Domů
Teplárenství
Teplovod z Temelína do Českých Budějovic bude stát 1,5 mld. Kč
jaderná elektrárna temelín

Teplovod z Temelína do Českých Budějovic bude stát 1,5 mld. Kč

Teplárenství
6 komentářů
28. prosinec 2018, 12:15
ČTK

ČEZ uzavřel smlouvou na stavbu teplovodu z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Zakázku za 1,445 miliardy korun získala ve výběrovém řízení společnost Tenza. Stavba více než dvacetikilometrového teplovodu má začít na jaře. ČTK to dnes řekl vedoucí útvaru jaderné komunikace společnosti ČEZ Petr Šuleř. Teplovod bude přivádět teplo z Temelína do Českých Budějovic na vytápění domácností napojených na městskou teplárnu.

Už minulý týden podepsali zástupci ČEZ a Českých Budějovic smlouvu o dodávkách tepelné energie z nového teplovodu. Nyní je tedy jasné i to, kdo teplovod za stovky milionů postaví.

„Smlouva na tuto veřejnou zakázku byla uzavřena, stalo se tak v návaznosti na podpis dohody o dodávkách s odběratelem (Teplárnou České Budějovice). Se zahájením vlastních stavebních prací na tepelném přivaděči ale společnost ČEZ počítá v jarních měsících příštího roku. Záviset to bude mimo jiné i na klimatických podmínkách,“ uvedl Šuleř.

Dodal, že stavba potrvá více než rok. Na podzim roku 2020 začne zkušební provoz teplovodu.

„Termín ale budeme ještě průběžně upřesňovat v souvislosti s průběhem prací,“ uvedl.

Díky temelínskému teplu nebude muset Teplárna České Budějovice spálit až 80.000 tun uhlí ročně a nevypustí stejný objem oxidu uhličitého. Mezi jihočeským krajským městem a Temelínem vznikne třetí nejdelší tepelný přivaděč v ČR, 26 kilometrů dlouhé potrubí o vnitřním průměru půl metru. Bude minimálně 1,3 metru pod zemí.

Plán propojit temelínskou elektrárnu s krajským městem se poprvé objevil v polovině 80. let 20. století. Projektanti s ním počítali ještě v době, kdy se elektrárna začala v roce 1987 stavět. Počátkem 90. let ale plán částečně zapadl, když se řešilo, že dokončené budou místo čtyř jen dva bloky.

Temelínská elektrárna vytápí už 19 let osmitisícový Týn nad Vltavou. Díky přechodu na temelínské teplo zrušilo toto město 22 středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny.

Zatímco vltavotýnský teplovod vede po povrchu, teplovod do krajského města povede z větší části pod zemí podél silnice II/105 Týn nad Vltavou – České Budějovice. Na povrchu, mimo areál elektrárny, budou dvě čerpací stanice a tři potrubní mosty, zbývající část teplovodu bude pod zemí.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Od začátku letošního roku vyrobila 15,5 terawatthodiny (TWh) elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
petr
22. leden 2019, 21:12

Vše dobré až na tu cenu 1,45 mld. Kč to je přesně 2 * více než je hodnota toho předizolu a čerpaček a oddělovací stanice.

Prostě velké fee bokem...

AP
28. prosinec 2018, 18:55

Dnes v ČB teplo vyrábí městská teplárna. Ze zisku teplárenské společnosti hradí město ztrátu městské hromadné dopravy. Dá se říct, že tímto způsobem se polovina zisku přesune z městské teplárenské společnosti na Temelín (ČEZ). Městský rozpočet výhledově bude ochuzen o tento vcelku zaručený zisk z tepla. Jakým způsobem bude město hradit (dotovat) ztrátu městské dopravy?

Petr
29. prosinec 2018, 11:26

Městské teplárny nepotřebují extrazisky, jejich účelem má být co nejlevnější teplo při dlouhodobé udržitelnosti a průběžných rekonstrukcích.

MHD je nejsnadněji dofinancovatelná buď přez daně z místních nemovitostí, nebo by to později šlo i mýtným pro osobní auta v centrálních oblastech částkami tak vysokými, až by se úplně odstranily zácpy.

Petr
29. prosinec 2018, 11:46

Jinak město samozřejmě nemá zisky z výroby tepla, tam má náklady, nýbrž z prodeje tepla svým obyvatelům přez městskou síť, což jim zůstane.

AP
29. prosinec 2018, 14:17

Já popisují současný stav, kdy město ČB ztrátu z provozu MHD vyrovnává ze zisku teplárny. Touto změnou klesnou městu zisky, ale náklady na MHD zůstávají stejné. Město nikde neříká z čeho tyto náklady pokryje. Všude se uvádeji marketingové řeči, jak je to pro všechny výhodné, lidem bude teplo... Neříkám že projekt je špatný, jenom nikde není hlasano, jak město vyřeší tento problém.

energetik
29. prosinec 2018, 15:13

To je standardní situace. To už bude jiné zastupitelstvo, ne? Tak ať se stará. Alespoň budou nějaké zajímavější volební témata o zdražení MHD a tepla.

Také je docela zvláštní aby ti co jsou připojeni k dálkovému vytápění dotovali MHD i těm co nejsou připojeni. Jakou to má logickou souvislost?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se