Elektrárnu v Hodoníně nově místo vody chladí ventilátorové věže
Elektrárna společnosti ČEZ v Hodoníně, která vyrábí elektřinu a teplo z biomasy, přešla po několika měsících testování na nový chladicí systém. Ten umožní snížit spotřebu chladicí vody o 97 procent, tedy o 57 milionů metrů krychlových. V tiskové zprávě o tom informoval ČEZ.
Dosud elektrárna používala průtočné chlazení, což zejména v létě výrazně zvyšovalo její závislost na průtoku v řece Moravě, z níž chladicí vodu odebírala. Omezením byly také teplotní a objemové limity pro vracení využité vody zpět do řeky nebo do takzvaného Teplého járku.
Nyní kondenzátory bloků TG3 a TG4 chladí izraelský systém využívající technologii uzavřeného cirkulačního okruhu s ventilátorovou chladicí věží. Ta má rozměr 30 na 30 metrů, každá z buněk je vybavená ventilátorovou jednotkou o průměru 11 metrů se sedmi lopatkami.
„Díky tomuto řešení chladicí věže nepřesáhnou svou výškou ani úroveň hlavních elektrárenské haly, a je tak pro většinu obyvatel Hodonína téměř neviditelná. Při nižších teplotách bude patrná pouze vodní pára vystupující z chladící věže. Mnohem důležitější je ale samozřejmě zajištění stabilního provozu elektrárny a úspora vody,“ uvedl generální ředitel ČEZ Energetické služby Jiří Ševčík.
Hodonínská elektrárna od roku 2009 spaluje biomasu, ročně jí spotřebuje přes 400.000 tun. Ročně vyrobí 400 TJ tepla a 300 milionů kWh elektřiny, která pokryje spotřebu 90.000 domácností na jihu Moravy.
Mohlo by vás zajímat:
Jde o to, jestli ty ventilátory nejsou energeticky náročnější, než to chalazení vodou. Jinak té biomase je potřeba zatleskat.
Ventilátory jsou náročnější, ale vracet teplou vodu do řeky v létě není dobré, můžete ji "uvařit".
Spalovat biomasu je neštěstí, biomasa patří do půdy, aby ji vylepšovala jako například biouhel.
Ale průtočné chlazení přece vodu nespotřebovává. Jen ji použije, a teplejší vrátí zpět.
Kdežto to nové chlazení je zřejmě ztrátové, když z toho valí pára (jak se píše). Takže to naopak vodu spotřebovávat bude. A bude ji vracet ve formě páry, tedy jinam, než kde byla odebraná.
Samozřejmě možnost provozu i při nízkém průtoku Moravy je klad. Pokud tedy elektrárna musí být v chodu i v letních měsících, kdy je vody málo, ale kdy je současně přebytek energie z jiných OZE.
Popaměti: je tam instalováno cca 100 MWe a naplno to nepracuje zdaleka furt , odpaří se tedy desítky litrů za vteřinu. Průměrný průtok Moravy 60 m3/s, pak až k ústí do Dunaje (a přidá se Dyje) jen příroda. Mně ten odběr přijde přijatelný.
Z popisu není jasné zda se jedná o suché, mokré nebo "adiabatické" chlazení.
Ale jo, přijatelný je.
Já jsem polemizoval s tím, jak označili vodu pro průtočné chlazení za "spotřebu". Není to spotřeba, ale potřeba.
A chlazení s nějakým odparem a tedy s oblaky páry nad elektrárnou určitě nejsou něco, co bude pro okolí příjemné a pěkné.
"Čmoudy" z Dukovan jsou vidět až z Brna. A nijak krásný pohled to není.
Z pohledu teplárny to spotřeba resp. odběr je, protože za ten odběr platí, i když tu vodu vrací zpátky do řeky.
Z Brna ani odjinud nejsou vidět žádné "čmoudy" z Dukovan.
Tak skočit na oční. A pak kouknout z Bohunic směrem na západ a lehce na jih.
Nechci slovíčkařit, to přenechávám jiným. Ale podle mě "odběr" a "spotřeba" není v tomto případě věcně totéž.
Skočte si tam sám, jestli vidíte "čmoud", a když nechcete slovíčkařit, neslovíčkařte.
Neslovíčkařte a držte se reality. Každý odběr z řeky se platí, A že se vrátí teplá voda zpět, je totiž znečištěná teplem a taky nesmí přesáhnout určitou teplotu.
No a co jako? Řeč je o "spotřebě", nikoli o "odběru".
Když něco spotřebuji, tak už to pak nemám. Spotřeboval jsem to. Třeba biomasu při výrobě elektřiny spotřebuji.
Ale tu vodu jenom použiji a zase vrátím. Nespotřebuji ji, i když ji na začátku odeberu.
Spotřebovává auto vzduch, který obtéká chladič a ochlazuje ho? Spotřebovává letadlo vzduch, který obtéká křídla a drží letadlo ve vzduchu?
Líbí se mi ten termín "znečištěná teplem". To bychom měli uvalit sankce na léto, protože to u nás teplem znečišťuje všechny povrchové vody.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se