Domů
Teplárenství
Asociace: Zájem domácností o tepelná čerpadla stagnuje, je nejnižší za tři roky
Daikin Altherma hybrid heat pumps
Zdroj: Daikin

Asociace: Zájem domácností o tepelná čerpadla stagnuje, je nejnižší za tři roky

Teplárenství
9 komentářů
18. prosinec 2023, 15:48
ČTK

Zájem domácností o tepelná čerpadla stagnuje. O dotaci na jeho pořízení zatím ve druhé polovině roku zažádalo 4111 domácností, což je nejméně za poslední tři roky. Snižuje se také výše poptávaných dotací, meziročně o 11 procent. Vyplývá to z informací Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), které poskytla ČTK. Podle asociace tak slabá poptávka ohrožuje investice výrobců.

„Dotační prázdniny a značná prodleva v dotačních výzvách, jak v Nová zelená úsporám (NZÚ), tak především v kotlíkových dotacích, zájmu bohužel nepomohly. Na jedné straně slyšíme o rostoucí podpoře zelených řešení, na druhé straně se nedaří poskytovat skutečně rozsáhlou podporu obnovitelných zdrojů, kterou slibovalo například programové prohlášení vlády,“ uvedl šéf asociace Radek Červín.

„Ničemu nepomáhá ani konstantní ujišťování o dostatečných zásobách plynu, investice do plynovodů nebo nově návrh cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu,“ řekl. V ohrožení jsou tak podle něj i závazky Česka vůči EU.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvedlo, že je otevřené jednáním o efektivnějším systému podpory. „Podmínky NZÚ neustále zjednodušujeme. V posledních úpravách v letech 2021 a 2023 jsme provedli změny, které vedly k maximálnímu snížení byrokratické zátěže a dalšímu rozšíření možností získat dotace na tepelná čerpadla,“ uvedla mluvčí Lucie Ješátková. Podle dat ministerstva v současnosti úřad dostává v průměru kolem 1500 žádostí měsíčně.

Většina domácností, které si pořizují tepelné čerpadlo nyní, vybírá podle asociace mezi levnějšími modely. Asociace v této souvislosti varuje před výrobky nižší kvality.

Výrobci podle asociace nyní fungují především díky firemním zakázkám. „Růst zájmu firem mohu potvrdit, jedná se však o dlouhodobé projekty a početně není možné, aby byly vykryté ztráty v residenčním segmentu. Výrobci se nyní o budoucnost skutečně bojí,“ podotkl Červín.

Podle něj tuzemští výrobci investovali do výrobních kapacit tepelných čerpadel v posledních dvou letech několik miliard korun, které mohou zůstat ve výsledku nevyužité. Někteří proto svou výrobu přizpůsobují novým trendům. Například tuzemský Master Therm kvůli tomu rozšířil výrobu o prémiové produkty pro zahraniční trhy a na firemní a průmyslové aplikace.

„Pokud jde ale o podíl typizovaných tepelných čerpadel vzduch-voda směřujících do českých domácností, představuje pro nás už jen zhruba 50 procent prodejů,“ uvedl ředitel společnosti Jiří Svoboda.

„Zbytek tvoří čerpadla země-voda primárně pro nízkoenergetické novostavby, jež vyvážíme do západní Evropy, a potom větší čerpadla s výkonem nad 30 kW pro firemní a průmyslové využití včetně zpětného získávání tepla,“ řekl.

Asociace doufá, že poptávku firem by mohl ještě více posílit nový dotační program Úspora energie, který by měl být spuštěn na začátku roku 2024. Firmy by z něj měly získávat peníze na snížení energetické náročnosti a zvýšení své efektivity. „Finanční podpora má být určena například na výměnu energeticky náročných strojů za modernější řešení, dále na zateplení, rozvody a velmi atraktivní jistě bude i podpora právě tepelných čerpadel a fotovoltaik,“ uvedl výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Tomáš Buzrla.

Současná situace na trhu s tepelnými čerpadly je odlišná od loňské. České domácnosti si tehdy pořídily přes 60.000 tepelných čerpadel. Počet instalací v loňském roce stoupl meziročně až na dvojnásobek. Více než čtyřnásobně vzrostl instalovaný výkon zařízení, který činil 289 kilowattů (kW).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Martin Hájek
18. prosinec 2023, 17:03

Investičními dotacemi se výhodnost instalace tepelného čerpadla dohání těžko. Je potřeba uvalit na plyn v domácích kotlících povolenku na emise CO2 alespoň za 50 Euro, pak budou tepelná čerpadla ekonomicky zajímavá. Stát navíc vybere peníze do rozpočtu a nebude muset tolik rozdávat na plnění zelených cílů.

Milan Vaněček
18. prosinec 2023, 18:43

To myslíte vážně, pane Hájku, (a stal jste se fandou Grety) anebo je to ironie?

Milan Horak
19. prosinec 2023, 12:22

Pane Vaněčku, vy jste si nevšiml, že takto funguje zelená ekonomika? Dotace a pokud to nestačí, tak konkurenci zdanit aby nebyla jiná volba. Bohužel to není ironie, ale zavedená praxe.

Martin Hájek
19. prosinec 2023, 16:36

Proč by to měla být ironie? V ceně elektřiny samozřejmě každý povolenku platí a to prodražuje provoz tepelného čerpadla. Proč by ji neměl platit majitel plynového kotlíku? Jsou snad jeho emise CO2 menší problém?

Pravoslav Motyčka
18. prosinec 2023, 23:56

Ano pane Hájku máte pravdu v tom jsou teplárny znevýhodněny a není to fér. Na druhou stranu povolenka bude zavedena asi za 3 roky a následně bude zakázán prodej nových kotlů. Na druhou stranu tepelné čerpadlo má největší odběr v noci , když máte hodinové tarify , tak je topení tepelným čerpadlem poměrně levné.

Martin Hájek
19. prosinec 2023, 16:37

A to jste vzal kde, že má tepelné čerpadlo největší odběr v noci? Instalovaný výkon tepelného čerpadla je hodně drahý, takže zpravidla máte malý výkon a čerpadlo pak musí jet rovnoměrně celý den, pokud je zima.

Emil
18. prosinec 2023, 17:23

Mě na článku nejvíc zaujalo kreativní použití výrazu "stagnace". V souvislosti s informacemi, že nejprve "počet instalací v loňském roce stoupl meziročně až na dvojnásobek" a hned v následujícím roce zase ještě víc klesl na "nejméně za poslední tři roky", mě nenapadá méně vhodný výraz, který by takto prudké změny zájmu o tepelná čerpadla vyjadřoval než "stagnace".

Pravoslav Motyčka
18. prosinec 2023, 23:58

Další věcí je , že tepelná čerpadla a jejich instalace dost zdražily to by se teď mělo změnit....

Roman Kosařík
19. prosinec 2023, 12:47

Ono u tepelka hodne zalezi na tom, jestli si clovek pozve domu vydriducha, ktery mu za TC nauctuje 300k CZK, nebo si poridi monoblok za par supu, nataha k nemu potrebne vedeni, zprovozni si jej sam a ve vysledku usetri 2/3 nakladu. A i kdyz se mu ten monoblok nedejboze pokazi, neni az takovy problem vytahnout z kapsy par drobnych a zaplatit si diagnostiku a opravu ze sveho. Porad na tom bude radove lip.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se