Domů
Společnosti
Tržby ČEZ v energetických službách loni stouply o víc než třetinu
Představení společnosti ČEZ ESCO zdroj: cez.cz
Zdroj ČEZ ESCO

Tržby ČEZ v energetických službách loni stouply o víc než třetinu

Společnosti
5 komentářů
28. leden 2020, 12:09
ČTK

Tržby energetické společnosti ČEZ v komplexních energetických službách (ESCO) loni stouply. Podle odhadů firmy činily přes 22 miliard korun, meziroční nárůst byl více než třetinový. Loňský provozní zisk EBITDA těchto společností je pak odhadován na 1,4 miliardy korun. Na dnešní tiskové konferenci k pěti letům ČEZ ESCO to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Čistý zisk firma neuvedla. Letos podle Beneše chce ČEZ v oblasti utržit více než 26 miliard Kč při EBITDA přes dvě miliardy korun.

Firma uvedla, že ESCO společnosti ČEZ aktuálně působí v pěti státech, pracuje pro ně 5500 zaměstnanců a realizují přibližně 14.000 zakázek ročně. Jde například o výstavbu velkých energetických zařízení, kogeneračních jednotek nebo fotovoltaických elektráren, energetický management a projekty energetických úspor nebo dodávky osvětlení, vzduchotechniky, klimatizací či elektromobilní infrastruktury.

ESCO službám se v ČEZ věnují dva týmy spadající pod divizi obchod a strategie: ČEZ ESCO působící v Česku a na Slovensku a ESCO International působící v dalších zemích. ČEZ ESCO má aktuálně 16 dceřiných společností, tým ESCO International pak řídí 47 dceřiných společností v Německu, Polsku a Rumunsku.

Beneš dnes uvedl, že tržby ČEZ ESCO loni činily odhadem přes šest miliard korun při více než půlmiliardovém zisku EBITDA. Firmy ESCO International pak utržily více než 16 miliard korun a dosáhly provozního zisku EBITDA 850 milionů korun, odhadl.

„Naším nejsilnějším trhem je přirozeně Německo, které je evropským tahounem moderní energetiky i klimatické neutrality, kde vlastníme skupinu Elevion a skupinu Kofler Energies. Dynamicky rostoucím trhem je ale také třeba Polsko. Tam ESCO byznys rozvíjejí naše dceřiné společnosti Metrolog a OEM Energy,“ řekl dnes místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Podotkl, že kromě ČEZ jsou v sektoru velmi aktivní také velké německé, francouzské nebo skandinávské společnosti. Historicky podle něj byly dominantní na trhu menší firmy, v EU je stále odhadem více než 2500 společností. Trh se ale postupně konsoliduje, dodal.

„Současné cíle EU 2030 v oblasti energetických úspor si vyžádají v Česku investice minimálně v řádu stovek miliard a možná až bilionu korun. Pro řadu sektorů to bude bolestivé, ale pro ESCO je to velká příležitost. Plán uhlíkově neutrální Evropy nicméně znamená, že tyto cíle budou brzy ještě zvýšeny,“ uvedl Beneš.

Tržby celé skupiny ČEZ předloni činily 184,5 miliardy korun, meziročně stouply reálně o téměř 11 miliard korun. Provozní zisk firmy před odpisy (EBITDA) klesly v roce 2018 meziročně o osm procent na 49,5 miliardy korun. Výsledky hospodaření skupiny za loňský rok oznámí ČEZ v polovině března, podle dřívějších vyjádření manažerů by si měla společnost meziročně polepšit. Celoroční EBITDA by měla vzrůst na 58 miliard korun, odhadl v listopadu ČEZ.

Štítky:ČEZ
ČEZ ESCO

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
PE
29. leden 2020, 10:01

Letos se jim take mimo jine podarilo skoro sjednotit VT aNT D25 na ohrev vody,takze se nevyplati ani provoz spinacico rele.Dividendy maji na historickem minimu,o kolik % stoupne zisk letos po uprave cen ???

energetik
29. leden 2020, 12:10

Takže za regulaci sítě spotřebiči už také nebude žádný motivační bonus, to znamená že HDO pro regulaci sítě jde pomalu ale jistě do kopru, nějakou dobu to snad budou ještě udržovat pro dálkovou regulaci zdrojů která je povinná a pak to skončí v kopřivách.

Antonín Mikeš
29. leden 2020, 13:42

Tak to zkuste a pak dejte vědět jestli jste ušetřil ale obávám se, že zjistíte, že jste zaplatil výrazně více, protože si připlatíte za distribuci, která je pro NT cca 13x nižší.

Navíc ceníky co jsou veřejně na netu jsou většinou jen past na lidi, vždy je lepší zavolat a zkusit se domluvit, nebo jim utéct ke konkurenci, není problém s dodavatelem uhádat klidně i 40% slevu oproti veřejnému ceníku.

Dlabas
29. leden 2020, 18:02

OK distribuce se zvýšila za poslední 3 roky takto, jen o tom nikdo z novinářů moc nepsal.

Vždyť jsou to pro distribuci super jistý peníze a nikomu z klientů nepomůže přejít k jinému obchdníkovi jelikož DS poplatky jsou dány ERU.

Příklad D26d ( DS ČEZ )

Rok - VT - NT (Cena za přenos MWh)

2017 - 596,28 64,01

2018 - 630,95 71,69

2019 - 670,05 98,22

2020 - 678,42 134,56

Výsledek je, že nůžky mezi VT a NT se pomalu zavírají.

Rozdíl v % navýšení z 2017 na 2020 = +13,78%VT ale NT +110,22% !!!

PE
30. leden 2020, 01:19

Tomu rikam ,,priprava na chytre site,, .Toto zachrani pouze hekri IT a pak bude teprve mela, nevazi si stareho ,dobreho HDO....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se