Domů
Trh s elektřinou
Jak spotřebovávat elektřinu a přitom vydělávat? Konference share your energy nabízí odpověď
Prostory Nano energies. Zdroj: Nano energies
Zdroj: Nano energies

Jak spotřebovávat elektřinu a přitom vydělávat? Konference share your energy nabízí odpověď

Vstup agregátorů flexibility mění český a slovenský trh. Konference ukáže, jak pomohou průmyslu a firmám profitovat.   

Když se na začátku letošního roku otevřel agregátorům flexibility trh s podpůrnými službami, bylo jasné, že českou energetiku čekají velké změny. Co přesně se teď děje v tomto byznysu? Jak se zapojit a naučit se na spotřebě elektřiny vydělávat? A jaké jsou zkušenosti s fungováním jinde v Evropě? Dozvíte se na třetím ročníku česko-slovenské konference Share Your Energy, která se uskuteční online a zdarma 9. června. 

Zástupci českých a slovenských průmyslových společností, inovátoři z energetických firem, provozovatelé přenosové soustavy, nebo zástupci agregátorů flexibility. Právě ti mají podle Stanislava Chvály, CEO Nano Energies, o téma největší zájem. „Je to revoluce a velká změna. V Česku a na Slovensku teď leží ladem, hlavně u průmyslových podniků, flexibilita, která má velký potenciál ušetřit jim výdaje, nebo dokonce i vydělat a také jim pomoct snižovat emise CO2,” vysvětluje Chvála. Čeští a slovenští energetici z Nano Energies, organizátoři akce, se mu už dlouho věnují a teď nabízejí nejen své know-how i širší odborné veřejnosti. 

Téma očekávaného budoucího vývoje na konferenci otevře Jon Ferris, vedoucí týmu flexibility přední britské poradenské společnost Delta-EE, která se dlouhodobě zabývá flexibilitou v západní Evropě. Výhled trhů s flexibilitou a cen představí také Rob Sherwood, vedoucí tradingového týmu Shell, která nedávno oznámila akvizici významného německého agregátora Next Kraftwerke.  

Na konferenci vystoupí i Pavel Šolc, člen představenstva ČEPS, kteří revoluci na českém energetickém trhu změnou pravidel pro vstup agregátorů letos odstartovali. Bude mluvit o tom, jak fungují mezinárodní platformy MARI a PICASSO a jaký je jejich vliv na trh s podpůrnými službami. Tomáš Mužík z Digital Energy Services pro změnu odhalí praktickou stránku certifikace a zapojení agregačních bloků. A Jan Sulík z Českolipské teplárenské na příkladu čtyřicetitisícového města vysvětlí, jak vypadá přechod provozování kogeneračních jednotek od denního diagramu, přes flexibilitu až po poskytování podpůrných služeb. 

Branislav Klocok, výkonný ředitel slovenské OFZ, bude hovořit o zkušenostech řízení flexibility v průmyslu a poskytování podpůrných služeb pro SEPS. Jiří Mrkus, vedoucí teplárny ŠKO-Energo v Mladé Boleslavi, se podělí o praktické zkušenosti s provozem elektrokotle pro stabilizaci elektrizační soustavy. 

Registrovat se na konferenci můžete už nyní na www.shareyourenergy.eu, kde najdete také předběžný program akce. Share Your Energy bude letos online, organizátoři ale počítají i s prostorem pro networking a workshopy. Konference bude 9. června streamovaná přímo ze sídla Nano Energies - z oceňované budovy DRN na Národní třídě. 

O Nano Energies:

Nano Energies je česká energetická společnost, která na trhu působí od roku 2008. Prostřednictvím dceřiných společností (Nano Energies Trade, Nano Green, Digital Energy Services) efektivně a udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší tak firmám i běžným uživatelům více svobody. V čele společnosti jsou akcionáři Petr Rokůsek a Tomáš Janeček a nově také Petr Němec a Petr Zahradník. Nano Energies už  také 13 let dodává elektřinu, která je 100% z českých a moravských obnovitelných zdrojů.

