Domů
Společnosti
Úterní valná hromada společnosti ČEZ by mohla být bouřlivá, odhadují analytici
ČEZ logo budova

Úterní valná hromada společnosti ČEZ by mohla být bouřlivá, odhadují analytici

Společnosti
17 komentářů
26. červen 2022, 08:44
ČTK

Valná hromada energetické společnosti ČEZ by letos mohla být bouřlivější. Mezi hlavní témata úterního jednání zřejmě bude patřit likvidita společnosti s ohledem na návrh ministerstva financí (MF) k odsunu výplatního termínu dividendy o tři měsíce na 1. listopadu, ale i výrok premiéra Petra Fialy (ODS), který uvedl, že stát chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren. ČTK to řekli oslovení analytici. Podle nich projde návrh MF vyplatit dividendu 48 korun za akcii, představenstvo společnosti navrhuje vyplatit dividendu 44 korun.

„Po loňské klidnější valné hromadě, bude ta letošní zřejmě živější. Témat k diskuzi bude asi tentokrát více. Aktivističtí akcionáři se můžou ptát na likviditu společnosti, na důvody odkladu výplaty letošní dividendy. Zájem bude asi také o plány týkající se restrukturalizace, zestátnění ČEZ, byť si nemyslím, že se na valné hromadě dočkáme nějakých konkrétnějších informací v tomto směru,“ řekl ČTK analytik Fio banky Jan Raška.

Bouřlivější průběh očekává také ekonom, poradce investiční skupiny J&T a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. „Nikoli ale ze strany nás jako kvalifikovaného akcionáře, ale obecně menších akcionářů. Vyslovené větě premiéra Fialy o zestátní výroby málokdo rozumí a ti, co rozumí, ví, že to má mnoho řešení provedení,“ uvedl Šnobr. Podle poklesu akcií ČEZ je podle něj zřejmé, že výrok vzbudil spíše obavy. Možné rozdělení ČEZ sice podle Šnobra není na pořadu letošní valné hromady, akcionáři se ale nemají kde jinde ptát.

„Určitě se bude také více než kdy jindy diskutovat o návrzích k dividendě. Jako akcionáři budeme chtít slyšet skutečné důvody tohoto kroku. Sice to navrhlo ministerstvo financí, ale vypadá to tak, že právě ministerstvo financí teď řídí finance ČEZ, to jest náznak problémů s likviditou v srpnu,“ dodal Šnobr.

„Kdy jindy má být valná hromada dramatická než v době takových turbulencí na trhu s energiemi,“ uvedl analytik portálu Capitalinked.com a bývalý akcionář ČEZ Radim Dohnal.

Lze podle něj čekat, že vedení firmy použije všechny prostředky, aby minoritní akcionáře na valné hromadě otrávilo a ti se přestali ptát. „Nebo pokud na klíčovou otázku akcionář nedostane odpověď, to už znovu nezkoušel,“ řekl analytik.

„Počítám, že omezení na dotazy či komunikaci se budou opírat také o opatření proti covidu. Odpovědi budou psát týmy právníků a jinak znalí členové představenstva to jen číst. Minoritní akcionáři ale nemají na dotazy jinou možnost než tuto jednou ročně, a to drží akcie za 185 miliard korun,“ uvedl Dohnal.

Mezi nejnáročnější témata bude podle něj patřit možné rozdělení ČEZ, ale i odklad výplaty dividendy.

Ministerstvu financí se podle odborníků jako držiteli 70 procent akcií podaří prosadit svůj návrh na výplatu o čtyři koruny vyšší dividendy, tedy 48 koruny za akcii. „Ministerstvo financí vykonává za stát akcionářská práva, disponuje silou téměř 70 procent všech akcií. Pokud dalo ministerstvo protinávrh k návrhu představenstva, předpokládám, že si ministerstvo svůj protinávrh schválí,“ řekl ČTK analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Návrh vedení společnosti vyplatit dividendu 44 korun na akcii by znamenal výplatu dividendy 23,7 miliardy korun. Celková vyplacená dividenda při 48 korunách za akcii případně dosáhne 25,8 miliardy korun. Loni vyplatil ČEZ akcionářů dividendu 52 korun na akcii před zdaněním. Vyšší dividendu schválili akcionáři ČEZ jen v roce 2010 ze zisku roku 2009, a to 53 korun za akcii. Loňská dividenda podle firmy odrážela prodej rumunských aktiv firmy.

Čistý zisk skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
energetik
26. červen 2022, 10:47

Na co dividendy? Jsem doufal že ČEZ šetří na reaktory a nepolehá jen na státní dary elektráren :-)

Petr prochaska
26. červen 2022, 11:08

Dividendy netvoří celý zisk ČEZu, ale jen asi půlku. A za reaktory se zaručí stát. Reaktory jsou politické rozhodnutí a ČEZ by do nich nikdy sám za současných podmínek nešel. Reaktory budou dokončeny reálně tak v roce 2040, kdy už budou přebytky OZE, které mají a asi i budou v síti mít přednost před jádrem. Takže pokud bude svítit, tak nebude kam energii z jádra dát. Možná si ji někdo vezme zadarmo na výrobu vodíku/zemního plynu, ale to pak zase nebude vycházet financování JE.

Emil
26. červen 2022, 11:39

Omyl, nebude kam dát ty přebytky OZE, protože elektřina z jádra má svého kupce klidně tři roky dopředu, je prodaná dávno předtím, než je možné zjistit, kolik těch přebytků kterou hodinu bude. Takže zbývají tři možnosti.

1) V době přebytků se omezí výroba v OZE.

