Domů
Společnosti
GE Steam Power se připojila k polskému týmu AP1000
Parní turbína Arabelle
Zdroj: GE Power

GE Steam Power se připojila k polskému týmu AP1000

Společnosti Bechtel a Westinghouse podepsaly memorandum o porozumění s GE Steam Power s cílem prozkoumat možnosti spolupráce v oblasti rozvoje civilní jaderné energetiky v Polsku. Polsko zatím žádnou jadernou elektrárnou nedisponuje, do roku 2040 má nicméně ambiciózní plány na výstavbu bloků o celkovém výkonu až 9 GW.

V červenci loňského roku společnost Westinghouse oznámila zahájení inženýrských a projektových prací (FEED) v rámci grantu od americké Agentury pro obchod a rozvoj na podporu programu jaderné energetiky v Polsku. Společnost Westinghouse uvedla, že FEED je jedním z klíčových prvků při realizaci mezivládní dohody mezi Polskem a USA o spolupráci při rozvoji civilního programu jaderné energetiky.

Firma Westinghouse provede společně se společností Bechtel FEED, které budou založeny na technologii AP1000. Studie FEED bude ještě letos přezkoumána polskou vládou při výběru nejlepšího partnera pro program výstavby jaderné elektrárny.

"Polsko podniká vizionářské kroky při přechodu na čistou energetiku a zároveň si zachovává energetickou nezávislost a bezpečnost," řekl Ahmet Tokpinar, provozní ředitel divize jaderné energetiky společnosti Bechtel.

Jaderné reaktory mají pomoci naplnit polské energetické cíle

"Společnost Westinghouse má dobré předpoklady pomoci Polsku naplnit jeho energetické cíle díky naší osvědčené technologii AP1000, investicím do místního průmyslu a našemu globálnímu centru sdílených služeb v Krakově," řekl Elias Gedeon, senior viceprezident pro komerční operace ve společnosti Westinghouse Energy Systems. "Těšíme se na spolupráci se společností GE Steam Power při zkoumání možností společného pokračování v tomto důležitém projektu."

"Jaderná energie je jedním z nejspolehlivějších bezemisních zdrojů, který zajišťuje nepřetržité dodávky elektrické energie, a je důležitým pilířem při současné energetické transformaci,“ uvedl Frederic Wiscart, vedoucí výstavby nových jaderných elektráren ve společnosti GE Steam Power.

"Společnost GE je dlouholetým partnerem polského energetického průmyslu a jsme rádi, že můžeme společnostem Bechtel a Westinghouse nabídnout naše technologické zkušenosti v oblasti konstrukce a výstavby turbínových ostrovů, které čítají již 10 let.“

V lednu podepsala společnost Westinghouse s deseti polskými společnostmi memorandum o porozumění ke spolupráci na potenciálním nasazení jaderných bloků AP1000 v Polsku a dalších zemích střední a východní Evropy. Dohody se týkají spolupráce s inženýrskými a stavebními firmami Rafako, KB Pomorze a Polimex Mostostal, ocelářskými společnostmi ZKS Ferrum, Mostostal Kraków, OMIS a Zarmen Group, loděnicí GP Baltic, výrobcem generátorů Fogo a výrobcem jeřábů Protea Group.

Nových 9000 MW v jaderných zdrojích

Diplomatické nóty, které si Polsko a USA vyměnily v roce 2020 ohledně spolupráce při rozvoji polského civilního jaderného programu, oficiálně vstoupily v platnost březnem 2021. USA mají od tohoto data 18 měsíců na to, aby připravily nabídku technologie a způsobu financování výstavby jaderných elektráren v Polsku.

Polská energetická politika do roku 2040 je založena na třech pilířích: postupný přechod, energetický bezemisní systém a dobrá kvalita ovzduší. První jaderný blok s instalovaným výkonem 1000-1600 MWe má být spuštěn v roce 2033 a dalších pět bloků s úhrnným výkonem 6000-9000 MW má do roku 2040 následovat. Preferovanou lokalitou pro první velkou polskou jadernou elektrárnu jsou nyní přímořská města Lubiatowo a Kopalino v polském okrese Wejherowo u Baltského moře.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Mirek
3. březen 2022, 12:06

Nevím, co vlastně Polsko chce. Zatím nemá vybranou definitivně ani lokalitu, ale v plánech je hodně pilné:

1. Velmi nedávno KGHM Polska Miedź podepsal dohodu s NuScale Power o stavbě SMR NuScale VOYGR v Polsku - v provozu už v 2029.

2. GE Hitachi Nuclear Energy, BWXT Canada a polský Synthos Green Energy podepsaly a Letter of Intent o umístění BWRX-300 v Polsku. - plán na umístění alespoň 10 BWRX-300 v Poslu do začátku 30. let.

3. Nynější dohoda s Westinghouse - ta už byla také nějakou dobu připravována.

Co z toho je míněno vážně? Všechno?

Mirek
3. březen 2022, 12:13

Pardon, překlep: BWRX-300 v Polsku

Emil
3. březen 2022, 12:59

Velké reaktory se chystá stavět vláda a SMR zase velké polské firmy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516