Domů
Teplárenství
Teplárna Č. Budějovice rozšiřuje horkovody, za desítky milionů Kč

Teplárna Č. Budějovice rozšiřuje horkovody, za desítky milionů Kč

Teplárna České Budějovice rozšiřuje horkovodní síť. Do konce roku se na ni napojí lidé ve čtvrti Havlíčkova kolonie, kde městská firma přebudovává 1,4 kilometru dlouhý úsek parovodů na horkovodní. Stavba vyjde na 31 milionů korun. ČTK to řekl mediální zástupce teplárny Zdeněk Zuntych.

Jde o letošní druhou významnou investici teplárny do rozšíření horkovodní sítě. V březnu začala stavba 3,5 kilometru horkovodu ve čtvrti Suché Vrbné za zhruba 100 milionů korun, vede vesměs v trase parovodu. Práce zde potrvají minimálně do konce roku. Po dokončení těchto investic bude horkovodní síť ve městě měřit přes 30 kilometrů. Teplárna dodává teplo a teplou vodu do více než 28.800 bytů ve městě.

Postup prací na horkovodu v Havlíčkově kolonii ztížila několikaměsíční oprava Mánesovy třídy. Dělníci kvůli ní nemohli pokládat potrubí v ulicích, které sloužily jako objízdné trasy. Dokončují proto práce v topné sezoně. „Nicméně našich odběratelů by se to nemělo nijak významně dotknout,“ řekl člen představenstva teplárny Martin Žahourek. Ve čtvrti Suché Vrbné už dělníci vyměnili 70 procent rozvodů. Práce budou pokračovat minimálně do konce roku s ohledem na klimatické podmínky.

Další investice souvisí s 26 kilometrů dlouhým horkovodem z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, který staví ČEZ za 1,44 miliardy korun. První dodávky budou v topné sezoně 2020/2021, temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů. Dodávky sníží množství spalovaného hnědého uhlí o třetinu, obdobně klesnou i vypouštěné emise.

„Tak rozsáhlý systém už potřebuje horkovody napájet horkou vodou přímo ze zdroje umístěného v areálu teplárny. Zde proto začínají práce na stavbě nové horkovodní stanice s tepelným výkonem až 60 megawatt tepelných,“ uvedl Žahourek.

V roce 2018 prodala teplárna 1505 terajoulů tepelné energie. Čistý obrat firmy s 230 zaměstnanci byl loni 847 milionů korun, skončila v zisku po zdanění 40,5 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Distribuční síť teplárny měří 164 kilometrů, z nichž je 97 kilometrů parovodů, 23 kilometrů horkovodů a 44 kilometrů teplovodů.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.