Domů
Teplárenství
Elektrárna Opatovice chce do konce roku 2030 zcela přestat využívat hnědé uhlí
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Elektrárna Opatovice chce do konce roku 2030 zcela přestat využívat hnědé uhlí

Elektrárna Opatovice na Pardubicku chce do konce roku 2030 zcela přestat využívat jako palivo hnědé uhlí. Nahradit ho má zemní plyn, biomasa a spalování komunálního odpadu, případně i instalace fotovoltaických panelů. Dekarbonizace bude rozdělena do několika etap, které se budou časově překrývat, uhelné kotle se budou postupně odstavovat, zjistila ČTK z oznámení záměru pro zjišťovací řízení EIA.

Elektrárna předpokládá, že bude mít po odklonu od uhlí celkový instalovaný tepelný výkon alespoň 450 megawattů (MW). V současnosti celkový tepelný výkon zařízení s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla činí 698 MW.

Po roce 2030 by měla mít elektrárna čtyři paroplynové zdroje, zařízení pro energetické využívání odpadu, multipalivový kotel nebo bioblok a elektrodový kotel. Později se uvažuje o technologii dalšího biobloku, případně multifunkčního palivového kotle na spalování biomasy nebo o vybudování další linky spalovny.

Elektrárna již získala souhlasné stanovisko k záměru stavby spalovny komunálního odpadu s kapacitou 150.000 tun ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny, která je dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z čehož 17 TJ činí vlastní spotřeba, a s výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodiny (GWh) za rok. Vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh.

Lidé ze sousedních Opatovic nad Labem výstavbu spalovny v roce 2006 odmítli v referendu. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky. I tamní obyvatelé se v září 2022 k plánu v referendu vyjádřili negativně. Obec proto chce vyhlásit stavební uzávěru v dotčené části svého katastrálního území a připravuje změnu územního plánu, jež má stavbu znemožnit, a také nový územní plán obce se stejným dopadem.

Elektrárna Opatovice byla dokončena v roce 1960. Zásobuje teplem asi 63.000 domácností a mnoho dalších průmyslových, podnikatelských či veřejnoprávních subjektů. Soustavu zásobování teplem tvoří přibližně 319 kilometrů tepelných sítí, teplo přivádí do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi, Rybitví, Lázní Bohdaneč, Čeperky, Opatovic nad Labem a Pohřebačky. Vlastníkem je prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Energy Energetický a průmyslový holding, který ovládá miliardář Daniel Křetínský.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
5. duben 2024, 23:55

Určitě moudré rozhodnutí okolí Pardubic a HK je každému známo především hlubokými lesy , dřevozpracující průmysl je v této části republiky velmi rozvinutý a vzniká zde velké množství spalitelného

dřevního odpadu , je proto dobré , když se v místě bude i dřevo využívat k vytápění a nebude se dovážet na velké vzdálenosti. Stát ve své moudrosti , kterou má od evropské unie takové bohulibé jednání podporuje jak investičními tak provozními dotacemi. Doufejme že se dílo zdaří ne jen tam , ale i dalších podobně vhodných oblastech jako je Brno a Praha.

jiri sekerac
6. duben 2024, 00:19

a zbytek biomasy dopestujeme na polich. Tech par tisic zbyvajich hektaru pracnych brambor jsou zbytecne, dovezeme je z Iranu a rejzi z Ciny

Petr
6. duben 2024, 21:18

Jaké do roku 2030? Ekonomický smysl to ztratí za rok dva.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se