2) Cena elektřiny bude dostatečně záporná na to, aby se provozovatelům zdrojů základního zatížení vyplatilo již prodanou elektřinu v tu dobu nevyrobit a místo toho přeprodat tu se zápornou hodnotou.

3) Najde se způsob, jak tu "přebytečnou" elektřinu levně spotřebovat, byť k tomu dochází jen v v jednotkách procent času.

Petr prochaska
26. červen 2022, 12:51

Nyní se kupuje elektřina třeba 3 roky dopředu, to ale nemusí za 18 let platit, pokud to nebude pro distributora výhodné.

1) Proč by nemělo mít OZE přednost před ostaními zdroji? Nyní má OZE přednost a nevidím ani náznak, že by se to mělo měnit.

2) Jenže v tu dobu již nebudou uhelné elektrárny a základní zatížení budou právě JE.

3) Jo způsob na zpracování přebytečné elektřiny se najde, ale to úvěr za JE nezaplatí.

A to ještě mluvím o roku 2040 a JE musí vydělávat minimálně 40 let, aby se zaplatila. V roce 2050, 2060, ... bude ještě více OZE.

Emil
26. červen 2022, 13:22

1) Distributor s nákupem elektřiny nemá vůbec nic společného, distributor je jen pošťák, který přepravuje elektřinu z místa A do místa B.

2) Chcete tvrdit, že za 18 let si nikdo nebude chtít dopředu zafixovat elektřinu za předem známou cenu a všichni budou elektřinu nakupovat tzv. "na Písaříka"? To asi sotva. Naopak stabilita a předvídatelnost cen elektřiny nadlouho dopředu má dnes výrazně vyšší hodnotu než kdy dřív.

3) Já ten náznak vidím. Už nějakou dobu jsou v různých dotačních schématech, např. německých aukcích, zakotveny podmínky, že při záporných cenách se dotace nevyplácí a přednost před ostatními zdroji neplatí. To se bude nepochybně dále rozšiřovat, protože ty záporné ceny na konci pochopitelně platí spotřebitelé na účtech za elektřinu. A čím větší podíl OZE, tím více peněz takové dotace spolknou. Nakonec i předchozí německá vláda vyjádřila snahu se záporných cen zbavit.

4) Co bude za 18 let základní zatížení se teprve uvidí, ale pokud nebudou mít jaderné elektrárny v základním zatížení konkurenci, tak to hovoří naopak pro ně a ne proti nim. A moderní jaderné elektrárny jsou na schopnost manévrovat s výkonem přímo stavěné.

5) Pokud se najde způsob na zpracování přebytečné elektřiny, tak pak zase neplatí ta vaše původní premisa, že elektřinu nebude kam dát. Občasné a krátkodobé fluktuace cen jsou pro zdroje základního zatížení naopak výhodné. Opět proto, že svojí produkci mají dávno prodanou a mohou na nich jedině vydělat.

Miloslav Černý
26. červen 2022, 11:40

Při plánovaném rozvoji i energie z větru a dalších nově vznikajících způsobů a energetických úspor včetně efektivnější akumulace včetně větší kapacity nebude potřeba velkého jádra typu JEDU ani v tom nepříznivém období. Tomu však současná mocenská garnitůra nechce naslouchat a lze si představit spousta důvodů.

Jaroslav Studnička
26. červen 2022, 12:02

No, raději věřím prognózám od ČEPS apod., než prognózám alá Černý apod.

Josef
26. červen 2022, 13:12

máme ještě v paměti když jadernící argumentovali budoucím nedostatkem elektřiny pokud nedostavíme JETE a v podstatě jsme celou produkci JETE vyvezli....

Emil
26. červen 2022, 13:27

A jak vidno, jaderníci měli pravdu a ten budoucí nedostatek elektřiny je tady. Naopak zelení aktivisté tvrdili, že se Temelín nevyplatí provozovat a že elektřinu z něj vůbec nebudeme potřebovat. Historie ukázala, že obě tvrzení byla úplně mimo realitu, ale to jim nebrání to samé tvrdit i teď.

hellokitty
26. červen 2022, 17:01

co je to budouci nedostatek elektriny? ze sa konecne prestane exportovat ta nadbytocne vyrobena uhelna elektrina?

Peter Zachara
26. červen 2022, 12:05

to ma byt forma cierneho humoru?

Emil
26. červen 2022, 12:35

Tak to je jedině dobře, že současná "mocenská garnitura" nechce naslouchat vašim zbožným přáním.

Josef
26. červen 2022, 13:10

Dividenda se vyplácí ze zisku za minulé období

Miloslav Černý
26. červen 2022, 12:37

Pro někoho zatím humor pro jiného realita. Jedna nezachytitelná hypersonická přesně naváděná střela a máme v naší kotlině vymalováno. Ani nebudeme vědět, kdo za tím bude stát. Takové možnosti jsou již dneska natož za 20 let. A že se celosvětové napětí jen tak do budoucna nezmění lze snadno předpokládat.

Ladislav Novák
26. červen 2022, 21:33

Autorů různých fantasmagorií je dnes tolik, že by možná mělo smysl s nimi zatopit (OZE :). Bohužel, ty jejich fantasmagorie žádný energetický obsah nemají...

Peter Zachara
27. červen 2022, 00:53

suhlas, fantasmagorie zacinaju binarnym videnim sveta, napr. spatny Rus, dobry American.

Miloslav Černý
27. červen 2022, 09:31

Co lidstvo obývá tuto planetu, tak se jak nazíváte tyto fantasmagorie občas naplňovaly, ač na ně bylo upozorňováno a tak to bude i v budoucnu. Ne jenom současný vývoj na Ukrajině je tímto pčesvědčivým důkazem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se