Domů
Trh s elektřinou
Nizozemský regulátor: Algoritmické obchodování s elektřinou může vést k manipulaci trhu
Trading, cena, ceny
Zdroj: Pixabay

Nizozemský regulátor: Algoritmické obchodování s elektřinou může vést k manipulaci trhu

Rostoucí využívání samoučícího se algoritmického obchodování na velkoobchodních trzích s energií může vést k manipulaci s trhem a cenovým dohodám, uvádí nová zpráva nizozemského regulátora pro hospodářskou soutěž.

Nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) ve spolupráci s nizozemským úřadem pro finanční trhy (AFM) provedl studii trhu týkající se algoritmického obchodování na spotových trzích s elektřinou a plynem.

Algoritmické obchodování je proces, při kterém počítačový algoritmus určuje obchodní parametry, jako je cena, množství a to, zda zahájit příkaz, s omezeným nebo žádným zásahem člověka. V mnoha případech obchodníci pouze sledují výkonnost algoritmu bez vlastního zásahu do obchodování.

Využívání algoritmů při obchodování s energií na velkoobchodních trzích s elektřinou a zemním plynem výrazně vzrostlo. Zatímco na spotovém trhu s elektřinou je algoritmické obchodování velmi rozšířené, na spotovém trhu s plynem je méně časté, ačkoli se také rozšiřuje.

Jednou z hnacích sil tohoto růstu je dekarbonizace energetiky.  Výroba energie z obnovitelných zdrojů je pro obchodníky méně předvídatelná a algoritmy jim pomáhají upravovat pozice v krátkých časových intervalech.

Dekarbonizace energetiky je klíčovou hnací silou růstu algoritmického obchodování. Potřeba vyrovnávat pozice v krátkém čase roste kvůli obtížné předvídatelnosti výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Kromě toho roste počet čistě algoritmických obchodníků. Jedná se o účastníky trhu, kteří neprovozují vlastní elektrárny ani nejsou aktivní jako dodavatelé elektřiny nebo plynu zákazníkům, ale jejich obchodní model je založen čistě na algoritmickém obchodování.

"Většina algoritmů zůstává založena na pravidlech, kdy si obchodníci sami nastavují parametry, ale pomalu se nasazují i pokročilejší, samoučící se algoritmy," uvedl Christian Bergqvist, docent na Kodaňské univerzitě a spoluautor samostatného dokumentu o koluzích umělé inteligence podle práva hospodářské soutěže.

"To s sebou nese rizika nezákonného obchodování v podobě manipulace s trhem a cenových dohod, což odůvodňuje obavy," řekl Bergqvist.

Příklady manipulace s trhem

ACM provedla rozhovory a průzkum mezi účastníky trhu a obchodními platformami. Většina odpovědí z průzkumu a rozhovorů zdůrazňuje především pozitivní účinky algoritmického obchodování, někteří účastníci trhu však uznávají i potenciální rizika nezamýšlené, ale i zamýšlené manipulace s trhem na velkoobchodních trzích s energií.

Jedním z příkladů možného manipulativního chování souvisejícího s algoritmy jsou podle ní situace, kdy mezi dvěma algoritmy dochází k tzv. robotím bitvám. Jedná se o soupeření dvou algoritmů o nejlepší (nejvyšší) nákupní příkaz prostřednictvím série úprav příkazů, přičemž tato „bitva“ pokračuje, dokud algoritmus zastupující "podezřelou" stranu nedosáhne svého cenového limitu. V tomto okamžiku strana prodá za nejvyšší cenu nákupního příkazu druhé strany a rychle odstraní svůj vlastní nákupní příkaz.

"Obava by mohla spočívat v manipulaci s nákupní cenou, vzhledem k tomu, že je tlačena až na svůj maximální limit prostřednictvím chování při vrstvení/spoofingu, které zahrnuje rychlé odstranění příkazu na jedné straně knihy po transakci na opačné straně," uvádí zpráva.

Dalším příkladem možného manipulativního chování v případě zapojení algoritmů je situace, kdy je rychlost změny příkazů tak extrémní, že narušuje transparentnost knihy příkazů pro ostatní účastníky trhu.

Takovému nežádoucímu chování, pokud je nezamýšlené, by se dalo zabránit účinnými kontrolami a opatřeními k dodržování předpisů, uvádí zpráva.

Revize nařízení o transparentnosti trhu

Dne 7. května vstoupila v platnost revize nařízení o integritě a transparentnosti velkoobchodního trhu s energií (REMIT), která zavádí nové povinnosti pro účastníky trhu využívající algoritmické obchodování a také nové povinnosti pro národní regulační orgány.

Zpráva uvádí, že revize posiluje regulační pravomoci ve vztahu k algoritmickému obchodování na nizozemských energetických trzích, včetně monitorování dodržování předpisů a interních procesů účastníky trhu.

ACM vysvětlila, že všichni dotazovaní a dotazovaní účastníci trhu uvedli, že mají zavedena opatření pro zajištění souladu s předpisy a riziky týkající se jejich algoritmu (algoritmů), i když v různém rozsahu.

Regulátor v této studii neposuzoval, zda jsou tyto postupy zavedeny do praxe. Uvedl však, že i nadále sleduje a reguluje algoritmické obchodování a dodržování povinností ze strany účastníků trhu na základě revidovaného nařízení REMIT.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rostislav Žídek
23. červenec 2024, 09:29

Nečekaně :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se