Domů
Teplárenství
Londýn: Teplo z metra poslouží pro vytápění domů
Londýnské metro. Zdroj: PeakPX

Londýn: Teplo z metra poslouží pro vytápění domů

Celkem 1350 domů bude vytápěno pomocí odpadního tepla produkovaného londýnským metrem. Projekt díky tepelnému čerpadlu využívá nízkopotenciální teplo a transformuje ho do formy vhodné pro vytápění a ohřev vody. Londýn se touto formou snaží rozšiřovat síť centrálního vytápění, která nabývá na významu. Jde o další z projektů, které mají pomoci snížit uhlíkovou stopu a napomoci dosažení ambiciózních klimatických cílů.

V londýnském městském obvodě Islington vzniká inovativní projekt (Bunhill), který využívá odpadního tepla z provozu londýnského metra k ohřevu okolních budov. Londýnská Northern Line, která je světově nejstarší tratí hloubeného metra, si tak může připsat další zajímavost. Cestující ocení nižší teploty v často přehřátém metru, kdežto odběratelé v blízkém okolí mají přístup k nízkoemisnímu a levnému zdroji vytápění.

Oblast pokrytá systémem vytápění. Zdroj: RAMBOLL

Rozšíření centrálního vytápění

Londýn se dlouhodobě snaží snižovat emise, kdy jedním z významných zdrojů jsou zastaralé a neefektivní kotle v domácnostech. Snahou města je proto podporovat centrální zásobování teplem, které je ekologičtější a při správném provozování i dlouhodobě ekonomičtější. Jedním z projektů CZT je i Bunhill, který získal ocenění od Asociace pro decentralizovanou energetiku a byl částečně financován z evropského CELSIUS Project.

Schéma fungování projektu Bunhill. Zdroj: RAMBOLL

V první fázi došlo k vybudování kogenerační jednotky, jejíž teplo je schopno zásobovat 850 domů. V druhé fázi bude zapojeno dalších 500 domů. Systém bude rozšířen o tepelné čerpadlo, které využívá nízkopotenciální (odpadní) teplo z provozu metra a dvě menší kogenerační jednotky.

Ventilace metra v oblasti City Road vypouští celoročně teplý vzduch o teplotách 18 až 28°C. Ten bude následně využíván tepelným čerpadlem které bude poskytovat na výstupu vodu o teplotě 70°C.

Využití odpadního tepla

Podle propočtů The Greater London Authority (GLA) by v současnosti pokrylo odpadní teplo až 38 % spotřeby tepla pro vytápění v Londýně.  S budoucím rozvojem centrálního vytápění by pak do roku 2050 mohlo být až 63 % energetických potřeb pro vytápění pokryto právě teplem z kogeneračních jednotek a průmyslových zařízení.

„Tepelná čerpadla využívající průmyslové odpadní zdroje tepla jsou energeticky účinnější než kogenerační jednotky spalující zemní plyn, který je obvyklým zdrojem tepla pro CZT. Jsem přesvědčena, že s rostoucím využíváním obnovitelných zdrojů energie budou velká tepelná čerpadla, připojená k systémům dálkového vytápění, hrát významnou roli v budoucím vytápění měst ve Velké Británii.“

Lucy Padfield, ředitelka pro centrální zásobování teplem ve společnosti Ramboll

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se