Domů
Teplárenství
Češi před létem odkládají objednávky tepelných čerpadel, prodlouží to lhůty
Soběstačný dům. Ilustrační foto. Autor: Jiří Hloušek.
Soběstačný dům. Ilustrační foto. Autor: Jiří Hloušek.

Češi před létem odkládají objednávky tepelných čerpadel, prodlouží to lhůty

Teplárenství
5 komentářů
25. červen 2023, 19:38
ČTK

Češi začínají se začátkem léta odkládat objednávky na obnovitelné zdroje energie, zvláště pak tepelná čerpadla. Žádostí je nyní proti začátku roku zhruba o třetinu méně. Důvodem jsou klesající ceny energií, teplé počasí a také letní pozastavení státních dotací. Na podzim tak mohou být výrobci naopak přetížení, což může prodloužit čekají lhůty na instalaci. Vyplývá to z informací Asociace pro využití tepelných čerpadel pro ČTK.

Dotační program Nová zelená úsporám se v létě pozastaví, úřady budou přijímat žádosti znovu od podzimu. V září by podle očekávání měly být spuštěny také tzv. kotlíkové dotace.

„Bohužel pauzy mezi programy nebo dlouho dopředu proklamované výzvy ohledně změn programů na trhu způsobují zbytečné výkyvy a rozvoj tepelných čerpadel brzdí,” řekl předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Lubomír Kuchynka.

Aktuální stav se podle něj projevuje i v chování zákazníků, mnoho z nich totiž objednávku odkládá. „To vede k nynějšímu stavu, kdy jsou montážní kapacity zbytečně nevyužité a na podzim budou možná vytížené až příliš,” upozornil Kuchynka. Může to podle něj mít vliv na další lhůty dodávek.

To potvrzuje i společnost MasterTherm, která tepelná čerpadla v Česku vyrábí i vyvíjí. „Situace na trhu s tepelnými čerpadly je stále napjatá a termíny dodání jsou už nyní jednoznačně podzimní. My v tuto chvíli zákazníkům potvrzujeme přelom září a října 2023. Je před námi ale už jen pár týdnů, během kterých dokážeme zaručit dodání ještě před příchodem nízkých teplot. Kdo bude čekat déle, start topné sezony nestihne,“ řekl jednatel společnosti Jiří Svoboda.

Podle asociace ovšem budou úřady přijímat od podzimu žádosti o dotaci i zpětně.

České domácnosti si loni podle údajů Komory obnovitelných zdrojů energie pořídily podle předběžných výsledků přes 60.000 tepelných čerpadel. Počet instalací tak v loňském roce stoupl meziročně až na dvojnásobek. Více než čtyřnásobně vzrostl instalovaný výkon zařízení, který činil 289 kilowattů (kW). Zájem o tepelná čerpadla byl především u rodinných domů, jejichž majitelé často reagovali na cenový vývoj na energetickém trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pravoslav Motyčka
25. červen 2023, 22:07

Více než čtyřnásobně vzrostl instalovaný výkon zařízení, který činil 289 kilowattů (kW)...

pěkný blud...

miro novak
25. červen 2023, 23:28

este dva tri mesiace a mozete odstavit Temelin.

Stanislav Mikeska
26. červen 2023, 06:32

Třeba to je nějaký průměr....

Jimi
26. červen 2023, 07:36

Jenom špatná jednotka, bylo to 289MW

Jan Kopecký
26. červen 2023, 13:19

O redaktorech a autorech článků tady na webu si myslím své a potvrzuje se mi to - článek o tep. čerpadlech a foto domu (Český soběstačný dům) co topí dřevem?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se