

Není to "divný". Ty zisky nemá z retailu ale z výroby elektřiny: "Bezprecedentní růst EBITDA segmentu výroba byl snížen zhoršením výsledků hospodaření v oblasti prodeje, na kterou růst cen komodit dopadá negativně". Při liberalizaci trhu s elektřinou byl ČEZ donucen oddělit výrobu od distribuce a prodeje elektřiny, proto jsou to dnes oddělené subjekty s vlastním účetnictvím a těžko může být jeden subjekt vysáván druhým. To je přímo proti principu společného trhu s elektřinou, ČEZ by tím likvidoval svojí konkurenci v prodeji elektřiny koncovým zákazníkům, léta pracně budovanou. Jistě nikdo nechce, aby získal ČEZ monopolní postavení v prodeji elektřiny.

JVr
11. listopad 2022, 08:11

No point je v tom, že by výroba mohla distribuci dodávat za nižší než burzovní cenu (ale to se neslučuje s přístupem řádného hospodáře).

Stěžovat si můžeme pouze na cenotvorbu na burze, kde je celkem zřejmé, že to není dobře nastaveno (nefunguje to dobře), ale "nehodí" se to měnit.

Antonín Mikeš
11. listopad 2022, 08:41

Ale ten fór je, že výroba prodává obchodníkovi (ČEZ prodej), distributor jen tahá a udržuje dráty.

Emil
11. listopad 2022, 08:56

Distribuci těžko, když už tak prodeji, a neslučuje se to nejen s přístupem řádného hospodáře, ale hlavně by to likvidovalo konkurenci a směřovalo k monopolizaci prodeje elektřiny, což předpokládám nikdo nechce.

Stěžovat si můžeme ne ani tak na cenotvorbu na burze, ale na přirozené chování trhů. Měnit to by znamenalo zavádět další regulace.

Antonín Mikeš
15. listopad 2022, 10:50

Emile nevíte jak se kontroluje právě to že nevznikne nějaký kartel, typicky ČEZ výroba by prodávala mimo burzu třeba ČEZ prodej ale výrazně pod konkurenční cenou a tím by ČEZ prodej mohl vytlačovat ostatní z trhu. ERU vidí do všech smluv a zná všechny ceny? Nebo jak a kdo to hlídá?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se