V roce 2020 otevřela také slovenskou pobočku v Bratislavě.

www.nanoenergies.cz

www.digitalenergyservices.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Vinkler
18. květen 2021, 09:54

Vydělá si samovýroba EE na daně?

Jednak jak je jasné, pro OZE se musí postavit zdroje a vedení cca 4-5x (FVE, VTE, Plyn, Baterie, Vedení). tj. 4-5x dražší EE a navíc:

Piráti (jak provalil Pan Jakl) navrhuje daň (jen z nemovitostí?) zvednout 100x viz text : Současné efektivní zdanění v ČR se pohybuje kolem 0,01 - 0,04 % z ceny z nemovitostí (bez daně z nabytí nemovitých věcí), takže při zvýšení efektivním zdanění nemovitostí na 1 % lze získat 200-800 miliard korun ročně.

Jan Stehlik
18. květen 2021, 10:31

A zase . Ta daň je naprostý hoax. Za prvé je to velice nepopulární daň . Automaticky to znamená odstřel strany .

Za druhé , většina lidí bydlí ve vlastním a je známo , že přes 0,5 mio nemovitostí je prázdných . Tudíž by se vrhlo na trh obrovské množství domu a bytu . Což by byl fakticky kolaps . To žádný zákonodárce nechce (asi nejsou bez majetku) . Proti tomu zdanění budou lobovat banky (pokles hodnot zástavy) , ale také restituenti , církve a nemovitostní magnáti.

V principu je v současném nastavení hospodaření samosprávy tato daň naprosto nepruchodná . Navíc by proti tomu protestovali i uředníci , protože by to zbortilo dotační programy . Nikdo nebude chtít dotace , pakliže ten majetek musí pak nést výnos.

Vinkler
18. květen 2021, 15:59

Žádný hoax. Najděte si to sám v pirátských listech.

Vinkler
18. květen 2021, 16:02

Dne 30.3.2021 článek 3940, ještě ho nesmazali.

Pavel K
18. květen 2021, 23:18

1) Vy jste jej necetl? Hned na zacatku je psane: "Upozornění: Text je výstupem zájmové pracovní skupiny, neodráží oficiální stanoviska strany ani její aktuální volební program. Motivem následujících úvah je navrhnout realistickou „cestovní mapu“ pro zavedení a financování nepodmíněného základního příjmu (NZP) v ČR."

2) Na konci zase psane, ze clanek pana Jakla se stal podkladem pro hoax.

3) V cem je spatne, kdyz se vice zdani nemovitosti, kde clovek nema trvaly pobyt a treba to nejsou jeste chaty se zahradou a mohlo by to vest trebas ke snizeni dane z prijmu (vice jsme pro zvyseni odpocitatelne polozky pro poplatnika), nebo snizeni DPH na nezbytne produkty (potraviny) a sluzby nebo k umoreni naseho obrovskeho dluhu?

Vinkler
21. květen 2021, 10:44

To víte že četl. Nicméně nepokoušejte se to zakecat. Jen si vedení volebního boje uvědomilo, že to říkat před volbami byla blbost. No.

Kamil Kubů
18. květen 2021, 11:16

Velká halda vzletných slov, která má pouze zakrýt podstatu celého problému: s nárůstem podílu intermitentních zdrojů v energetické síti je nutné realizovat řešení, která by bez těchto zdrojů potřeba nebyla. Na jejich realizaci se podílejí komerční subjekty, jejichž cílem je vydělat si s dostatečnou marží. Ergo, kladívko, bude dražší elektřina na níž se přiživí ještě větší skupina darmožroutů než předtím.

Vinkler
21. květen 2021, 10:57

Souhlas. Již dlouho tady Veselému a Vaněčkovi k jejich polopravdám dodávám, že celá pravda OZE je, že to může fungovat pouze za cenu, že se vše postaví 5xtak velké. To je : FVE + VTE + Plynovky + Baterie + vedení a dle odhadní kalkulace to vyjde více 2xdráž než jaderky, ale to samo nechtějí slyšet.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se