Domů
Teplárenství
Firma C-Energy Planá přestala v Plané spalovat uhlí, letos nezdraží
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Firma C-Energy Planá přestala v Plané spalovat uhlí, letos nezdraží

Teplárenství
2 komentáře
11. září 2022, 09:37
ČTK

Firma C-Energy Planá, která vyrábí teplo a elektřinu, přestala letos v srpnu ve svém energetickém zdroji v Plané spalovat uhlí. Na dotaz ČTK to za firmu potvrdil Miroslav Beneš. Emise škodlivin tak klesnou o dalších 91 procent, uvedla firma na webu. Do konce roku nezdraží teplo. Loni skončila firma ve ztrátě 76 milionů, kvůli velkým investicím.

Firma, jež zaměstnává přes 130 lidí, měla loni tržby z prodeje výrobků a služeb 762,2 milionu korun. Je to meziročně o pětinu víc, ale v tržbách jsou nově zahrnuté i výsledky Teplárny Tábor, kterou firma koupila. Z předloňského zisku 12 milionů se loni dostala do ztráty po zdanění 76,7 milionu. Loni dodala odběratelům 848.849 gigajoulů tepla. Vyplývá to z výroční zprávy. „Účetní ztráta za rok 2021 je způsobená odpisy z masivních investic do energetického zdroje v Plané nad Lužnicí v uplynulých letech,“ uvedl Beneš.

Do konce roku nezdraží firma teplo, které dodává zákazníkům v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí. Stabilizaci cen umožnily podle ní dva projekty: konec spalování uhlí a výměna zastaralých parovodních rozvodů tepla moderním horkovodním potrubím na území Tábora. O kolik zdraží v lednu 2023, firma zatím nerozhodla. „Nadále chceme držet ceny tepla v Táboře stabilní, aby to odběratele neohrozilo,“ řekl Beneš. V Táboře zdražila teplo od letošního ledna o 6,5 procenta. Loni odběratelé platili za jeden gigajoule 673 korun. Podle společnosti znamenalo zdražení pro průměrnou domácnost růst nákladů o přibližně 800 Kč za rok.

Loňský rok poznamenal podle firmy vysoký růst cen základních energetických komodit. Zdražily emisní povolenky a v druhé polovině roku skokově plyn. „Vysoký nárůst ceny plynu dopadal v hospodaření C-Energy na výrobu tepla ve výtopně, zajišťující teplo pro dočasně oddělenou východní část centrálního zásobování Tábora,“ uvedl ve výroční zprávě jednatel Ivo Nejdl. Po akvizici táborské teplárny, jejímž stoprocentním vlastníkem se stala v lednu, začala měnit páteřní parovod za moderní horkovody. Zmíněná výtopna pak bude jen záložní zdroj. Do roku 2023 investuje C-Energy Planá do modernizace rozvodů tepla v Táboře přes 300 milionů korun.

Firmě se povedlo částečně omezit negativní vliv rostoucích cen povolenek díky tomu, že kotle umožňují spalovat společně s hnědým uhlím i biomasu, a to dřevní štěpku. Na kotlech K5 a K6 přešla z uhlí na výrobu páry z dřevní štěpky. Biomasu firma získává z okolních lesů a pil. V Teplárně Tábor, kterou firma nově také provozuje, skončí spalování uhlí v prvním čtvrtletí roku 2023, kdy C-Energy Planá začne tento zdroj předělávat, uvedla firma již dříve.

Firma C-Energy Planá investovala od roku 2012 do modernizace svého zdroje téměř tři miliardy korun, snížila emise o 90 procent. Její celková instalovaná kapacita v Plané nad Lužnicí přesahuje 105 MWe. C-Energy Planá má také bateriové úložiště o výkonu čtyř megawattů (MW). Firma plánuje, že v roce 2026 zprovozní zařízení pro energetické využití odpadu, takzvané Zevo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Rejpal
11. září 2022, 09:47

I tam by mělo být rozvedeno teplo z Temelína. To dřevo se tam pálí úplně zbytečně , ale majitelé se o své zisky bát nemusí s touto vládou racionální energetika nehrozí....

hellokitty
11. září 2022, 10:29

aha, takze vsetci ti co tuto zimu oprasia kamna a zacnu spalovat to drevo co cele leto poctivo vozili na vozikoch z lesa budu to drevo palit uplne zbytecne? to by tam snad mala investovat JETE na tie rozvody a nie lokalna firma ne?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se