Domů
Teplárenství
Plzeňská teplárenská řídí 80 % svých dodávek tepla dálkově

Plzeňská teplárenská řídí 80 % svých dodávek tepla dálkově

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, dálkově řídí 80 procent dodávek tepla. Městská firma, která obsluhuje 862 výměníků v hlavních čtyřech městských obvodech, vytápí 50 000 bytů ve stosedmdesátitisícové Plzni. Díky nonstop dispečinku i pohotovostní službě odstraní poruchy na dálku nebo na místě do několika hodin. Servisní práce jsou zahrnuty v ceně tepla, která je trvale jedna z nejnižších v ČR, řekla ČTK manažerka komunikace Petra Siegerová. Díky tomu se od centrálního zdroje žádní zákazníci neodpojují.

Dálková obsluha výměníků, dispečink a bezplatná zákaznická linka jsou další chytrá řešení konceptu Smart City, jimiž Plzeň zjednodušuje život občanům.

„Dispečink vidí okamžitě všechny problémy. V 80 procentech může okamžitě dálkově zvýšit teplotu nebo na místo vyšle pohotovost,“ řekl obchodně technický ředitel Jakub Vojta.

Servisních zásahů je podle něj minimum, což je dáno průběžnou údržbou a investicemi do distribuční sítě.

Teplárna drží ceny tepla od roku 2015. Lidé platí 513 Kč/GJ včetně DPH. Nižší cenu tepla než Plzeň má v ČR jen Hradec Králové, tedy Elektrárna Opatovice. Díky této stabilitě se od centrálního zdroje tepla zatím žádný zákazník neodpojil.

„Naopak poslední roky se ročně připojí 30 až 40 nových, tedy činžáků a bytových domů, třeba na Slovanech a v centru, řekl Vojta. Stabilní ceny tepla podporují dlouhodobé kontrakty na uhlí a fakt, že firma není závislá na výkyvech komodit jako je plyn.

V plzeňských panelových domech zatím nehrozí, že by si lidé budovali plynové kotelny v kočárkárnách nebo sklepích. „Je ale nutné udržet stabilní nízkou cenu tepla a informovat spotřebitele o tom, že s teplárnou mají v ceně úplně všechno a nemusí zajišťovat revize kotlů a řešit poruchy,“ řekl Vojta.

Podle něj už se například tři firmy odpojily od tepelných čerpadel a připojily na teplárnu. Zjistily, že čerpadla nejsou jen o levném provozu, ale také hodně o servisu, který musí platit, uvedl. Díky novým zákazníkům prodeje tepla v Plzni neklesají.

Teplárna začíná naplno topit poté, kdy je průměrná teplota dva dny po sobě 13 stupňů a méně. Loni to bylo od 14. září. Posledním studeným rokem byl rok 2010, kdy byl sníh až do dubna. V dalších letech se teplota zvyšovala, nejtepleji bylo v roce 2015.

Komentáře

(5)

Petr

23. leden 2018, 16:43

Tak ty firmy co s klidným svědomím ta tepelná čerpadla po několika letech opustily je jistě museli mít za plýtvavé dotace EU, kde je kontrolní doba 5-7 let.

Petr

23. leden 2018, 16:55

Ale fakt je, že v Česku jsou centrální teplárny špatně reguované, a v mnoha z nich se kvůli pocitu monopolu hodně krade, teplo ve svém blízkém okolí by měly dodávat zřetelně levněji než domácí kotle i bez zahrnování nákladů na kontrolu a normální údržbu.

Petr

23. leden 2018, 16:57

doplnění - ...domácí plynové kotle...

Martin Hájek

23. leden 2018, 23:48

Milý Petře, potíž je v tom, že teplárny platí spoustu nákladů, od nichž je plynový kotel v ČR osvobozen, například platí daň z paliv, emisní povolenky, poplatky za znečišťování ovzduší atd. Ono se to nasčítá. Nevím o teplárně, která by měla pocit lokálního monopolu, z toho už jsou všichni nejméně 10 let vyléčení.

Vláďa

24. leden 2018, 06:21

Další žrouti peněz jsou překupníci. Jedna cena tepelné energie je na výstupu z teplárny a úplně jiná cena je na patě domu. To se to podniká když zde není konkurence.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.