Domů
Teplárenství
Studie: Češi vydají za teplo z CZT ze mzdy pětkrát více než Němci
Radiátor

Studie: Češi vydají za teplo z CZT ze mzdy pětkrát více než Němci

Teplárenství
8 komentářů
27. listopad 2019, 15:53
ČTK

Češi, kteří jsou připojeni k centrálnímu zásobování teplem, za něj ze mzdy vydají pětkrát více než Němci. Zaplatí za něj asi tři procenta z hrubé mzdy, Němci 0,6 procenta. Vyplývá to ze studie Sdružení českých, moravských a slezských Společenství vlastníků jednotek (SVJ), kterou má ČTK k dispozici.

Podle údajů sdružení je v Česku k centrálnímu zásobování teplem připojeno přes 1,5 milionu domácností. „Vytápění na dálku by mělo být podle expertů na energetiku výhodné, přesto se od něj lidé stále více odpojují,“ uvedl Jan Eisenreich ze sdružení SVJ.

Podle studie utratí Češi připojení za centrální zásobování teplem v průměru 12.500 korun ročně. Při průměrném hrubém měsíčním příjmu 34.105 korun tak musí Češi vynaložit na nálady spojené s vytápěním tři procenta hrubé roční mzdy (409.260 Kč). Průměrná spotřeba je asi 20 gigajoulů. Roční průměr vychází na 607 korun za gigajoule.

Plynová teplárna Diemen
Ilustrační foto

V Německu cena za gigajoule vychází na 455 korun ročně. „Při zhruba stejné spotřebě vydají Němci za zásobování teplem v přepočtu 9400 korun ročně. Hrubý měsíční příjem činí v Německu v přepočtu kolem 123.000 korun (1,48 milionu korun ročně). Němci tak na centrální zásobování teplem vynaložit přibližně 0,6 procenta hrubé roční mzdy. Pro Němce je tak teplo pětkrát levnější než pro Čecha,“ doplnil Eisenreich.

Podle Teplárenského sdružení vzrostou ceny tepla pro domácnosti v Česku pro příští rok minimálně, případně vůbec. Uvedlo, že růst nákladů tepláren, zejména kvůli zdražování emisních povolenek, bude vykompenzován přesunutím tepla do nižší sazby daně z přidané hodnoty. „Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude v příštím roce díky snížení sazby DPH na teplo většina tepláren schopná udržet stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti,“ uvedl předseda výkonné rady teplárenského sdružení Tomáš Drápela.

Sdružení ale očekává, že v některých případech příští rok ceny tepla pro domácnosti mírně vzrostou. Zdražení by ale mělo být zpravidla nižší než meziroční míra inflace a rodinných rozpočtů by se tak významně nedotklo, napsalo sdružení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
JVr
27. listopad 2019, 18:32

Jsou v té studií uvedeny důvody toho, proč stojí v DE jeden GJ o 30% méně než v ČR?

Přijde mi to divné buď: to Němci krutě dotují, nebo nemají takové marže, nebo mají efektivnější výtopny, nebo výraznější úspory z rozsahu.

Nicméně ten rozdíl je dost velký na to, abychom tu odpověď hledali.

Martin Hájek
28. listopad 2019, 00:29

Průměrná cena tepla v Německu byla v roce 2017 72,08 Euro/MWh bez DPH a 85,78 Euro/MWh s DPH (19 %).

Pokud přepočteme Eura na Kč průměrným kurzem 2017 = 26.33 Kč/Euro a MWh na GJ, tak dostáváme za rok 2017 průměrnou cenu tepla v Německu bez DPH 527 Kč/GJ a s DPH 627 Kč/GJ

Pro ČR udává ERÚ za rok 2017 průměrnou cenu tepla pro konečné spotřebitele 561 Kč/GJ včetně DPH, bez DPH 15 % je to potom 488 Kč/GJ.

Takže v roce 2017 byla v ČR průměrná cena tepla bez DPH o 7,5 % a s DPH o 10,5 % nižší než v Německu.

Samozřejmě průměrný plat v Německu je podstatně vyšší než v ČR, to není žádné překvapení.

