Londýn: Teplo z metra poslouží pro vytápění domů

DomůTeplárenstvíLondýn: Teplo z metra poslouží pro vytápění domů

Celkem 1350 domů bude vytápěno pomocí odpadního tepla produkovaného londýnským metrem. Projekt díky tepelnému čerpadlu využívá nízkopotenciální teplo a transformuje ho do formy vhodné pro vytápění a ohřev vody. Londýn se touto formou snaží rozšiřovat síť centrálního vytápění, která nabývá na významu. Jde o další z projektů, které mají pomoci snížit uhlíkovou stopu a napomoci dosažení ambiciózních klimatických cílů.

V londýnském městském obvodě Islington vzniká inovativní projekt (Bunhill), který využívá odpadního tepla z provozu londýnského metra k ohřevu okolních budov. Londýnská Northern Line, která je světově nejstarší tratí hloubeného metra, si tak může připsat další zajímavost. Cestující ocení nižší teploty v často přehřátém metru, kdežto odběratelé v blízkém okolí mají přístup k nízkoemisnímu a levnému zdroji vytápění.

Oblast pokrytá systémem vytápění. Zdroj: RAMBOLL

Rozšíření centrálního vytápění

Londýn se dlouhodobě snaží snižovat emise, kdy jedním z významných zdrojů jsou zastaralé a neefektivní kotle v domácnostech. Snahou města je proto podporovat centrální zásobování teplem, které je ekologičtější a při správném provozování i dlouhodobě ekonomičtější. Jedním z projektů CZT je i Bunhill, který získal ocenění od Asociace pro decentralizovanou energetiku a byl částečně financován z evropského CELSIUS Project.

Schéma fungování projektu Bunhill. Zdroj: RAMBOLL

V první fázi došlo k vybudování kogenerační jednotky, jejíž teplo je schopno zásobovat 850 domů. V druhé fázi bude zapojeno dalších 500 domů. Systém bude rozšířen o tepelné čerpadlo, které využívá nízkopotenciální (odpadní) teplo z provozu metra a dvě menší kogenerační jednotky.

Ventilace metra v oblasti City Road vypouští celoročně teplý vzduch o teplotách 18 až 28°C. Ten bude následně využíván tepelným čerpadlem které bude poskytovat na výstupu vodu o teplotě 70°C.

Využití odpadního tepla

Podle propočtů The Greater London Authority (GLA) by v současnosti pokrylo odpadní teplo až 38 % spotřeby tepla pro vytápění v Londýně.  S budoucím rozvojem centrálního vytápění by pak do roku 2050 mohlo být až 63 % energetických potřeb pro vytápění pokryto právě teplem z kogeneračních jednotek a průmyslových zařízení.

„Tepelná čerpadla využívající průmyslové odpadní zdroje tepla jsou energeticky účinnější než kogenerační jednotky spalující zemní plyn, který je obvyklým zdrojem tepla pro CZT. Jsem přesvědčena, že s rostoucím využíváním obnovitelných zdrojů energie budou velká tepelná čerpadla, připojená k systémům dálkového vytápění, hrát významnou roli v budoucím vytápění měst ve Velké Británii.“

Lucy Padfield, ředitelka pro centrální zásobování teplem ve společnosti Ramboll

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují