Domů
Trh s elektřinou
Unicorn nabízí obchodníkům informační štít proti tržním rizikům
Ad
Zdroj: Unicorn
Zdroj: Unicorn

Unicorn nabízí obchodníkům informační štít proti tržním rizikům

Ceny elektřiny v roce 2022 předváděly doslova veletoče. Zatímco na začátku roku se megawatthodina na burze Power Exchange Central Europe pohybovala pod 150 eury, koncem srpna vystřelila blízko k tisíci eur, aby se před vánočním svátky vrátila pod 300 eur. Situace se o něco zlepšila v roce 2023, kdy ceny se začaly vracet do svých původních hodnot.

Nicméně, extrémní volatilita a roční rozptyl ve stovkách procent znamená ohromnou nejistotu nejen pro koncové odběratele, ale i pro obchodníky s energiemi. Těm mohou v prevenci rizika pomoci vhodné analytické nástroje využívající expertní know-how a robustní datovou základnu, jako je Lancelot ETRM od společnosti Unicorn Systems, která software pro sektor energetiky a utilit děla již přes 25 let.

Vývoj ceny elektřiny v Lancelot Hubu

Názorným příkladem jeho využití může být obchod s energií uzavřený klasickou cestou – takzvaně Over the Counter (OTC), kdy jde o libovolným způsobem sjednanou bilaterální dohodu dvou stran, která kupujícímu přináší riziko nedodání komodity a prodávajícímu riziko nezaplacení kupní ceny. Není moc jiných možností, jak se před těmito riziky chránit, než je průběžně vyhodnocovat a na základě toho dělat správná rozhodnutí.

ETRM systém ideální nástroj pro řízení rizik

Základní orientaci na trhu poskytuje rating jednotlivých aktérů, který buď vydává renomovaná ratingová agentura, nebo si jej může interně zpracovávat sám obchodník na základě ekonomické analýzy potenciální transakční protistrany. Z ratingu pak vyplývá výše finančního zajištění transakce a výše expozice, kterou je rozumné s daným partnerem otevřít.

Pokud je mým partnerem silná stabilní společnost, mohu vůči ní mít pozici v desítkách milionů korun, pokud je to ale malý hráč bez historie, bude limit podstatně nižší až nulový, protože riziko nezaplacení či nedodání je podstatně vyšší. Náš ETRM systém pak kontinuálně sleduje, jak si s kterou protistranou stojím, jestli jsem ještě v hranicích rozumné expozice a zajištění nebo už je překračuji,“ vysvětluje Tomáš Koldcsiter z Unicornu.
Lancelot nabízí také řadu standardizovaných reportů. Patří mezi ně Profit and Loss, tedy výkaz zisku či ztráty k danému okamžiku, který shrnuje celkovou bilanci. Dále je to Mark to Market report, který určuje ocenění všech aktuálních pozic na základě porovnání ceny kontraktu vůči aktuální tržní ceně. Obchodník se pak může kvalifikovaně rozhodnout, zda danou pozici dál držet nebo ji uzavřít. V neposlední řadě Lancelot poskytuje Value at Risk report, který udává očekávaný zisk či ztrátu v následujícím vymezeném období na určité hladině pravděpodobnosti.
Náš systém není pravdostroj, který uživateli říká, co má dělat. Ale koncentruje co nejvíc informací z jeho firmy a z trhu, ty pak přepočítává podle různých metrik, aby co nejrychleji a nejpřehledněji vizualizoval informace o aktuální obchodní pozici a jejích riskových parametrech, což obchodníkovi umožňuje se včasně, informovaně a fundovaně rozhodovat,“ doplňuje Tomáš Koldcsiter.

Výhody oproti konkurenčním řešením podle něj spočívají v tom, že Unicorn má širokou paletu produktů, kterou dokáže v rámci Lancelot ETRM vhodně kombinovat, umí velmi efektivně poskytovat data z energetického trhu, disponuje vlastním kvalitním byznys know-how, k němuž má transparentní dokumentaci, a umožňuje uživateli upravovat si nastavení systému podle vlastních potřeb a zkušeností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se