Plzeňská teplárenská řídí 80 % svých dodávek tepla dálkově

DomůTeplárenstvíPlzeňská teplárenská řídí 80 % svých dodávek tepla dálkově

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, dálkově řídí 80 procent dodávek tepla. Městská firma, která obsluhuje 862 výměníků v hlavních čtyřech městských obvodech, vytápí 50 000 bytů ve stosedmdesátitisícové Plzni. Díky nonstop dispečinku i pohotovostní službě odstraní poruchy na dálku nebo na místě do několika hodin. Servisní práce jsou zahrnuty v ceně tepla, která je trvale jedna z nejnižších v ČR, řekla ČTK manažerka komunikace Petra Siegerová. Díky tomu se od centrálního zdroje žádní zákazníci neodpojují.

Dálková obsluha výměníků, dispečink a bezplatná zákaznická linka jsou další chytrá řešení konceptu Smart City, jimiž Plzeň zjednodušuje život občanům.

„Dispečink vidí okamžitě všechny problémy. V 80 procentech může okamžitě dálkově zvýšit teplotu nebo na místo vyšle pohotovost,“ řekl obchodně technický ředitel Jakub Vojta.

Servisních zásahů je podle něj minimum, což je dáno průběžnou údržbou a investicemi do distribuční sítě.

Teplárna drží ceny tepla od roku 2015. Lidé platí 513 Kč/GJ včetně DPH. Nižší cenu tepla než Plzeň má v ČR jen Hradec Králové, tedy Elektrárna Opatovice. Díky této stabilitě se od centrálního zdroje tepla zatím žádný zákazník neodpojil.

„Naopak poslední roky se ročně připojí 30 až 40 nových, tedy činžáků a bytových domů, třeba na Slovanech a v centru, řekl Vojta. Stabilní ceny tepla podporují dlouhodobé kontrakty na uhlí a fakt, že firma není závislá na výkyvech komodit jako je plyn.

V plzeňských panelových domech zatím nehrozí, že by si lidé budovali plynové kotelny v kočárkárnách nebo sklepích. „Je ale nutné udržet stabilní nízkou cenu tepla a informovat spotřebitele o tom, že s teplárnou mají v ceně úplně všechno a nemusí zajišťovat revize kotlů a řešit poruchy,“ řekl Vojta.

Podle něj už se například tři firmy odpojily od tepelných čerpadel a připojily na teplárnu. Zjistily, že čerpadla nejsou jen o levném provozu, ale také hodně o servisu, který musí platit, uvedl. Díky novým zákazníkům prodeje tepla v Plzni neklesají.

Teplárna začíná naplno topit poté, kdy je průměrná teplota dva dny po sobě 13 stupňů a méně. Loni to bylo od 14. září. Posledním studeným rokem byl rok 2010, kdy byl sníh až do dubna. V dalších letech se teplota zvyšovala, nejtepleji bylo v roce 2015.