Domů
Teplárenství
O německé doly nečekaně projevil zájem i Greenpeace

O německé doly nečekaně projevil zájem i Greenpeace

Mezi zájemce o koupi německých hnědouhelných dolů a elektráren se poněkud překvapivě zařadila i mezinárodní ekologická organizace Greenpeace. Koupí uhelných aktiv, která nabízí švédská společnost Vattenfall, chce organizace zajistit, aby uhlí zůstalo nevytěženo v zemi.

Greenpeace tak možná bude soupeřit i s českými energetickými společnostmi ČEZ a EPH, které o tyto doly již dříve projevily zájem. Termín pro podání přihlášek uplynul včera v poledne.

„Greenpeace se tím, že se přihlásilo do výběrového řízení na prodej uhelné divize Vattenfallu, rozhodlo aktivně přijmout odpovědnost za ochranu klimatu. Švédská vláda si nemůže dovolit prodat důl firmě, která bude pokračovat v pálení tak obřího množství uhlí,“ uvedla Programová ředitelka švédské kanceláře Greenpeace Annika Jacobson.

Vattenfall ze svých pěti dolů každoročně vytěží přes 60 milionů tun uhlí. Pokud se jejími novými vlastníky stanou ČEZ či EPH, mohlo by to podle vyjádření Greenpeace znamenat rozšíření těžby ve dvou stávajících dolech (Welzow-Süd a Nochten) a dále otevření až tří nových. Takovéto rozšíření těžby by vedlo k zániku osmi obcí.

„Vattenfall a švédská vláda musí přijmout zodpovědnost i za emise, které se vypouštějí mimo hranice vlastního státu. Pokud tak neučiní, je řada na nás. Uhlí musí zůstat pod zemí.”

Annika Jacobson

K prodeji švédských hnědouhelných aktiv v Německu se vyjádřil i vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský: Dosavadní postup švédské vlády je groteskně pokrytecký. Tvrdí, že chce snižovat emise skleníkových plynů – ale místo toho, aby doly a elektrárny zavřela, je připravená je prodat tomu, kdo zaplatí víc.“

Autor úvodní fotografie: Bert Kaufmann

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.