Vláda schválila memorandum o výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna
Vláda včera schválila memorandum o vybudování horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda byla poslední smluvní stranou, která se k memorandu připojila, její souhlas by měl znamenat definitivní spuštění projektu. Horkovod by se měl začít stavět v roce 2027 a teplo by měl Brnu dodávat od roku 2031. Předpokládaná hodnota investice je 19 miliard korun.
Horkovod bude využívat odpadní teplo z Dukovan podobným způsobem, jako se využívá odpadní teplo z Jaderné elektrárny Temelín pro vytápění Českých Budějovic, řekl Jurečka. Podle něj projekt pomůže významně snížit spotřebu plynu, snížit emise skleníkových plynů a zlevnit teplo pro obyvatele Brna.
Horkovod dlouhý 42 kilometrů má snížit závislost Brna na dováženém plynu. Přibližně čtyřsettisícové město je na něm závislé z 80 procent. Dukovany by měly v budoucnu zajistit polovinu potřeby tepla v Brně.
Náklady na výstavbu horkovodu by měly dosáhnout 19 miliard korun. Hlavním investorem budou Teplárny Brno, které chtějí na projekt získat dotaci až deset miliard korun od Evropské unie. Teplárny argumentují tím, že horkovod zajistí ekologičtější výrobu tepla, když se díky němu sníží emise oxidu uhličitého až o 230.000 tun ročně. Zhruba tři miliardy korun z celkové částky by měla investovat energetická společnost ČEZ na vybudování výměníkové stanice v areálu elektrárny.
Teplárny Brno už v březnu podepsaly k horkovodu realizační smlouvu s polostátní společností ČEZ, která dukovanskou elektrárnu provozuje. Podle smlouvy by měl ČEZ dodávat Brnu teplo po dobu provozu elektrárny v Dukovanech, v budoucnu se počítá s napojením horkovodu na nové jaderné bloky, o jejichž stavbě letos vláda rozhodla.
O výstavbě horkovodu se uvažovalo v 80. letech minulého století. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily. S projektem počítají územněplánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i Brna.
Mohlo by vás zajímat:
Tak dlouho se kolem toho budou popisovat papíry a vytvářet umělé zdroje peněz, až stará EDU dožije a nová nebude. Kromě toho - až sepíšu memorandum, že místo plynového sporáku pořídím elektrický, dostanu taky příspěvek z výnosů emisních povolenek?
Na co jiného by jste chtěl použít peníze z povolenek než na projekt, který sníží emise?
Parafráze:
"až sepíšu "memorandum" (žádost o NZU), že místo uhelného kotle pořídím elektrický, dostanu taky příspěvek z výnosů emisních povolenek."
Kravinky, kravinky. Vláda horko těžko vymýšlí způsoby, jak nové Dukovany provozně dostat z červených čísel. Nasypou se miliardy do nesmyslů, které papírově zlepší ekonomiku jádra.
Petara horko těžko vymýšlí způsoby jako odvést pozornost od toho, že do oze parodií na elektrárny se sypou miliardy nesmyslů, které mají papírově zlepšit ekonomiku tzv. oze.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se