Domů
Teplárenství
Fond podpoří transformaci tepláren 15 mld. Kč, na solární elektrárny vydá sedm mld. Kč
Při výrobě tepla se používá také biomasa ve formě dřevní štěpky

Fond podpoří transformaci tepláren 15 mld. Kč, na solární elektrárny vydá sedm mld. Kč

Teplárenství
5 komentářů
1. červenec 2022, 09:02
ČTK

Na modernizaci tepláren v Česku půjde z nové výzvy Modernizačního fondu 15 miliard korun. Za ministerstvo životního prostředí (MŽP) to včera uvedla Dominika Pospíšilová v tiskové zprávě. Podle Pospíšilové bude pokračovat i podpora výstavby malých a velkých fotovoltaických elektráren. Ze dvou výzev na to půjde sedm miliard korun. O tuto dotaci se budou moci ucházet stávající i budoucí držitelé licence pro podnikání v energetických odvětvích a společenství pro obnovitelné zdroje (OZE).

Z výzvy vyhlášené v programu HEAT mohou vlastníci tepláren podle MŽP dostat příspěvek na přechod na čistší zdroje energie a tím snížit výdaje, které povinně odvádí za emisní povolenky. „Finance bude možné čerpat jak na rekonstrukci, tak na náhradu starého zdroje za nový, v obou případech je podmínkou, že musí dojít ke změně paliva ze špinavého na čisté. Její výše se pak odvíjí v závislosti na typu projektu a jeho technologii nebo regionu, ve které se projekt realizuje,“ uvedla Pospíšilová. Elektronický příjem žádostí Státní fond životního prostředí, který má tyto dotace na starost, spustí 25. července. Potrvá do 30. června 2023.

O dotaci na výstavbu velkých fotovoltaických elektráren tedy s výkonem nad jeden megawatt (MW) bude možné žádat od 3. srpna do 31. října. Na tyto projekty půjde z výzvy fondu 5,5 miliardy korun. O týden později odstartuje příjem žádostí o dotaci pro fotovoltaické elektrárny s nižším instalovaným výkonem, skončí 15. března příštího roku. V této výzvě je částka 1,5 miliardy korun. Oba typy projektů budou dotovány z programu RES+.

Podle ministryně životního prostředí jde v případě podpory fotovoltaik o obdobu loňských výzev, o které byl velký zájem. „Podpořili jsme již na 200 projektů nových fotovoltaik o výkonu 622,4 MW,“ konstatovala ministryně.

Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje. Do roku 2030 má nabídnout nejméně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
energetik
1. červenec 2022, 11:25

Přestože česká vláda považuje fotovoltaiku v našich geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj, na provoz nových fotovoltaických solárů nepřispěje ani korunu. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Sikela (STAN) naopak neustále trvá na tom, že stát má skrze provozní podporu výroby elektřiny dotovat nové teplárny spalující zemní plyn. Fotovoltaické elektrárny stát sice podporuje investičními dotacemi, nicméně stejnou měrou dotuje i plynové teplárny.

Peter Zachara
1. červenec 2022, 11:33

energetikovi sa doterajsi solarny tunel mali?

energetik
1. červenec 2022, 12:45

NE a proto jsem proti dalšímu tunelu jadernému.

Ladislav Novák
1. červenec 2022, 21:04

Zelení fanatici mají převrácené vidění v tunelech a ještě se vydávají za "energetiky"... :-D

Slavomil Vinkler
3. červenec 2022, 19:20

Teplárna s FV bude vyrábět EE v létě a ve dne. A jak bude topit (tedy teplárna) v zimě a v noci?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516