Sdružení: Víkendová studená fronta odstartuje v Česku topnou sezonu
Studená fronta, která by měla o víkendu dorazit do Česka, odstartuje topnou sezonu. Zatímco v minulých letech se zpravidla začínalo s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších polohách a výjimkou nebylo ani přerušení vytápění po nástupu babího léta, letos bude vytápění zahájeno celorepublikově prakticky zároveň. ČTK to řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann.
„Teplárny dnes pomalu začnou prověřovat funkčnosti topných systémů z výměníkových stanic postupným přitápěním. K teplárnám na západě Čech (Cheb, Aš, Františkovy Lázně, Karlovy Vary a okolí) a v podhorských oblastech (Liberecko a podobně) se budou postupně přidávat další teplárny až po jižní Moravu (Brno, Zlín nebo Břeclav). Podle předpovědi se v pondělí už bude topit asi všude,“ uvedl mluvčí.
Součansé příjemné slunečné počasí skončí zřejmě v pátek, kdy se citelně ochladí a začne pršet.
Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení. Sdružení uvedlo, že více než polovina domácností v domech s moderními domovními předávacími stanicemi přímo napojenými na soustavy zásobování teplem může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoliv a nemusí čekat na splnění uvedené podmínky.
Ostatní zákazníci mohou požádat teplárny o dodávku tepla pro vytápění ještě před splněním vyhláškou dané průměrné denní teploty, pokud je to v teplem zásobované lokalitě technicky možné. „Pracovníci tepláren přes léto tradičně prohlédli a opravili zařízení kotelen, distribučních sítí a předávacích stanic, aby opět bezchybně fungovaly až do května příštího roku,“ uvedl předseda výkonné rady TS ČR Tomáš Drápela.
Sdružení dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla Česku kolem 600 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.
Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,1 milionu domácností, v nichž žije téměř tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.
Mohlo by vás zajímat:
Mám dotaz, jak OZE přispívá k výrobě tepla za účelem vytápění v zimnim období ?
O procent a nebo přece jen?
Psst, o primární energii se v souvislosti s obnovitelností nemluví, tam je moc zřejmé že fosilní paliva ještě dlouho nenahradíme.
Bizone,
zase nebuďte za největšího konspiračního teoretika na Nováka nemáte! :) Ale o nutnosti náhrady i jiných primárních energií se ví a mluví, jenom to není tak sexy jako panely nebo vrtule, nebo třeba baterky.
To víte, že mluví. To by jinak neexistoval celkem rozšířený názor "Electrify everything". Však víte, elektromobilita, elektrické pece, tepelná čerpadla, indukční plotny, ... Však po ropných šocích z před 50 let se ropa přestala používat všude, kde to jen trochu šlo.
A chtěl bych upozornit, že primární energie DOST nafukuje relativní důležitost ropy a uhlí. Proč? Hlavním odběratelem uhlí (okolo 3/4 spotřeby) jsou elektrárny, tam se 2/3 energie vyhodí. Hlavním odběratelem ropy je doprava, tam se vyhodí cca 80% energie. Za předpokladu, že obojí nahrazujete zdroji energie, kde elektřina=primární zdroj (FVE, VtE, VE, ...), tu vyhozenou energii nahrazovat nemusíte, i elektrický pohon je podstatně účinnější.
Ovsem jen do doby nez prijde zima, a potrebujete auto i vytopit.
To se najednou i to teplo hodi...
Kdo vi kolik si v dopravnim podniku cucne tramvaj navic behem zimy... Na podzim netopi pro jistotu vubec...
Asi jako s tema uhelkama, ktere vytapeji treba blizke sidliste.
V.I.Energin: Akumulovat, Akumulovat, Akumulovat!
No pokud stát bude dělat všechno proto, aby se lidé neopojovali od tepláren a nepřecházeli na tepelná čerpadla , pak ano...
Stát fakt ne, ať se snaží teplárnící. Ale když nejsou s to se domluvit dvě společnosti téhož města na stavbě 600m horkovodu, nebo město položit 200m trubky aby si dovedlo teplo z kotelny vlastní společnosti na městský úřad, to máte pak těžké.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se