Veolii Energie ČR stoupl zisk o více než polovinu na 1,54 miliardy

DomůSpolečnostiVeolii Energie ČR stoupl zisk o více než polovinu na 1,54 miliardy

Společnost Veolia Energie ČR, která patří v Česku mezi přední výrobce a dodavatele tepla a elektřiny, vytvořila v loňském roce zisk 1,54 miliardy korun. Oproti roku 2017 šlo o nárůst o 51 procent. Výnosy jí meziročně vzrostly přibližně o 167 milionů (2,3 procenta) na 7,42 miliardy korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě.

Předseda představenstva společnosti Phillippe Guitard a místopředseda představenstva a generální ředitel Josef Novák uvedli, že loňský rok byl pro firmu náročný, ale úspěšný. Topilo se podle nich prakticky o dva měsíce méně, než bývá obvyklé.

„Museli jsme se také vypořádat s rostoucími cenami uhlí a plynu, našimi hlavními palivy pro výrobu tepla a elektřiny. Teplárny se navíc potýkají s dramatickým nárůstem ceny emisních povolenek, která se během roku zvýšila více než trojnásobně,“ uvedli.

Příznivě oproti tomu ovlivnilo hospodaření firmy získání nových odběratelů.

„Jedná se například o nové objekty v průmyslových zónách v Ostravě a bytové objekty v obcích a městech, ve kterých dlouhodobě působíme,“ uvedli Guitard a Novák.

Připomněli, že skupina investovala více než 600 milionů korun do modernizace a ekologizace.

Prodej tepla firmě vzhledem k mírnější zimě loni oproti roku 2017 klesl o 783 terajoulů na 11.110 terajoulů. Tržby za teplo a související produkty společnosti meziročně klesly o 195 milionů korun na 4,85 miliardy korun.

Elektrické energie firma loni prodala 2213 gigawatthodin, což bylo o 38 gigawatthodin více než v roce 2017. Tržby za elektřinu loni oproti předchozímu roku vzrostly o 344 milionů na 2,41 miliardy korun. Výroba chladu přesáhla 18.000 megawatthodin a tržby za něj dosáhly 40 milionů korun, což bylo o pět milionů více než v roce 2017.

Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti dodávají dálkové teplo do 325.000 domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech. Hlavním palivem ve skupině je černé a hnědé uhlí doplněné plynem a stále výrazněji biomasou. Společnost má zhruba 1600 zaměstnanců.

Do skupiny patří mimo Veolie Energie ČR také Veolia Energie Praha, Veolia Energie Kolín, Veolia Energie Mariánské Lázně, Olterm & TD Olomouc nebo Veolia Průmyslové služby ČR.

Celá skupina loni vytvořila konsolidovaný zisk 1,11 miliardy korun, o 35 milionů nižší než v roce 2017. Výnosy skupině meziročně vzrostly o 72 milionů na 11,62 miliardy korun.