Milan Vaněček
28. listopad 2019, 08:13

Pane Hájek, "průměrná cena tepla v ČR" a "průměrná cena tepla z centrálního zásobování teplem" jsou dvě různé věci, které ukazují jak je u nás CZT předražené vůči Německu a vůči té spoustě domácností, které mají svůj plynový kotel ve svém domě.

Já mám svůj plynový kotel ve svém domě a byl jsem zrovna včera mile překvapen, když jsem dostal účet za právě proběhlou topnou sezonu. Tak nízký účet už dlouho nepamatuji!!!

Budete muset s tím Vaším centrálním zásobovaním teplem něco udělat, vyzískat větší dotace od státu nebo zracionalizovat Vaši výrobu. Jde to vůbec? Bylo by špatné centrální zásobování teplem v městech opustit, je potřeba ho zlevnit v konkurenci levného plynu.

Martin Hájek
28. listopad 2019, 12:36

Jedná se samozřejmě o průměrnou cenu dálkového tepla v ČR, kterou uvádí Energetický regulační úřad. Jedná se o průměrnou cenu tepla držitelů licence pro konečné spotřebitele. Omlouvám se za nepřesnost. Žádná statistika průměrné ceny tepla pro všechny konečné odběratele v ČR ostatně ani neexistuje. Ve Vašem případě je ovšem potřeba brát v úvahu nejen cenu plynu, ale také investici do kotle, spotřebu elektřiny, opravy a údržbu atd. Měl byste trochu zvýšit svojí ekonomickou gramotnost, když už chcete psát rozumy na energetické fórum.

Petr Scheib
28. listopad 2019, 08:55

Pane Vaněčku, a kolik Vás stál ten plynový kotel? Kolik peněz platíte za revize? Kolik za servis? Co bezpečnost zdroje? Za jak dlouhou dobu přijede servisní technik, když máte problém s kotlem? Nebo jej také sleduje dispečink, který odstraní problém dřív než na něj přijdete? O dotacích nemůže být řeč. Obzvlášť v tomto státě s nesmyslnými podmínkami, které dotace provází. Naopak, oproti vašemu kotli se v CZT platí ekovýpalné formou emisních povolenek, které právě cenu v neprospěch CZT pokřivuje...

energetik II
28. listopad 2019, 10:35

Vždy jsem se domníval , že celkové náklady bydlení v Německu jsou i v poměru k tamním vysokým platům značné a dokonce větší jak u nás. Proto mne překvapuje, že z tamní průměrné mzdy 127 000 Kč měsíčně platí lidé za teplo jen 0,6 %. Já bydlím ve větším bytě 3 + 1 s centrálním vytápěním a ještě jsem se nedostal s roční platbou pod 20 000 Kč , což je 1666 Kč měsíčně, což odpovídá 5 % české průměrné mzdy. Někde u nás musí být "dost velká chyba" celého systému centrálního vytápění, když je tohle možné. Cena prvotních vstupů = uhlí, biomasa,... pro výtopny bude asi podobná v Německu jako u nás, ale my máme navíc "bonus" výrazně nižší ceny práce jak v Německu = horníci, řidiči převážející uhlí, obsluha výtopen, ..... a přesto se v Německu topí " za babku". Nerozumím tomu, jaký "zádrhel" nám cenu tepla zvyšuje.

Martin Hájek
28. listopad 2019, 12:38

V Německu se netopí za babku, ty údaje z tiskové zprávy ČTK jsou jednoduše nepravdivé. Nesmíte věřit všemu, co se píše na internetu, jak říkal prezident Masaryk. :-)

energetik
28. listopad 2019, 20:58

„Vytápění na dálku by mělo být podle expertů na energetiku výhodné, přesto se od něj lidé stále více odpojují,“

A kde tedy dělají ti takzvaní "experti" chybu že je lidé neposlouchají a odpojují se od toho co je pro ně prý výhodné? Nebo je to výhodné jen pro ty "experty"? Nebude lepší se zeptat jiných expertů co je tedy skutečně výhodné?

Znamená to že v Německu už mají zatepleno? Je zvláštní že Němci vůbec zateplují když ty náklady na teplo mají oproti ČR tak nízké, a tady se naopak na zateplení stále šetří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se