Domů
Společnosti
innogy posiluje na trhu solárních elektráren
Ad
Solární elektrárna od innogy
Zdroj: innogy

innogy posiluje na trhu solárních elektráren

  • Zájem domácností o instalaci fotovoltaiky roste
  • Poptávka je především po třífázových bateriových systémech
  • innogy chce letos zdvojnásobit počet instalací na 500 elektráren
  • Firma buduje zázemí pro fotovoltaiku ve Středočeském kraji

Více než dvě stovky zprovozněných střešních fotovoltaických elektráren a téměř tři sta podepsaných smluv vykázala energetická firma innogy za rok 2020. Růst společnosti v oblasti fotovoltaiky koresponduje s vývojem celého trhu, který se i navzdory komplikacím spojeným s pandemií koronaviru meziročně více než zdvojnásobil. Nejčastěji mají Češi u innogy zájem o solární řešení s baterií, které zajistí napájení i v případě výpadku elektrického proudu.

Pozorujeme meziroční zvýšení poptávky po fotovoltaice o desítky procent jak u domácností, tak i ve firemním segmentu. S růstem počítáme i letos, a i proto dále rozšiřujeme naše kapacity. Budujeme si vlastní zázemí pro fotovoltaiku ve Středočeském kraji, abychom mohli lépe optimalizovat logistiku jednotlivých komponent pro instalace. Oproti loňskému roku chceme počet našich instalací zdvojnásobit a přesáhnout metu pěti stovek dodaných elektráren pro domácnosti,“ uvedl Tomáš Varcop, předseda představenstva innogy Česká republika.

Nejčastěji dodávanou elektrárnou od innogy byla v loňském roce fotovoltaika s baterií, asymetrickým třífázovým střídačem a s 12 až 13 panely o výkonu zhruba 5 kWp. Toto řešení umožňuje využití maximálního množství vyrobené elektřiny a zároveň zajištění dodávek elektřiny v domácnosti i v případě výpadku sítě.

Tento typ instalace si loni objednalo více než 90 procent zákazníků. Pro její pořízení mohli navíc využít dotaci až 170 000 korun. Jako jeden z hlavních důvodů pro výběr innogy jsme u zákazníků zaznamenali vnímání společnosti jako stabilního dodavatele, který bude pro případný servis k dispozici i na konci životnosti solární elektrárny. Ta je kalkulována zhruba na dvacet pět let,“ řekl Varcop.

Výrazně roste také poptávka podniků a firem po vlastní solární elektrárně na střechách podnikových hal.

V nelehké covidové době, kdy firmy obracejí každou korunu, už máme na letošek zasmluvněno několik projektů a připravujeme se na instalace. Na vysoce konkurenčním trhu partnerům nabízíme odborné poradenství, důraz na kvalitu a zázemí mezinárodní skupiny MVM, která bere fotovoltaiku jako důležitou součást svého výrobního mixu,“ dodal Zdeněk Kaplan, CEO innogy Energo.

Trh s fotovoltaikou v ČR meziročně vzrostl o více než 110 %. Zatímco v roce 2019 bylo instalováno 2905 zdrojů, počet nových elektráren za rok 2020 dosáhl 6293 o celkovém výkonu 51,4 megawattu (MW). Ministerstvo životního prostředí zároveň domácnostem schválilo téměř 5000 žádostí o podporu pořízení solárních elektráren. Komerčních instalací na střechách podniků a továren vloni vzniklo 1373 s celkovým výkonem 28,8 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
pr
11. březen 2021, 11:46

A jéje, zase lživý reklamní článek.

Poptávka rozhodně není po třífázových systémech. To je drahotou bolestivá varianta vynucená legislativou distributora. Ten, který se tomu neumí vzepřít (protože tomu nerozumí), případně sedne na lep dceři majitele distributora jen finančně krvácí a v horším případě jej to donutí na FVE nezaslouženě nadávat.

Jakub
11. březen 2021, 22:10

A to už tu byl článek pro začátečníky (Než objednáte solární elektrárnu pro váš rodinný dům či firmu (1.díl) z 22. února 2021.

Vladan
12. březen 2021, 05:38

Hm aj jaj asi nějak nejdou obchody ( nejdražší a suverénně nejhorší baterky s využitím kapacity jen 40% ) tak je potřeba sepsat pár smyšlenek s cílem obloudit pár důvěřivců

Vlastimil
12. březen 2021, 12:49

Taky právě letos chceme instalovat FVE na náš dům.

Elektrárna 4kwp a baterie 7.2 kWh asymetrický trifazovy střídač. Cena kolem 160 tisíc. Návratnost cca 13 let. Záruka na střídač 5 let na panely 12 let mechanické závady a 25-30 let garance výkonu cca 80-85% baterie předpokládám že po 10 letech klesne na 60-80% kapacity.. Nevíme co bude za 5-10 let a pokud kWh půjde z 2-3 Kč na 4-5 díky zavření Jaderek v Německu, tak se to vrátí do 10 let..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se