Domů
Evropská Unie
4 důvody poklesu německých cen elektřiny na dvanáctileté minimum
Elektrické vedení

4 důvody poklesu německých cen elektřiny na dvanáctileté minimum

Velkoobchodní ceny elektřiny na německém trhu poklesly na nejnižší úroveň za posledních 12 let, jak upozornil Bloomberg. Ceny elektřiny na velkoobchodních trzích poklesly prakticky na polovinu hodnoty z roku 2011. Kvůli poplatkům na obnovitelné zdroje však německé domácnosti platí po Dánsku za elektřinu nejvíce. Na nepříznivý vývoj doplácí především klasické energetické společnosti, které zažívají propad v ceně svých akcií. 

Německý plán Energiewende, který byl představen v roce 2010, společně s plánem z roku 2011 odstavit všechny jaderné elektrárny do roku 2022 naprosto „obrátil“ německou energetiku. To se pochopitelně podepsalo i na velkoobchodních cenách elektřiny, které v pondělí poklesly na dvanáctiletá minima.

Nízké ceny elektřiny ale nezpůsobil pouze převrat v německé energetice a s tím spojená podpora obnovitelných zdrojů, ale i kombinace dalších tří následujících faktorů (i když podpora obnovitelných zdrojů má vliv nejvyšší):

  • Německá politika Energiewende, která zavádí podporu obnovitelných zdrojů elektřiny
  • Propad cen ropy, plynu a uhlí
  • Obecně teplejší počasí posledních let a zvýšení energetické účinnosti
  • Klesající spotřeba elektřiny

Významným faktorem byla klesající spotřeba elektřiny, která meziročně v roce 2014 poklesla o 3,8 % i přesto, že německá ekonomika rostla o 1,4 %.

Ceny elektřiny v Německu
Vývoj cen elektřiny na německém trhu Zdroj: Bloomberg, EEX

Největší nárůst zaznamenala elektřina produkovaná ve větrných a solárních elektrárnách, které především mají dostat Německo k cílům stanoveným pro rok 2025, 2035 a 2050 (podíl vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny 40 % resp. 55 % a 80 %).

I kvůli tomu jsou akcie německých společností RWE a EON hodnoceny nejhůře podle německého indexu DAX. Uhelné a plynové elektrárny těchto společností jsou vytlačovány z trhu kvůli levnější (a dotované) výrobě z obnovitelných zdrojů.

Naproti tomu Dánský výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems A/S je společnost, jejíž akcie jsou momentálně jedny z nejlépe hodnocených v Evropě.

Zatímco velkoobchodní ceny elektřiny v loňském roce poklesly téměř o 13 %, zejména kvůli podpoře obnovitelných zdrojů ve jménu Energiewende platili koncoví zákazníci v Německu po Dánsku za elektřinu nejvíce v Evropské Unii. Cena elektřiny pro koncové zákazníky vzrostla meziročně o 2 %, jak ukazují data od Eurostatu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Energetik
1. září 2015, 10:16

Vysoká cena elektřiny v Dánsku není způsobena podporou OZE, ale vysokou daní za elektřinu. Tady autor článku dost manipuluje a míchá nesovisející parametry jak se mu hodí.

Martin Voříšek
1. září 2015, 11:40

Zdravím Vás, díky za komentář. Nemyslím si však, že se někde mluví o důvodu, proč dánské domácnosti platí za elektřinu nejvíce. Mluví se pouze o tom, že kvůli poplatku na OZE platí německé domácnosti drouhou nejvyšší cenu za elektřinu. První je v tomto ohledu Dánsko, bez uvedení důvodu vysokých cen.

Martin Voříšek

Energetik
1. září 2015, 14:29

Tak to je OK, omlouvám se.

V Německu se ale na kompenzacích pro OZE podílí většinou pouze domácnosti, továrníci mají výjimky. Kdyby se spravedlivě dělili stejným dílem, tak ty ceny budou jiné, takže to moc srovnávat nejde.

Tady jsou přesná čísla a tabulky pro celou EU elektřina i plyn:

http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/12823-srovnani-cen-elektriny-a-plynu-v-evrope

Jinak nám díky OZE celková cena elektřiny klesla. V roce 2009 jsme měli 4570,93Kč/MWh ze špinavých a nebezpečných zdrojů od ČEZu (D-Standard - Basic, 1x25A, D02d, 800kWh, Severomoravský kraj).

A v roce 2014 jsme měli 4313,09Kč/MWh z obnovitelných zdrojů od www.nano-energies.cz (Nano Energies je jediným certifikovaným dodavatelem 100% zelené elektřiny na českém trhu.)

Pokles ceny elektřiny je 4570,93-4313,09=257,84Kč/MWh

Kdybychom zůstali u ČEZu zdražila by nám elektřina o 2,26 % a v roce 2014 bychom platili 4674,44Kč/MWh a tedy o 361,35Kč/MWh více.

Martin Voříšek
1. září 2015, 20:30

Nic se neděje. Díky za dodatečné informace a přínosné komentáře!

Jaromír
15. září 2015, 06:13

Z Vašeho příspěvku je krásně patrné, že i dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou stále levnější (i po započítání plateb na jejich příspěvek), než z konvenčních zdrojů.

Běžkař
15. říjen 2015, 18:28

Německo může zatím těžit ze stability naší a polské energetické sítě, ovšem ty přetoky elektřiny z větrníků jsou brutální. Odpojovací transformátotry na hranících se již stavějí ! Nasadí na nás opět kvóty ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516