Domů
Jaderné elektrárny
Připojením k horkovodu z Dukovan se městským částem Brna uvolní prostory kotelen
Odstavení jaderných elektráren Německo

Připojením k horkovodu z Dukovan se městským částem Brna uvolní prostory kotelen

Devět plynových kotelen v brněnských městských částech by do roku 2031 mělo nahradit připojení k horkovodu, který Teplárny Brno plánují do Brna přivést z Jaderné elektrárny Dukovany. Teplárny jednaly se starosty nejen těch městských částí, které se k horkovodu v budoucnu mohou připojit, ale i s dalšími pěti, na jejichž území budou při budování horkovodu nutné výkopové práce. Teplárny o tom informovaly v tiskové zprávě.

„Starosty městských částí jsme průběžně informovali o vývoji a novinkách v tomto projektu. Detailně jsme probírali, jak se výstavba horkovodu dotkne jejich městské části a s jakými přínosy či omezeními musejí počítat. Budeme s nimi spolupracovat i nadále a řešit s nimi všechny klíčové posuny v projektu, a to tak, abychom co nejméně zatížili život obyvatel,“ uvedl generální ředitel městských tepláren Petr Fajmon.

Horkovod z dukovanské jaderné elektrárny povede 42 kilometrů přes území 14 obcí na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Vyústí v brněnské městské části Bosonohy a odtud povedou teplárny dvě větve. První z nich bude směřovat do Bohunic a napojí na horkovod Kohoutovice, Nový a Starý Lískovec a Bohunice včetně Fakultní nemocnice Brno a univerzitního kampusu, protažena bude až na Staré Brno. Druhá větev povede směrem na Bystrc a do Králova Pole, Žabovřesk, na Lesnou, Vinohrady a do Líšně.

„Nejen v těchto lokalitách máme také mnoho plynových kotelen, které jsou většinou na okrajových sídlištích. Chceme je v budoucnu kompletně zrušit a nahradit je malou moderní výměníkovou stanicí. Výhoda je, že moderní technologie bude podstatně menší než stávající kotelny. V současných prostorách tak vzniknou třeba nová místa k pronájmu nebo ke komunitnímu využití. O konkrétních plánech se však ještě chceme bavit s jednotlivými městskými částmi,“ doplnil Fajmon.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Horkovod dlouhý 42 kilometrů má snížit závislost Brna na dováženém zemním plynu, z něhož nyní teplárny vyrobí asi 80 procent veškerého tepla. Dukovany by měly v budoucnu zajistit polovinu potřeby tepla v Brně.

Odhadované náklady na stavbu jsou 19 miliard korun, dvě miliardy z toho budou investice společnosti ČEZ přímo v areálu dukovanské elektrárny. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš při podpisu smlouvy s teplárnami uvedl, že přibližně ve druhém čtvrtletí roku 2027 by měl být vybraný dodavatel stavby.

O výstavbě horkovodu se uvažovalo v 80. letech minulého století. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruského útoku na Ukrajinu plány změnily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
minduton
9. červenec 2024, 07:09

A teď tu O červený Karkulce, prosím!

Roman Kosařík
9. červenec 2024, 08:46

A co přesně se Vám na článku nezdá?

Dpetr
9. červenec 2024, 09:53

Celkem by mně zajímalo, proč to vyjde na tak šílené peníze. Dělá to na mně dojem, že se někdo slušně napakuje.

Petr Turek
9. červenec 2024, 10:21

Horkovod Mělník- Praha až na Jižní město přišel včetně úpravy elektrárny EMĚ I na 7 miliard Kč a jde o potrubí, které je 48 km dlouhé do Prahy a pak dalších asi 14 km po Praze.

Dimenze odpovídá přenosu 700 MW s objemem 10 mil GJ, tedy asi 5 násobek horkovodu z Dukovan.

19 miliard Kč to je bez komentáře, někdo se bude mít dobře osobně a hodně lidí bude hodně mít drahé teplo....

Ivan
9. červenec 2024, 11:15

no jo, ale 1 mld tehdy, není 1 mld teď... tím neříkám, že se tam nebude krást, ale něco si prostě vezme inflace

Emil
9. červenec 2024, 11:30

Navíc těch 19 miliard není 19 miliard teď ale "i s případným zdražováním kvůli inflaci" do roku 2030, kdy má být ten horkovod hotový.

Jirka Líska
9. červenec 2024, 11:58

@Emil 9. červenec 2024, 11:30

A doplním, že se zatím jedná jen o odhad, generální dodavatel se bude teprve soutěžit.

Tedy realizační cenu neznáme:-)

Bob
9. červenec 2024, 11:54

Nemůžete to jen tak násobit 5.

Například u ceny výkupu pozemků (případně věcných břemen) a samotných výkopů (podstatná část ceny) je v podstatě jedno, na jaký je to výkon.

No a samozřejmě, ta inflace.

Dalimil Gala
9. červenec 2024, 11:06

S jakou životností Dukovan se počítá?

Emil
9. červenec 2024, 11:10

Minimálně do konce tohoto století.

Bob
9. červenec 2024, 11:55

Delší, než je životnost trubek teplovodu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se